Naujienų srautas

Pasaulyje2012.11.20 16:09

Parlamentą susprogdinti planavęs lenkas susijęs su A. B. Breiviku

ELTA 2012.11.20 16:09

Lenkijoje sulaikytas asmuo, kuris planavo prie parlamento pastato, jame esant šalies prezidentui, premjerui ir ministrams, susprogdinti užminuotą automobilį, pranešė AP, „Reuters“. 

Lenkijoje sulaikytas asmuo, kuris planavo prie parlamento pastato, jame esant šalies prezidentui, premjerui ir ministrams, susprogdinti užminuotą automobilį, pranešė AP, „Reuters“.

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas (Donald Tusk) antradienį sakė, kad įtariamasis yra susijęs su Andersu Behringu Breiviku, kuris pernai per išpuolius Norvegijoje nužudė 77 žmones. D. Tuskas per spaudos konferenciją sakė, kad įtariamasis neslepia susižavėjimo A. B. Breiviku. Be to, A. B. Breiviko ryšių su užsieniečiais tyrimas padėjo Lenkijos pareigūnams susekti įtariamąjį. Įtariamasis ketino kopijuoti A. B. Breiviko išpuolius.

Pasak prokurorų, įtariamąjį jie sulaikė Krokuvos mieste lapkričio 9 dieną. Įtariamasis yra 45-erių chemikas, dirbantis Krokuvos žemės ūkio universitete ir turėjęs prieigą prie chemijos laboratorijų. Jis neteisėtai turėjo sprogstamųjų medžiagų, šaudmenų ir ginklų.

Pareigūnai per spaudos konferenciją informavo, kad sulaikytasis yra sprogmenų ekspertas. Jo planuojamo išpuolio motyvai buvo nacionalistinės, ksenofobiškos ir antisemitinės idėjos, bet jis oficialiai nepriklauso jokiai politinei grupei. Prokurorai pridūrė, kad įtariamasis nesutinka, jog būtų patikrinta jo psichikos būklė. Įtariamasis pats gamino bombas ir turėjo detonatorių.

„Jis mano, kad dabartinė socialinė ir politinė situacija šalyje juda netinkama linkme ir kad tie, kurie yra valdžioje, yra „užsieniečiai“, – sakė prokuroras Mariuszas Krasonas.

Pareigūnai teigia, kad įtariamasis ketino į automobilį prikrauti keturias tonas sprogmenų ir juos detonuoti prie parlamento pastato, kai jame bus prezidentas Bronislawas Komorowskis, ministras pirmininkas D. Tuskas, ministrai ir parlamento nariai, kurių iš viso yra 460.

Prokuroras Arturas Wrona sakė, kad išpuolio grėsmė buvo labai reali. M. Krasonas teigė, kad įtariamasis iš dalies prisipažino dėl jam pateiktų kaltinimų, įskaitant planavimą nužudyti šalies lyderius. Jei jis bus pripažintas kaltu, jam grės iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Du su įtariamuoju veikę asmenys buvo suimti už nelegalų ginklų laikymą ir dar du buvo apklausti. Tyrimui vadovauja Lenkijos vidaus saugumo agentūra. Prezidentas ir ministras pirmininkas apie pasikėsinimą juos nužudyti buvo informuoti prieš šią informaciją paskelbiant visuomenei, sakė prezidento atstovė.

Per 20 Lenkijos nepriklausomybės metų tai pirmas atskleistas bandymas surengti tokio mąsto išpuolį. Po šio įvykio Lenkijos pareigūnai tikriausiai kruopščiai patikrins radikalių dešiniųjų grupuotes, kurios aršiai prieštarauja liberaliai vyriausybei. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi