Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Paskelbus sprendimą dėl paauglį nušovusio policininko JAV išplito protestai

BNS2015.09.08 13:45

Audringi protestai pirmadienį įsiplieskė Misūrio valstijos mieste Fergusone, kai didžioji žiuri nutarė, kad neturi būti pateikti kaltinimai baltaodžiui policininkui, nušovusiam neginkluotą juodaodį paauglį.

Audringi protestai pirmadienį įsiplieskė Misūrio valstijos mieste Fergusone, kai didžioji žiuri nutarė, kad neturi būti pateikti kaltinimai baltaodžiui policininkui, nušovusiam juodaodį paauglį.

JAV prezidentas Barackas Obama ir 18-mečio nužudytojo Michaelo Browno tėvai atskirai kreipėsi, prašydami elgtis ramiai, kai Sent Luiso prokuroras paskelbė žiuri sprendimą.

Tačiau įtūžusios minios, susirinkusios prie policijos nuovados, kurioje dirbo su tuo incidentu susijęs policininkas Darrenas Wilsonas, nariai pradėjo mėtyti butelius ir akmenis. Riaušių policija atsakė leisdama ašarines dujas.

Kai Sent Luiso apygardos prokuroras Robertas McCullochas perskaitė nutarties santrauką, M. Browno motina apsipylė ašaromis, o minia pradėjo skanduoti: „Policininkai žudikai turi išeiti!“

Tuo metu Vašingtone B. Obama paskelbė paskubomis organizuotą kreipimąsi per televiziją, ragindamas atkurti ramybę tame Vidurio Vakarų mieste, atkartodamas žuvusio paauglio šeimos poziciją.

„Michaelo Browno tėvai prarado daugiau negu bet kuris kitas. Turėtume gerbti jų pageidavimus, – sakė prezidentas. – Taip pat raginu teisėsaugos pareigūnus Fergusone ir regione pademonstruoti rūpestį ir santūrumą, valdant taikius protestus, kurių gali pasitaikyti.“

Tačiau šalies vadovo žodžiai Fergusone liko neišgirsti: policija buvo apmėtyta plytgaliais ir buteliais, o pareigūnai atsakė leisdami ašarinių dujų debesis.

Nusprendė, kad šaudė teisėtai

R. McCullochas sakė žurnalistams, kad didžiajai žiuri pateikti įrodymai byloja, jog D.Wilsonas, kuris atvyko gavęs iškvietimą dėl apiplėšimo, iššovė teisėtai gindamasis per konfliktą su įtariamuoju.

Pasak jo, D. Wilsonas, važiuodamas policijos automobiliu, pamatė M.Browną ir paprašė jį, kaip potencialų įtariamąjį dėl cigarilių vagystės iš vienos parduotuvės, pereiti ant šaligatvio. Tuo metu „buvo apsikeista žodžiais, o jie (paaugliai) toliau ėjo gatvės viduriu“.

„Kai jie praėjo, D. Wilsonas pastebėjo, kad Michaelas Brownas laiko rankoje cigariles ... 12 val. 2 min. Wilsonas per radiją pranešė, kad susidūrė su dviem asmenimis Kanfildo (gatvėje) ir kad jam reikia pagalbos“, – sakė prokuroras.

D. Wilsonas – Sent Luiso prokurorų nuotrauka, daryta netrukus po to, kai buvo nuošautas M. Brownas. Reuters/Scanpix nuotr.

„Pareigūnas Vilsonas pastatė savo mašiną kampu, užtverdamas jiems kelią ir blokuodamas eismo srautą abiem kryptimis. Keli automobiliai, privažiavę iš rytų ir vakarų, negalėjo pravažiuoti pro policijos automobilį“, – R. McCullough sakė žurnalistams.

Pasak prokuroro, „kivirčas“ kilo, kai D. Wilsonas sėdėjo policijos automobilyje, o M. Brownas stovėjo prie lango.

„Per tą kivirčą pareigūnas Wilsonas dukart iššovė, tebebūdamas automobilyje, – aiškino R. McCullochas. – Ponas Brownas nubėgo į rytus Kanfildo (gatve), o pareigūnas Wilsonas nusivijo. ... Ponas Brownas sustojo ir atsigręžė į pareigūną Wilsoną.“

„Pareigūnas Wilsonas taip pat sustojo. Michaelas Brownas žengė pareigūno Wilsono link, tuomet pareigūnas dar kelis kartus iššovė, o Michaelas Brownas buvo mirtinai sužeistas“, – nurodė prokuroras.

R. McCullochas sakė, kad teismo ekspertizė parodė, jog D. Wilsonas, kuris buvo lengvai sužeistas per tą susidūrimą, dukart šovė iš savo automobilio, o dar 10 kartų – per konfliktą gatvėje.

Rugpjūtį keli iš pirmųjų liudininkų pasakojo, kad M. Brownas buvo nužudytas, kai iškėlė rankas ir ketino pasiduoti. Bet R. McCullochas teigė, kad fiziniai įrodymai ir kitų liudininkų parodymai prieštarauja tai versijai.

Savo pranešime M. Browno šeima pareiškė: „Esame giliai nusivylę, kad mūsų vaiko žudikas nepatirs pasekmių už savo veiksmus.“

„Pagarbiai prašome jūsų, kad išlaikytumėte savo protestus taikiais. Atsakyti smurtu į smurtą nėra tinkama reakcija“, – pridūrė šeima, kviesdama atlikti teisės reformą.

Protestai išplito

Jungtinėse Valstijose pirmadienio vakarą išplito protestai. Įpykę žmonės išėjo į gatves nuo Seatlo vakaruose iki Čikagos ir Niujorko.

Jie skandavo Fergusono protestų šūkį "Rankas aukštyn, nešaudykit!", taip pat laikė transparantus su užrašais "Sustabdykit policijos terorą" ir "Teisingumą Mike'ui Brownui!"

Demonstracija Vašingtone buvo taiki, tačiau Fergusone prasiveržus smurtui buvo padegtas vienas policijos automobilis, išplėštos kelios parduotuvės, o policija leido ašarines dujas, vaikydama įtūžusius demonstrantus.

Mitingas prie Baltųjų rūmų buvo išsklaidytas po vidurnakčio, bet demonstrantai patraukė kitur ir galbūt susirinks prie Kapitolijaus - JAV Kongreso būstinės, nurodė ten esantys naujienų agentūros AFP korespondentai.

Niujorko Taimso aikštėje keli šimtai žmonių nešė transparantus, protestuodami prieš "policijos tironiją". Plakatų užrašai skelbė "Rasizmas žudo" ir "Nebus teisingumo - nebus taikos".

Kai kurie žmonės policijos veiksmus lygino su baltųjų viršenybės šalininkų grupuotės Ku Kluks Klano (Ku Klux Klan) siautėjimu.

Niujorke buvo sutelktos stiprios policijos pajėgos, o virš gatvių skraidė sraigtasparnis. Dar vienas mitingas buvo surengtas šio miesto Sąjungos aikštėje.

Niujorko policijos vadas Billas Brattonas kreipėsi į minią Taimso aikštėje, bet protestuotojai aptaškė jam veidą raudonu skysčiu.

Protestai taip pat vyko kituose didžiuosiuose miestuose, įskaitant Bostoną, Čikagą ir Los Andželą.

Kalifornijos mieste Ouklande, kuriame taip pat gyvena daug afromerikiečių, protestuotojai blokavo vieną automagistralę, tačiau iš tų miestų pranešimų apie prasiveržusį smurtą nebuvo.

Įvesta nepaprastoji padėtis

21 tūkst. gyventojų turinčiame Fergusone, kuriame gyvena daugiausiai afroamerikiečiai, jau kelias dienas tvyrojo didelė įtampa. Prognozuota, kad mieste kils naujų protestų, jeigu minėtam policininkui nebus pateikti kaltinimai.

Šio Sent Luiso priemiesčio gyventojai jau seniai skundėsi patiriantys rasinę diskriminaciją ir policijos, kurioje dirba daugiausiai baltieji, šiurkštų elgesį.

Likus kelioms dienoms iki didžiosios žiuri sprendimo, Misūrio gubernatorius paskelbė nepaprastąją padėtį ir praeitą savaitę paragino Nacionalinę gvardiją būti pasiruošusia veikti. Federalinis tyrimų biuras (FTB) taip pat pasiuntė daugiau pareigūnų.

Parduotuvių vitrinos Fergusone buvo uždengtos skydais, o mokyklos Fergusono-Florisanto rajone paskelbė antradienį nedirbsiančios, siekdamos užtikrinti darbuotojų ir moksleivių saugumą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.