Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Kur nuves kruvinas išpuolis Jeruzalėje?

BNS 2015.09.08 13:45

Penki izraeliečiai žuvo per kruviniausią pastarųjų kelerių metų išpuolį Jeruzalėje, kai du pistoletu ir mėsos kapoklėmis ginkluoti palestiniečiai antradienį siautėjo tarp tikinčiųjų Jeruzalės sinagogoje.

Penki izraeliečiai žuvo per kruviniausią pastarųjų kelerių metų išpuolį Jeruzalėje, kai du pistoletu ir mėsos kapoklėmis ginkluoti palestiniečiai antradienį siautėjo tarp tikinčiųjų Jeruzalės sinagogoje.

Tai buvo reta ataka prieš maldos vietas, sukrėtusi visą šalį ir padidinusi nuogąstavimus, kad ir taip kruvinas izraeliečių ir palestiniečių konfliktas įgauna pavojingą religinę dimensiją.

Keturios aukos buvo izraeliečiai su dviem pilietybėmis: trys iš jų buvo ir JAV piliečiai, o vienas dar turėjo Didžiosios Britanijos pilietybę, pranešė policija. Izraelio pagrindinėje ultraortodoksų svetainėje nurodoma, kad visi jie buvo rabinai.

Vėliau nuo patirtų sužeidimų dar mirė 30 metų policininkas Zidanas Saiefas.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pažadėjo griežtą atsaką į šį kraujo praliejimą ir sakė, kad pagal anksčiau šį mėnesį paskelbtą politiką bus nugriauti kaltininkų namai.

„Patiriame tebesitęsiančios teroro atakos, sutelktos į Jeruzalę, įkarštį“, – sakė jis ir pavadino tai „kova“ už Šventojo miesto likimą.

Griaus namus

„Šį vakarą įsakiau nugriauti palestiniečių, kurie įvykdė šias žudynes, namus ir paspartinti griovimą (namų, priklausančių) tiems, kas įvykdė ankstesnes atakas“, – sakė sakė B. Netanyahu.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas pasmerkė ataką sinagogoje, bet „Hamas“ ją sveikino ir kaukėti palestiniečių kovotojai Gazos Ruožo pietuose šalia plakatų su užpuolikų atvaizdais demonstravo peilius ir kirvius, o kiti švęsdami dalijo pyragaičius, pranešė AFP korespondentas.

JAV prezidentas Barackas Obama paragino laikytis rimties po „šiurpios atakos“ ir paragino izraeliečius ir palestiniečius drauge stengtis „mažinti įtampą, atmesti smurtą ir siekti kelio į priekį taikos link“.

Jau keli mėnesiai nesiliauja smurtas aneksuotame arabiškajame Jeruzalės rytiniame sektoriuje, pavieniai palestiniečiai įvykdė virtinę kruvinų išpuolių, o dar labiau įtampą padidino autobuso vairuotojo palestiniečio mirtis įtartinomis aplinkybėmis anksčiau šią savaitę.

Žudė besimeldžiančius

Tačiau nė vienas išpuolis nebuvo toks rimtas kaip antradienio ataka sinagogoje ultraortodoksų rajone vakariniame Jeruzalės pakraštyje, tikintiesiems susirinkus ryto maldoms.

Ataka prasidėjo kelios minutės prieš 7 val. (ir Lietuvos laiku), tikintiesiems dalyvaujant maldose sinagogoje žydų seminarijoje, ultraortodoksų rajone Har Nofe.

Policija nurodė, kad užpuolikai įsiveržė su pistoletu ir mėsos kapoklėmis, ir pradėjo puldinėti žmones. Du policininkai susišaudė su užpuolikais ir galiausiai jos nušovė.

Keturios užpuolikų aukos žuvo iš karto, o dar mažiausiai aštuoni žmonės buvo sužeisti, liudininkai pasakojo, kad keliems žmonėms buvo nukirstos galūnės.

Vienas policininkas mirė vėliau.

Šeimos nariai sakė, kad užpuolikai yra Uday ir Ghassanas Abu Jamalai, pusbroliai iš Rytų Jeruzalės Džabal Mukabero rajono. Abu jie ėjo trečią dešimtį metų.

Suėmė šeimas

Analitikai perspėjo, kad griežtas Izraelio atsakas gali eskaluoti ir taip įtemptą situaciją.

„Šis įvykis turi potencialą pakeisti žaidimą“, – sakė Nacionalinio saugumo studijų instituto tyrėjas Kobi Michaelis, kuris pridūrė, jog tai sukėlė pojūtį, kad niekas „nebekontroliuojama“.

Jeruzalės meras Niras Barkatas taip pat kalbėjo apie šoką dėl išpuolio, įvykdyto už maždaug 1,5 km nuo Holokausto muziejaus „Yad Vashem“, žiaurumo.

„Žudyti nekaltus žmones jiems meldžiantis ... Tai nesveika“, – sakė jis.

Har Nofas yra netoli buvusio palestiniečių kaimo Deir Jasino, kur 1948 metais žydų sukarintų grupuočių kovotojai išžudė daugiau kaip 100 to kaimo gyventojų.

Praėjusį kartą panaši ataka buvo įvykdyta 2008 metų kovą, kai palestinietis nužudė aštuonis studentus ješivoje „Mercaz HaRav“, esančioje vos už dviejų kilometrų nuo antradienio išpuolio vietos, o paskui pats buvo nušautas.

Džabal Mukabere policija suėmė kaltininkų šeimos narius, išprovokuodama susirėmimą su akmenis svaidžiusiais jaunuoliais, sakė giminaičiai. Policija patvirtino areštavusi devynis įtariamuosius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.