Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Vokietijos sostinė mini Berlyno sienos griovimo 25-metį

ELTA, BNS2015.09.08 13:45

Sekmadienį Vokietijos sostinėje vyks iškilmės, skirtos 25-osioms metinėms nuo to laiko, kai griuvo Berlyno siena, tapusi šaltojo karo ir Europos suskaldymo simboliu.

Sekmadienį Vokietijos sostinėje vyks iškilmės, skirtos 25-osioms metinėms nuo to laiko, kai griuvo Berlyno siena, tapusi šaltojo karo ir Europos suskaldymo simboliu.
 
Jose dalyvaus VFR prezidentas Joachimas Gauckas, kanclerė Angela Merkel, kiti šalies vadovai, taip pat daug svečių iš užsienio, tarp jų – buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas.
 
Rytą Vokietijos vyriausybės vadovė apsilankys Berlyno sienos memorialiniame komplekse. Ten išliko nedidelis sienos fragmentas, prie kurio įvyks memorialinė ceremonija, bus padėti vainikai, o Susitaikymo koplyčioje bus aukojamos mišios. Komplekso parodų patalpose A. Merkel atidarys naują nuolatinę ekspoziciją „1961–1989. Berlyno siena“.
 
Iškilmės bus tęsiamos „Konzerthaus“ salėje. Ten įvyks iškilmingas susirinkimas, kuriame dalyvaus VFR prezidentas ir federalinė kanclerė.
 
Vokietijos sostinės centrą dabar skiria Šviesos siena – šventinė instaliacija, kurią sudaro 6880 baltų švytinčių balionų, pritvirtintų ant specialių atramų. Vakare jie bus pripildyti helio ir vienas po kito pakils į dangų. Tai turėtų trukti 25 minutes – pagal nuo Berlyno sienos griuvimo praėjusių metų skaičių.
 
Pirmuosius švytinčius baltus balionus į tamsų Berlyno dangų paleis J. Gauckas, M. Gorbačiovas, buvęs Lenkijos prezidentas Lechas Walesa, kiti politikai. Kylant balionams, scenoje prie Brandenburgo vartų nuskambės Bethoveno „Odė džiaugsmui“. Po to įvyks muzikos šventė.
 
Berlyno sienos griuvimas įrodo, kad „svajonės gali virsti tikrove“
 
A. Merkel sekmadienį gyrė drąsius piliečius, kurie prieš 25 metus taikiai nuvertė Berlyno sieną, ir pavadino tą įsimintiną dieną įrodymu, kad „svajonės gali virsti tikrove“.
 
A. Merkel, kuri augo komunistinėje Rytų Vokietijoje, kalbėjo prie memorialo 138-iems žmonėms, kurie vien Berlyne žuvo bandydami pabėgti iš tos anuometinės sovietų blokui priklausiusios valstybės.
 
„Berlyno siena, šis valstybinio piktnaudžiavimo simbolis betono forma, milijonus žmonių privedė prie ribos to, kas toleruotina, ir pernelyg daug (žmonių) už jos. Tai juos palaužė“, – sakė ji.
 
„Nenuostabu, kad po sienos atidarymo žmonės plaktukais ir kaltais išardė nekenčiamą struktūrą. Per metus ji kone išnyko iš miesto peizažo“, – sakė kanclerė.
 
A. Merkel, kuri kalbėjo neįprastai emocingai, sakė, jog 1989-ųjų lapkričio 9-oji išmokė, kad „mes galime pakeisti dalykus į gera – tokia yra Berlyno sienos griuvimo žinia“.
 
Pasak kanclerės, tai tiesa ir jos vėl suvienytai šaliai, ir pasauliui, „ypač žmonėms Ukrainoje, Sirijoje, Irake ir daugelyje, daugelyje kitų pasaulio regionų, kur laisvei ir žmogaus teisėms grasinama ar kur jos yra trypiamos“.
 
„Tai tikėjimo mūsų pajėgumu nugriauti sienas šiandien ir ateityje, diktatūros, smurto, ideologijos ir priešiškumo sienas, žinia, – sakė ji. – Per daug gerai, kad būtų tiesa? Svajonė, kuri sprogs kaip burbulas? Ne, sienos griuvimas parodė mums, kad svajonės gali virsti tikrove“.
 
A. Merkel priminė, kad lapkričio 9-oji taip pat yra nacių Vokietijos 1938 metų antižydiškų Krištolinės nakties pogromų, kurie žymėjo Holokausto pradžią, metinės, „gėdos ir negarbės diena“.
 
„Kaip ta data galėjo tapti laimės ir džiaugsmo diena?“ – klausė ji.
 
A. Merkel padėkojo tiems žmonėms užsienyje, kurie atvėrė kelią minimiems istoriniams įvykiams, nuo čekų ir lenkų judėjimų už demokratiją iki Maskvos „viešumo“ ir „pertvarkos“ reformų, ir sakė, kad 1989 metais „Geležinė uždanga jau buvo perplėšta“.
 
„Mes, vokiečiai, niekada nepamiršime, kad laisvės ir demokratijos judėjimai centrinėje ir Rytų Europoje atvėrė kelią laimingiausiam momentui mūsų pastarųjų metų istorijoje“, – sakė ji.
 
A. Merkel kalbėjo prie Berlyno sienos memorialo su 220 m ilgio fragmentu, kuris kažkada buvo 155 km ilgio betono sienos aplink Vakarų Berlyną dalis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.