Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

G20 susitikimo šeimininkė Australija piktinasi pelno mokesčio lengvatomis

BNS 2015.09.08 13:45

Australija ketvirtadienį pareiškė, kad pelno mokesčio lengvatos laikytinos vagyste, vėl iškeldama šią problemą prieš pat Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude-o Junckerio atvykimą į Brisbaną dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikime.

Australija ketvirtadienį pareiškė, kad pelno mokesčio lengvatos laikytinos vagyste, vėl iškeldama šią problemą prieš pat Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude-o Junckerio atvykimą į Brisbaną dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikime.

Lapkričio 1 dieną prie Europos Komisijos vairo stojęs J.-C. Junckeris jaučia didžiulį spaudimą paaiškėjus faktams, kad didžiulėms tarptautinėms bendrovėms buvo taikomos didelės mokestinės lengvatos, kai jis 1995–2013 metais ėjo Liuksemburgo premjero pareigas.

Šios informacijos paviešinimas tokiu metu, kai lėšų stokojančioms Europos Sąjungos šalių vyriausybėms teko smarkiai apkarpyti biudžetus, sukėlė tikrą politinę audrą ir įstūmė J.-C. Junckerį į labai nemalonią padėtį, ypač turint galvoje jo deklaruojamą tikslą įgyvendinti mokesčių reformą.

Europos Komisija, kuri yra Bendrijos aukščiausia vykdomosios valdžios institucija, šiuo metu atlieka tyrimus dėl kelių valstybių narių, siekdama išsiaiškinti, ar jų mokestiniai susitarimai su tokiomis tarptautinėms milžinėms kaip „Apple“, „Starbucks“ ir „Amazon“ nelaikytini neteisėta valstybės parama verslui.

Australija energingai parėmė raginimus panaikinti apmokestinimo pelno mokesčiu spragas, pažadėjusi, kad šiam klausimui bus skirtas ypatingas dėmesys savaitgalį Brisbane vyksiančiame G20 viršūnių susitikime.

Australijos iždo sekretorius Joe Hockey sakė, kad dėl korporacijų praktikos perkelti pelną iš vienos šalies į kitą siekiant mokėti kuo mažesnius mokesčius šalys praranda joms labai reikalingas biudžeto pajamas, todėl jai turi būti padarytas galas.

„Visam pasauliui nepaprastai svarbu, kad kompanijos mokėtų mokesčius ten, kur gauna pelną“, – sakė jis žurnalistams.

„Tai yra vagystė, kai kas nors nemoka mokesčių valstybei, ir tai kenkia tos valstybės galimybėms teikti tokias paslaugas, kurios būtinos skurdui ir nelygybei mažinti“, – pridūrė J. Hockey.

Australijos vyriausybės vadovas Tony Abbottas šią savaitę išsakė panašią nuomonę, teigdamas, kad G20 šalims reikia bendromis jėgomis siekti, kad nė viena iš šios grupės narių neprisidėtų prie mokesčių minimizavimo schemų.

Praėjusią savaitę JAV įsikūrusios Tarptautinės tiriančiųjų žurnalistų asociacijos (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) paskelbti konfidencialūs dokumentai parodė, kad Liuksemburgas šimtams tarptautinių kompanijų taikė dideles mokestines lengvatas.

Nutekinti dokumentai, kuriuos jau spėta pavadinti „Luxleaks“, parodė, kad per mažytę Liuksemburgo hercogystę buvo nukreipiami milijardai JAV dolerių naudojant sudėtingas finansines struktūras, dėl kurių daugiau nei 340 bendrovių galėjo gerokai susimažinti savo mokestinius įsipareigojimus, o lėšų stokojančios vyriausybės negaudavo pajamų.

Tarp kompanijų, kurias įvardijo ICIJ, minimi tokie garsūs vardai kaip „Pepsi“, IKEA, „Deutsche Bank“, „Amazon“ ir AIG.

T. Abbottas veikiausiai spaus G20 lyderius Brisbane pritarti bendrajam automatinio keitimosi finansinių sąskaitų informacija standartui, kuris turi užtikrinti didesnį skaidrumą ir padėti kovoti su pelno mokesčio vengimo strategijomis, ypač su pelno perkėlimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi