Pasaulyje

2014.11.14 09:08

Burkina Faso armija ir civilinės grupės susitarė dėl pereigos pakto

BNS2014.11.14 09:08

Burkina Faso armija ketvirtadienį pasiekė susitarimą su opozicinėmis partijomis, civilinėmis grupėmis ir religiniais lyderiais dėl pereigos prie civilinio valdymo – beveik dvi savaitės po prezidento Blaise'o Compaore nušalinimo.

Burkina Faso armija ketvirtadienį pasiekė susitarimą su opozicinėmis partijomis, civilinėmis grupėmis ir religiniais lyderiais dėl pereigos prie civilinio valdymo – beveik dvi savaitės po prezidento Blaise'o Compaore nušalinimo.

Įvairios frakcijos „vienbalsiai nubalsavo“ už pereinamojo laikotarpio chartiją, sakė komisijos, atstovaujančios pagrindiniams šios Vakarų Afrikos valstybės veikėjams, pirmininkas Henry Ye.

Pagal susitarimą speciali rinkimų kolegija išrinks laikinąjį civilinį prezidentą, sakė derybose dalyvavę delegatai.

Prezidentas paskirs premjerą – arba civilinę, arba karinę figūrą, kuri vadovaus 25 narių pereinamojo periodo vyriausybei.

Civilis asmuo taip pat vadovaus 90 vietų parlamentui – Nacionalinei Pereinamajai Tarybai. Naujienas apie susitarimą derybų dalyviai sutiko plojimais ir himno giedojimu, pranešė žurnalistai.

Susitarimą iškart parėmė kai kurie šalies politikai ir garsūs pilietinės visuomenės aktyvistai.

Buvęs socialinių reikalų ministras Ablasse Ouedraogo sakė, kad Burkina Faso ateitis buvo „apsaugota“ ir kad šis susitarimas atvers naujas galimybes jaunimui.

Jaunas politikas Adama Kanazoe, vadovaujantis opoziciniam „Jaunimo aljansui už Respublikos nepriklausomybės gynimą“, sakė, kad susitarimas yra šalies „didelės brandos“ ženklas.

„Jiems pavyko ten, kur, kaip manė daugelis, nepavyks“, – sakė A. Kanazoe, kuris susitarimo sudarymo dieną pavadino „nepaprasta“ ir „istorine“.

Pilietinė aktyvistė Barkissa Konate kalbėjo apie savo „pasididžiavimą“ būnant „jauna burkiniete“.

„Revoliucija vyksta. Dabar turime realią demokratiją“, – sakė ji.

B. Compaore buvo priverstas atsistatydinti spalio 31 dieną, po masinių protestų prieš jo bandymą pratęsti 27 metus trukusį savo valdymą pakeičiant konstituciją.

Armija naujuoju šios buvusios prancūzų kolonijos, kurioje gyvena apie 17 mln. žmonių, lyderiu iškėlė 49 metų pulkininką leitenantą Isaacą Zidą, antrąjį pagal rangą prezidento gvardijos vadą.

Tačiau tarptautinė bendrija vis labiau spaudė kariškius perduoti valdžią laikinajai vyriausybei.

Pereigos gairių projektas rodo, kad jokiems laikinojo režimo nariams nebus leista dalyvauti kituose rinkimuose, kurie numatyti 2015 metų lapkritį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.