Pasaulyje

2019.03.12 14:20

Britų parlamentarų laukia lemiamas balsavimas dėl „Brexito“

BNS 2019.03.12 14:20

Britų parlamentarai antradienį turi nuspręsti, ar paremti ministrės pirmininkės Theresos May „Brexito“ susitarimą. Šis balsavimas gali sudaryti sąlygas Didžiajai Britanijai kovo 29 dieną išstoti iš Europos Sąjungos.

Artėjant numatytai išstojimo datai – praėjus beveik trejiems metams po referendumo, kai britai pasirinko išstojimą – Th. May pirmadienį vakare nuvykusi į Strasbūrą paskutinę minutę išpešė iš ES sutarties pakeitimų.

Šiandien jos sąjungininkai svarsto, ar šių pakeitimų pakanka, kad jie balsuotų už sutartį.

Tarp šių parlamentarų yra „Brexito“ šalininkų ministrės pirmininkės Konservatorių partijoje ir jos sąjungininkėje Šiaurės Airijos Demokratinėje junionistų partijoje (DUP), kurie sausio mėnesį susitarimą atmetė.

Jų parama bus esminė sprendžiant, ar susitarimas bus patvirtintas, iki numatytų Britanijos ir ES „skyrybų“ likus vos 17 dienų. Britanija Europos Sąjungai priklausė 46 metus.

Vis dėlto optimizmą gerokai atšaldė generalinio prokuroro Geoffrey Coxo patikslinta teisinė nuomonė dėl pagrindinio „Brexito“ šalininkų susirūpinimą keliančio dalyko: ar su naujais pirmadienio susitarimais Britanija vis tiek prieš savo norą gali likti neribotą laiką įstrigusi muitų sąjungoje su ES.

G. Coxas, kad paskutinę minutę sudaryti susitarimai „mažina riziką“, jog Britanija „neribotą laiką ir ne savo noru“ turės laikytis vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės, turinčios užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Airijos Respublikos ir JK Šiaurės Airijos provincijos išliktų atvira.

Vis dėlto „lieka nepakitusi teisinė rizika“, kad Britanija neturės teisinių priemonių atsisakyti šios priemonės be ES pritarimo.

„Tai laikas, kai visi turime apsispręsti“, – BBC radijui sakė aplinkos sekretorius Michaelas Gove'as, vienas iš kelių ministrų kabinete likusių „Brexit“ šalininkų.

„Jei šįvakar nepaimsime prizo, rizikuojame pamatyti atskiestą, švelnesnį ar ne tokį priimtiną „Brexito“ susitarimą“, – sakė jis.

Balsavimas žemuosiuose Bendruomenių Rūmuose numatomas nuo 19 valandą (21 val. Lietuvos laiku).

Šiaurės Airijos siena

Th. May pirmadienį vakare nuskubėjo į Strasbūrą paskutinės minutės derybų su ES lyderiais ir bandė gelbėti abiejų šalių pasiektą „Brexit“ susitarimą.

Šalys paskelbė apie trijų dalių teisiškai įpareigojamų pakeitimų paketą, kuriuo siekiama išspręsti nesutarimus dėl britų įstatymų leidėjų labiausiai kritikuojamos apsidraudžiamosios priemonės (angl. backstop).

„Apsidraudžiamoji priemonė“ buvo tarp svarbiausių priežasčių, dėl kurių britų parlamentarai sausio mėnesį atmetė „Brexito“ susitarimą. 

„Dabar laikas susivienyti, paremti šią patobulintą „Brexito“ sutartį ir įvykdyti Britanijos žmonių nurodymą“, – sakė Th. May.

„Pasirinkimas aiškus: arba ši sutartis, arba „Brexit“ apskritai gali neįvykti. Veskime JK išstojimą prie tvarkingos pabaigos“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.

Tačiau vėlai pirmadienį pagrindinė Britanijos opozicinė Leiboristų partija paskelbė, kad balsuos prieš susitarimą.

„Susitarimas su Europos Komisija neapima nieko panašaus į pokyčius, kuriuos Theresa May žadėjo parlamentui“, – pareiškė leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.

Leiboristams atsisakant paremti susitarimą, dar svarbesnis tampa Konservatorių partijos „maištininkų“ ir DUP atsakas.

Dar vienas pralaimėjimas antradienį nulemtų papildomus balsavimus dėl tolesnių veiksmų.

Jei susitarimas bus atmestas, trečiadienį parlamentarai balsuos dėl to, ar Britanija turėtų paprasčiausiai išstoti kovo 29 dieną išvis be jokios sutarties.

Toks scenarijus yra susijęs su ekonominiais pavojais ir jį remia tik išstojimo šalininkų branduolys.

Jei parlamentarai balsuos prieš išstojimą be sutarties, tuomet ketvirtadienį bus surengtas balsavimas dėl prašymo Briuseliui atidėti „Brexit“. 

Atidėjimui turėtų pritarti visos kitos 27 ES narės, kurios taip pat spręs, kokiam laikui turėtų būti atidėtas „Brexit“. Jų viršūnių susitikimas Briuselyje vyks kovo 21–22 dienomis.

Bet koks atidėjimas gali būti tik trumpalaikis.

J.-C. Junckeris pirmadienį sakė, kad atidėjimas po Europos Parlamento rinkimų, kurie įvyks gegužės pabaigoje, reikštų, kad Britanijai reiktų dalyvauti šiuose rinkimuose.