Pasaulyje

2014.11.30 22:22

Popiežius baigia svarbų vizitą Turkijoje

BNS2014.11.30 22:22

Pranciškus, baigdamas savo pirmąjį vizitą Turkijoje, kur siekė užmegzti ryšį ir su musulmonais, ir su kitų denominacijų krikščionimis, sekmadienį dalyvavo ortodoksų ekumeninio patriarcho Baltramiejaus I vadovaujamoje liturgijoje.

Pranciškus, baigdamas savo pirmąjį vizitą Turkijoje, kur siekė užmegzti ryšį ir su musulmonais, ir su kitų denominacijų krikščionimis, sekmadienį dalyvavo ortodoksų ekumeninio patriarcho Baltramiejaus I vadovaujamoje liturgijoje.

Pranciškaus dalyvavimas liturgijoje patriarchalinėje Šv.Jurgio bažnyčioje Stambulo Aukso Rago įlankos pakrantėje buvo dar vienas jo popiežiavimo metu šiltėjančių ryšių tarp Katalikų ir Ortodoksų Bažnyčių ženklas.

Popiežiaus vizitas Stambule, kuris kažkada buvo krikščioniškojo bizantiškojo pasaulio sostinė ir vadinosi Konstantinopoliu, turėjo daug simbolinių aspektų.

Šeštadienį per apsilankymą Žydrąja mečete vadinamoje Sultono Ahmeto (Achmeto) mečetėje popiežius atsigręžė į Mekos pusę ir dvi minutes susimąstęs stovėjo šalia musulmonų aukšto rango dvasininko.

Vėliau šeštadienį jis nulenkė galvą ir paprašė Baltramiejaus pabučiuoti jį į kaktą. Tai nepaprastas nuolankumo ženklas, parodytas Baltramiejui – „pirmajam tarp lygių“ apie 300 mln. tikinčiųjų vienijančioje pasaulio ortodoksų bendruomenėje.

Popiežius ir Baltramiejus I pastaraisiais mėnesiais daug dirbo dėl draugiškų santykių tarp Rytų ir Vakarų Bažnyčių, kurias išskyrė 1054-ųjų schizma, atkūrimo.

Jų susitikimas yra dar vienas pozityvus žingsnis vykdant susitaikymo procesą, kuris prasidėjo 1964 metais, garsiuoju popiežiaus Pauliaus VI ir ekumeninio patriarcho Atenagoro apsikabinimu per pirmąjį tokį susitikimą nuo 15-ojo amžiaus.

Pranciškus turi pasirašyti bendrą su Baltramiejumi I, kurio oficialus titulas yra Konstantinopolio arkivyskupas, Naujosios Romos ir ekumeninis patriarchas, deklaraciją ir po pietų grįžti į Romą.

Baltramiejus I, kuris yra gerbiamas ir už Ortodoksų Bažnyčios ribų, užima postą, menantį ankstyvąjį Bizantijos imperijos periodą, daugiau kaip tūkstantmetis prieš tai, kai Konstantinopolį 1453 metais užkariavo osmanai.

Stambulo patriarchatas lieka jo „būstinė“, o pats patriarchas pagal Turkijos įstatymus turi būti šios šalies pilietis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.