Pasaulyje

2015.09.08 13:45

JAV plinta protestai, Fergusone dislokuoti kariai

BNS2015.09.08 13:45

Daugelyje JAV miestų antradienį vyko protesto eitynės, o per didžiulio masto saugumo operaciją buvo malšinami susirėmimai Fergusone – Misūrio valstijos mieste, tapusiame naujausių rasinį atspalvį turinčių riaušių židiniu.

Daugelyje JAV miestų antradienį vyko protesto eitynės, o per didžiulio masto saugumo operaciją buvo malšinami susirėmimai Fergusone – Misūrio valstijos mieste, tapusiame naujausių rasinį atspalvį turinčių riaušių židiniu.

Audringi neramumai tame Sent Luiso priemiestyje vyko antrą naktį iš eilės – po to kai pirmadienį didžioji žiuri nusprendė, kad nereikia pateikti kaltinimų baltaodžiui policininkui, anksčiau šiais metais nušovusiam neginkluotą juodaodį paauglį.

Misūrio gubernatorius Jay Nixonas sakė, kad Nacionalinės gvardijos karių skaičius Fergusono teritorijoje buvo padidintas trigubai iki daugiau negu 2 000, siekiant padėti keblioje padėtyje atsidūrusioms vietos policijos pajėgoms.

Protestuotojai sudegino vieną Sent Luiso policijos patrulių automobilį, o pareigūnai paskelbė, kad ta demonstracija yra „neteisėtas susirinkimas“, perspėdami protestuotojus ir žurnalistus, kad jiems gresia areštas.

Tuo tarpu Misūrio nacionalinės gvardijos kariai uždarė Vakarų Florisanto gatvę Fergusone, kurioje pirmadienio vakarą buvo nuniokota daugiausiai parduotuvių ir padegta pastatų, protestuotojams reaguojant į sprendimą minėtoje byloje.

Prie Fergusono policijos būstinės riaušių policija išvaikė apie 100 protestuotojų, kurie skandavo šūkius ir mojavo plakatais, iš kurių vienas skelbė: „Mūsų nenutildys.“

Minia atsitraukė prie Fergusono merijos, kur buvo padegtas policijos automobilis, o pareigūnai leido ašarines dujas ir pasiuntė įspūdingas šarvuotąsias mašinas, siekdami susigrąžinti padėties kontrolę.

Antradienio vakarą demonstrantų buvo mažiau negu pirmadienį, bet kaukėti agitatoriai susirėmė su policija. Taip pat buvo pranešta apie įvykdytą apiplėšimą vietos vaistinėje, esančioje už keturių kvartalų.

„Gyvybės ir turtas turi būti apsaugoti. Ši bendruomenė nusipelnė ramybės“, – sakė gubernatorius J.Nixonas, visoje šalyje tvenkiantis pykčiui.

Niujorke tūkstančiai demonstrantų dalyvavo eitynėse miesto gatvėmis ir prospektais, trikdydami eismą ant tiltų ir tuneliuose, o policija areštavo kažkiek protestuotojų.

Taikus protestas taip pat buvo surengtas Vašingtono gatvėse netoli Baltųjų rūmų.

Panašūs įtempti, bet daugiausiai taikūs protestai buvo rengiami dideliuose ir mažuose miestuose – nuo Ouklando ir Seatlo vakaruose iki Atlantos, Filadelfijos ir Baltimorės rytuose.

Los Andžele apie 500 įvairių rasių protestuotojų, tarp kurių buvo šeimų su vaikais, žygiavo prie policijos būstinės. Portlande ir Denveryje policijai, kaip pranešama, teko panaudoti pipirines dujas.

Televizija CNN nurodė, kad įvairaus masto demonstracijų buvo surengta iš viso 170 miestų ir miestelių.

JAV prezidentas Barackas Obama paragino riaušininkus patraukti baudžiamojon atsakomybėn, bet pripažino gilų nusivylimą, kurį jaučia mažumos, įsitikinusios, kad policija su jomis elgiasi nesąžiningai.

„Esama veiksmingų būtų reaguoti ir išreikšti savo nusivylimą, taip pat esama griaunančių būdų“, – pabrėžė šalies vadovas.

„Pastatų deginimas, automobilių padeginėjimas, turto naikinimas, pavojaus žmonėms sukėlimas – visa tai yra ardomoji (veikla) kuri negali būti pateisinama. Tai nusikalstami veiksmai“, – pridūrė B. Obama.

Nužudyto paauglio Michaelo Browno šeimos advokatai pasmerkė prokurorą, kurio sušaukta didžioji žiuri nutarė, jog policininkas Darrenas Wilsonas tą 18-metį nušovė gindamasis.

„Procesas buvo sutrikdytas. Šiame procese turėjo būti pateikti kaltinimai“, – M. Browno šeimos advokatas Benjaminas Crumpas sakė per spaudos konferenciją.

Rugpjūčio 9-ąją įvykęs incidentas išprovokavo savaites trukusius protestus ir debatus dėl rasinių santykių bei policijos naudojamos agresyvios taktikos.

Fergusono didžioji žiuri padarė išvadą, kad D.Wilsonas nepažeidė įstatymų 12 kartų iššovęs į D. Browną po to, kai jis kyštelėjo ranką į pareigūno automobilį ir jį sugriebė, o vėliau jį puolė, kai policininkas pradėjo jį vytis.

D. Browno žūtis, agresyvus policijos atsakas į protestus ir naujausias didžiosios žiuri sprendimas smarkiai padidino rasinę įtampą Fergusone, kuriame gyventojų daugumą sudaro juodaodžiai, bet policijoje dirba daugiausiai baltieji.

Nuo tada, kai tas paauglys buvo nukautas, 21 tūkst. gyventojų turinčiame mieste padėtis buvo labai įtempta, o gyventojai skundėsi jau daugelį metų kenčiantys dėl išankstinio rasinio nusistatymo ir šiurkščių policijos veiksmų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.