Pasaulyje

2014.11.13 19:54

Rusijos strateginiai bombonešiai patruliuos aršiau nei Šaltojo karo metais

Toliau demonstruodama karinę jėgą Rusija paskelbė, kad jos strateginiai bombonešiai nuolat patruliuos nuo Arkties vandenyno iki pat Meksikos įlankos. Toks Rusijos gynybos ministro pareiškimas nuskambėjo stiprėjant tarptautinės bendruomenės spaudimui dėl agresijos prieš Ukrainą.

Toliau demonstruodama karinę jėgą Rusija paskelbė, kad jos strateginiai bombonešiai nuolat patruliuos nuo Arkties vandenyno iki pat Meksikos įlankos. Toks Rusijos gynybos ministro pareiškimas nuskambėjo stiprėjant tarptautinės bendruomenės spaudimui dėl agresijos prieš Ukrainą.

Gynybos ministerijos posėdyje nuskambėjo ministro Sergejaus Šoigu pareiškimas, kad Rusija esą turi stiprinti karines priemones Vakarų Atlante, rytinėje Ramiojo vandenyno dalyje, taip pat Karibuose ir Meksikos įlankoje. Strateginių bombonešių skrydžiai bus ilgesni, tad atitinkamų nurodymų sulauks karinė pramonė.

Šaltojo karo laikais Rusijos strateginiai bombonešiai, galintys skraidinti ir branduolinį užtaisą, nuolat patruliuodavo Atlanto ir Ramiajame vandenyne. Bet žlugus Sovietų sąjungai Rusijos pajėgoms teko veržtis diržus, taupant lėšas patruliavimai buvo atšaukti, jie buvo atgaivinti atėjus į valdžią Vladimirui Putinui.

Tačiau net ir Šaltojo karo laikais Rusijos kariniai lėktuvai virš Meksikos įlankos, visai prie Jungtinių Valstijų pakrantės, nepatruliuodavo. O štai gegužę Rusijos karinis lėktuvas praskrido vos už 80 kilometrų nuo Kalifornijos pakrantės.

„Pirmą sykį mes juos pastebėjome Šiaurėje ir pirmą sykį matėme lydinčias tarnybas aplink Rusijos strateginius ilgų nuotolių bombonešius“, – sako Norvegijos pajėgų operatyvinio štabo vadas Mortenas Haga Lunde.

NATO praneša, kad Aljanso lėktuvams per pastaruosius kelis mėnesius teko kilti daugiau negu šimtą kartų, kad atbaidytų Rusijos lėktuvus visai šalia NATO erdvės ribų. Tokio Rusijos karinio aktyvumo kaip pastaruoju laiku virš Baltijos ir Juodosios jūrų, Atlanto vandenyne seniai būta.

„Anksčiau būdavo tokių įsibrovimų, bet tai būdavo vienas, na, du lėktuvai. O pastaruoju laiku įsibrauna didesnės lėktuvų grupės ir skrydžiai labiau provokuojantys“, – sako NATO pajėgų Europoje vadas Phillipas Breedlove`as.

Anksčiai S. Šoigu yra paskelbęs, kad Rusija ketina plėsti karinį buvimą visame pasaulyje ir derasi su Lotynų Amerikos ir Azijos šalimis dėl naudojimosi jų uostais. Deramasi su Alžyru, Kipru, Nikaragva, Venesuela, Vietnamu, Singapūru. Pasak S. Šoigu, su kai kuriomis šių šalių deramasi dėl leidimo Rusijos strateginiams bombonešiams naudotis jų karinėmis bazėmis degalams pasipildyti.

Pentagonas neskuba sustiprinto Rusijos bombonešių patruliavimo netoli Amerikos krantų vadinti provokacija: kiekviena šalis turi teisę skraidyti tarptautinėje erdvėje, svarbu, kad būtų laikomasi saugumo reikalavimų ir kitų taisyklių.

Tačiau apžvalgininkai įsitikinę, kad tai dalis Kremliaus pastangų, kad jos karinės pajėgos būtų vis labiau matomos, ir vis aiškesnis jų pasirengimas ryžtingai veikti. Kita vertus, kuo arčiau NATO ir Rusijos pajėgos, tuo daugiau galimybių, jog gali kas nors nutikti, tegu ir atsitiktinai.

Pasak NATO, keli incidentai dėl padidėjusio Rusijos karinio aktyvumo galėjo baigtis tragiškai, vos išvengta keleivinio lėktuvo ir Rusijos žvalgybinio lėktuvo susidūrimo.