Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainos parlamentarai patvirtino A. Jaceniuko kandidatūrą į premjero postą

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos naujoji Aukščiausioji Rada ketvirtadienį atidarymo sesijoje patvirtino premjero Arsenijaus Jaceniuko kandidatūrą naujai kadencijai, kurią pasiūlė prezidentas Petro Porošenka ir naujai suformuota valdančioji koalicija.

Ukrainos naujoji Aukščiausioji Rada ketvirtadienį atidarymo sesijoje patvirtino premjero Arsenijaus Jaceniuko kandidatūrą naujai kadencijai, kurią pasiūlė prezidentas Petro Porošenka ir naujai suformuota valdančioji koalicija.

Už tai, kad A. Jaceniukas liktų ministro pirmininko poste, balsavo 341 iš 450 parlamentarų.

Prieš balsavimą parlamente kalbėjęs A. Jaceniukas sakė, kad „galima kovoti su armija, armiją galimą nugalėti, bet neįmanoma nugalėti ukrainiečių tautos“. Jis pabrėžė, kad yra pasiruošęs pradėti formuoti naują vyriausybę, perspėdamas, kad 2015 metai bus daug sunkesni už 2014-uosius.

Po balsavimo A. Jaceniukas patikino, kad yra pasiruošęs paremti Ukrainos prezidento pasirinktą reformų kursą.

„Gerbiamas pone prezidente! Tiesiu jums ranką, kad būtų įvykdyta viskas, apie ką neseniai kalbėjote iš šios tribūnos. Tai mūsų bendra atsakomybė“, – pareiškė A. Jaceniukas.

Po to P. Porošenka, A. Jaceniukas ir Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas apsikeitė rankų paspaudimais.

40-metis A. Jaceniukas gimė Černyvcuose Ukrainos vakaruose, kurie laikomi opozicijos bastionu. Savo politinę karjerą jis pradėjo 2001-aisiais, tapęs Krymo, autonominės rusakalbės respublikos Pietų Ukrainoje, ekonomikos ministru.

2003 metais persikėlęs į Kijevą jis tapo Ukrainos nacionalinio banko vadovo pirmuoju pavaduotoju, o nuo 2004 metų liepos iki 2005 metų vasario ėjo šio banko vadovo pareigas. Nuo tų pačių metų kovo iki rugsėjo jis buvo Odesos srities administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas.

Po Oranžinės revoliucijos 2004 metais A. Jaceniukas ėmė laikytis labiau provakarietiškos darbotvarkės ir tapo artimu Julijos Tymošenko, buvusios vyriausybės vadovės, kuri buvo septyneriems metams pasiųsta už grotų dėl įgaliojimų viršijimo, sąjungininkas.

Nuo 2005 iki 2006 metų jis vadovavo Ukrainos ekonomikos ministerijai, o nuo 2007 metų buvo dviejų šaukimų deputatas, įskaitant Aukščiausiąją Radą (nuo 2007 gruodžio iki 2008 metų lapkričio). 2007 metais beveik devynis mėnesius vadovavo Ukrainos užsienio reikalų ministerijai.

2009 metais A. Jaceniukas pradėjo vadovauti visuomeninės organizacijos pagrindu sukurtos „Permainų fronto“ partijai, kuri dalyvavo 2012 metų rinkimuose partijos „ Batkivščyna“ („Tėvynė“) bendruose sąrašuose, todėl visi „fronto“ nariai sustabdė savo narystę partijoje.

2010 metais A. Jaceniukas dalyvavo Ukrainos prezidento rinkimuose, kuriuose liko ketvirtas.

2013 metais jis tapo „Batkivščyna“ partijos tarybos vadovu, o 2014 metų rugsėjo mėnesį kartu su Aukščiausios Rados pirmininku Oleksandru Turčynovu įkūrė naują „Liaudies fronto“ partiją.

Premjero pareigas A. Jaceniukas ėjo nuo buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimo šių metų vasarį.

Susirinko į pirmąjį posėdį

Aukščiausioji Rada per pirmąjį savo posėdį nuo spalį įvykusių rinkimų vėliau balsuos dėl koalicijos, kuriai priklauso 300 įstatymų leidėjų, pasiūlymo.

Ukrainos parlamentas pirmą savo posėdį surengė po triuškinamos provakarietiškų partijų pergalės rinkimuose ir deputatų laukia didžiulis darbas atitraukti karo draskomą šalį nuo žlugimo slenksčio.

Anksčiau dieną esmingai pasikeitusios Aukščiausiosios Rados deputatai sugiedojo nacionalinį himną ir tylos minute pagerbė per protestus Kijeve ir konfliktą Rytų Ukrainoje žuvusius žmones.

Tada deputatai unisonu prisiekė tarnauti Ukrainos liaudžiai.

Daugiau kaip 4,3 tūkst. žmonių nuo balandžio žuvo per kovas Rytų Ukrainoje tarp promaskvietiškų separatistų ir vyriausybinių pajėgų.

Dėl šios krizės Rusijos ir Vakarų santykiai yra prasčiausi nuo Šaltojo karo laikų.

Proeuropietiški politikai per rinkimus spalio mėnesį užsitikrino neįveikiamą daugumą ir praėjusią savaitę susitarė formuoti naują koaliciją, kuriai vadovauja A. Jaceniuko ir prezidento Petro Porošenkos partijos.

Koalicija prisiekė laikytis Ukrainos provakarietiškos trajektorijos Rusijai remiant kruviną separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje ir pažadėjo priimti įstatymą, kuriuo bus patvirtintas Kijevo troškimas įstoti į NATO.

Naujajame parlamente drauge dirba įvairiausios politinės figūros, tarp jų – kovotojai su korupcija, sukarintų junginių, kovojančių su Rusijos remiamais separatistais šalies Rytuose, vadai bei vasario mėnesį nušalinto ir į Rusiją pabėgusio Viktoro Janukovyčiaus aplinkos likučiai.

Viena deputatė, Nadija Savčenko, Rusijos kalėjime laukia teismo po to, kai Rusijos remiami kovotojai ją birželio mėnesį sučiupo per kovas Rytų Ukrainoje. Rusijos tyrėjai kaltina Ukrainos oro pajėgų karininkę N. Savčenko dalyvavus nužudant du rusų žurnalistus.

N. Savčenko pasirašytos parlamentaro priesaikos nuotrauka per inauguraciją pasirodė ekrane parlamente.

Didžiausios jėgos parlamente yra A. Jaceniuko Liaudies frontas, P. Porošenkos blokas ir naujas, Vakarų Ukrainoje įsikūręs proeuropietiškas susivienijimas „Samopomič“ („Savigalba“). Tos grupės drauge su buvusios premjerės Julijos Tymošenko partija „Batkivščyna“ („Tėvynė“) ir Oleho Liaško Radikaliąja partija sudaro koaliciją.

Maždaug 200 žmonių susirinko prie parlamento į mitingą, kuriuo buvo siekiama paspausti naująjį parlamentą tesėti rinkimų pažadus.

„Parengėme jiems politinės atsakomybės kalendorius. Kiekvienas įstatymų leidėjas privalo pateikti ataskaitą dėl to, ką pasiekė ar ko nepasiekė, – sakė aktyvistė Maryna Jaremenko, laikydama vieną iš bukletų, kurie bus išsiuntinėti visiems naujiems parlamento nariams. – Jei jie pažadėjo ką nors prieš rinkimus, tai turi būti įvykdyta“.

Parlamento pirmininku išrinktas buvęs vicepremjeras V. Hroismanas

Ukrainos Aukščiausioji Rada ketvirtadienį paskyrė buvusį vicepremjerą Volodymyrą Hroismaną į įtakingą parlamento pirmininko postą.

Pagal šalies įstatymus, jei valstybės vadovas negali vykdyti savo pareigų, jį pavaduoja parlamento pirmininkas.

Už V. Hroismano paskyrimą Rados pirmininku pasisakė 359 deputatai.

Jo kandidatūrą į šį postą iškėlė naujai suformuota penkių partijų koalicija parlamente.

Kitų kandidatų užimti Rados pirmininko postą nebuvo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.