Pasaulyje

2014.11.10 17:06

Albanijos ir Serbijos lyderiai per istorinį vizitą surėmė ietis dėl Kosovo

BNS2014.11.10 17:06

Į Belgradą pirmadienį su istoriniu vizitu atvykęs Albanijos premjeras Edi Rama paragino Serbijos vyriausybę pripažinti albanų dominuojamo Kosovo nepriklausomybę ir buvo jos vadovo Aleksandro Vučičiaus apkaltintas „provokacijomis“.

Į Belgradą pirmadienį su istoriniu vizitu atvykęs Albanijos premjeras Edi Rama paragino Serbijos vyriausybę pripažinti albanų dominuojamo Kosovo nepriklausomybę ir buvo jos vadovo Aleksandro Vučičiaus apkaltintas „provokacijomis“.

E. Ramos apsilankymas Belgrade yra pirmasis Albanijos premjero vizitas Serbijoje per 68 metus.

„Kuo greičiau pripažinsite (Kosovo nepriklausomybę), tuo anksčiau galėsime pajudėti pirmyn“, – sakė Albanijos vyriausybės vadovas įtemptoje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo ir A. Vučičius.

„Laikomės dviejų visiškai skirtingų pozicijų dėl Kosovo, bet tikrovė yra viena ir nekintanti“, – pridūrė E. Rama. – Nepriklausomas Kosovas yra nepaneigiama regiono ir Europos tikrovė, ir turi būti gerbiamas.“

E. Ramos žodžiai, kuriuos transliavo televizija, buvo verčiami į serbų kalbą.

Tvardydamas pyktį A. Vučičius savo ruožtu atrėžė, jog E. Ramos komentarai yra „provokacija“ ir Serbija niekada nepripažins Kosovo, kuris nepriklausomybę paskelbė 208-aisiais.

„Pagal konstituciją Kosovas yra Serbija, ir aš esu priversta pareikšti, kad niekas nežemins Serbijos.“

Į tai E. Rama atsakė: „Apgailestauju, bet tokia yra tikrovė, kuria daugelis pripažįsta.“

Serbai laiko Kosovą savo tautiniu ir religiniu lopšiu, bet dauguma šio regiono, kuriame gyvena 1,8 mln. žmonių, gyventojų yra etniniai albanai, kurie, remiami Vakarų, 2008 metais vienašališkai paskelbė savo nepriklausomybę. Šį žingsnį jie žengė praėjus beveik dešimtmečiui po NATO oro smūgių kampanijos, kuri buvo pradėta siekiant užkirsti kelią etniniam valymui.

E. Ramos vizitas yra pirma albanų lyderio viešnagė Serbijoje nuo 1946 metų, kai šioje kaimyninėje šalyje lankėsi komunistinis diktatorius Enveras Hoxha.

Vizitas iš pradžių turėjo įvykti spalio 22 dieną, bet buvo atidėtas prasiveržus smurtui per Serbijos ir Albanijos futbolo rinktinių varžybas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.