Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusija stiprina ryšius su Vengrija, vėstant santykiams su Vakarais

BNS2015.09.08 13:45

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį gyrė Vengriją kaip vieną iš svarbiausių šalies partnerių, palaikydamas tvirtėjančius ryšius su sovietinių laikų sąjungininke, dėl kurių nerimauja kai kurios Europos Sąjungos (ES) valstybės.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį gyrė Vengriją kaip vieną iš svarbiausių šalies partnerių, palaikydamas tvirtėjančius ryšius su sovietinių laikų sąjungininke, dėl kurių nerimauja kai kurios Europos Sąjungos (ES) valstybės.

Tuo metu, kai Ukrainos krizė blogina santykius tarp daugelio ES sostinių ir Maskvos, Vengrija, smarkiai priklausoma nuo Rusijos tiekiamų gamtinių dujų, priešingai – džiaugiasi suartėjimu su Kremliumi.

„Dalijamės su Vengrijos vyriausybe nusiteikimu plėtoti konstruktyvų dialogą, kartu realizuoti planuojamus didelio masto investicinius projektus“, – V. Putinas sakė per ceremoniją Kremliuje, kurios metu Vengrijos naujasis ambasadorius ir kelių kitų šalių pasiuntiniai įteikė skiriamuosius raštus.

Pasak prezidento, Rusija laiko Budapeštą „vienu iš svarbiausių politikos, prekybos ir ekonomikos partnerių“.

Vienas aukšto rango Vengrijos pareigūnas trečiadienį sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kad jo šalis pasiruošusi ateinančiais metais pradėti tiesti Rusijos palaikomo dujotiekio „South Stream“ atkarpą savo teritorijoje.

Tuo tarpu Briuselis ir Vašingtonas, paskelbę sankcijas Rusijos piliečiams ir verslo įmonėms dėl krizės Ukrainoje, sako, kad tas vamzdynas padidins Rytų Europos priklausomybę nuo Kremliaus kontroliuojamų energetikos išteklių. Jie nerimauja, kad Budapešto palaikymas tam projektui yra ženklas, jog Vengrija slenka į Rusijos įtakos zoną.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto taip pat buvo nusiteikęs optimistiškai po trečiadienį Maskvoje vykusių derybų su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, ragindamas atkurti „pragmatišką, abipusiai naudingą bendradarbiavimą tarp Europos ir Rusijos“.

P. Szijjarto pabrėžė, kad „South Stream“ padės padidinti energetinį saugumą Vidurio ir Rytų Europoje.

Maskvos pagyrimai 

Vakarų šalys paskelbė sankcijas Rusijai po to, kai Maskva kovą aneksavo Krymą, o vėliau jas dar labiau sugriežtino dėl Kremliaus palaikymo prorusiškiems separatistams rytų Ukrainoje. Budapeštas sakė palaikysiantis sankcijas ir Ukrainos suverenumą.

Tačiau Vengrija liovėsi pumpavusi dujas Ukrainai, kurios padėjo Kijevui apeiti Rusijos vykdomą blokadą, taip pat pasirašė 10 mlrd. eurų (34,5 mlrd. litų) vertės sutartį dėl Rusijos suprojektuotos atominės jėgainės statybos.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas sako nesiekiantis grąžinti savo šalies į Maskvos įtakos zoną. Jis tvirtina, kad laikosi pragmatiško požiūrio, o Rusija yra pagrindinė Vengrijos prekybos partnerė už 28 nares turinčios Europos Sąjungos (ES) ribų. Apklausos rodo, kad dauguma Vengru palaiko V. Orbamo politiką.

„Mūsų bendras uždavinys – užkirsti kelią Europos suskaldymui ir išvengti padėties, kurioje būtume varžovai, o ne sąjungininkai Europoje“, – pabrėžė P. Szijjarto.

S. Lavrovas sakė, kad bet kuriai šaliai būtų protinga laikyti „savo nacionalinius interesus pačiais svarbiausiais“, girdamas Vengriją, kad ji nesilaiko „rusofobiškos“ politikos, kurią vykdo ES ir NATO.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.