Pasaulyje

2014.11.27 10:02

Padėtis Fergusone pradeda rimti

BNS2014.11.27 10:02

Misūrio valstijos mieste Fergusone padėtis trečiadienį buvo akivaizdžiai ramesnė po dvi dienas Jungtinėse Valstijose vykusių protestų dėl sprendimo nepateikti kaltinimų baltaodžiui policininkui, kuris anksčiau šiais metais nušovė vieną neginkluotą juodaodį paauglį tame Sent Luiso priemiestyje.

Misūrio valstijos mieste Fergusone padėtis trečiadienį buvo akivaizdžiai ramesnė po dvi dienas Jungtinėse Valstijose vykusių protestų dėl sprendimo nepateikti kaltinimų baltaodžiui policininkui, kuris anksčiau šiais metais nušovė vieną neginkluotą juodaodį paauglį tame Sent Luiso priemiestyje.

Tik kelios dešimtys protestuotojų ir dvasininkų susirinko prie Fergusono policijos departamento, krintant lietui ir sniegui, reikšdami pasipiktinimą dėl veiksmų po rugpjūčio 9-ąją įvykusio incidento, per kurį žuvo 18-metis Michaelas Brownas.

Misūrio didžioji žiuri pirmadienį nutarė, kad tą paauglį nušovęs Darrenas Wilsonas neturi būti teisiškai persekiojamas. Šis sprendimas sukėlė pyktį ir išprovokavo demonstracijas daugelyje JAV miestų ir netgi kitapus Atlanto vandenyno – vienas mitingas buvo surengtas Londone.

Anksčiau trečiadienį nedidelė protestuotojų grupė mėgino šturmuoti Sen Luiso meriją. Kai puolimas buvo atremtas, prie pastato buvo sutelkta daugiau policijos pareigūnų ir atvažiavo Nacionalinės gvardijos šarvuotasis visureigis „Humvee“.

Trečiadienio vakarą Fergusone grupė demonstrantų, daugiausiai jaunuolių, išėjo į gatves nepabūgę šaltų orų ir skandavo: „Štai kaip atrodo demokratija!“

Vienas ar du iš jų tyčiojosi ir plūdo apie 50 Nacionalinės gvardijos karių, budėjusių prie policijos departamento pastato.

Įvykio liudininkai sakė, kad policija sulaikė vieną žmogų.

Anksčiau tą dieną savanoriai valė Fergusono gatves, kuriose pirmadienį įtūžusi minia padeginėjo pastatus ir plėšė parduotuves.

Trečiadienį mieste tebebudėjo stiprios saugumo pajėgos – vietos ir valstijos policija bei Nacionalinės gvardijos kariai, bet padėtis jau pradėjo stabilizuotis. Antradienio vakarą prasiveržęs smurtas taip pat nebebuvo tokio didelio masto kaip pirmadienį, kai buvo paskelbtas didžiosios žiuri sprendimas.

„Manau, kad apskritai ši naktis buvo daug geresnė“, – Sent Luiso apygardos policijos viršininkas Jonas Belmaras sakė žurnalistams po antradienio vakarą atsinaujinusių neramumų, nors per juos buvo padegtas vienas policijos automobilis ir buvo atakuoti keli verslo įstaigų pastatai.

Antradienį tūkstančiai demonstrantų išėjo į gatves dešimtyse JAV miestų. Toks atvejis buvo retas Amerikoje ir rodo, kad pastarieji įvykiai smarkiai padidino įtampą rasiniuose santykiuose.

Britanijoje, kuriame tūkstančiai demonstrantų reiškė pasipiktinimą dėl M. Browno nužudymo, per eitynes Londone skandavo šių protestų šūkį: „Rankas aukštyn, nešaudykit!“

„Turime pasiųsti žinią Mike`o Browno šeimai“, – sakė Carol Duggan, kurios 29 metų juodaodį sūnėną Britanijos policija nušovė 2011 metais, o tas incidentas išprovokavo riaušes Londone.

JAV pilietinių teisių lyderiai ragino šeštadienį surengti daugiau protestų.

Panašios demonstracijos buvo rengiamos praeitais metais, kai teismas išteisino savanorį tvarkdarį George`ą Zimmermaną, kuris Floridoje nušovė neginkluotą juodaodį paauglį Trayvoną Martiną.

Praeitą savaitgalį įvykęs dar vienas panašus incidentas Ohajo mieste Klivlande, kur policija nušovė 12-metį juodaodį Tamirą Rice`ą, turėjusį žaislinę pistoleto kopiją, beveik neabejotinai pakurstys rasinę įtampą, sukeltą M. Browno žūties.

Trečiadienį paskelbtas stebėjimo kameros nufilmuotas įrašas rodo, kad tas berniukas buvo nušautas praėjus vos kelioms sekundėms po to, kai patrulių automobilis atvažiavo į incidento vietą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.