Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

„Juodosios tulpės“ savanorių misija – iš mūšio lauko surinkti Ukrainos karių kūnus

15min.lt 2015.09.08 13:45

Buvęs verslininkas Jaroslavas Žilkinas kartu su keliomis dešimtimis kitų savanorių kas kelias dienas apsilanko mūšių nusiaubtose vietose. Vyrai surenka Rytų Ukrainos karščiausiuose taškuose žuvusių karių kūnus. Tai – nelengvas darbas, tačiau savanoriai jį dirba neprašydami jokio užmokesčio.

Buvęs verslininkas Jaroslavas Žilkinas kartu su keliomis dešimtimis kitų savanorių kas kelias dienas apsilanko mūšių nusiaubtose vietose. Vyrai surenka Rytų Ukrainos karščiausiuose taškuose žuvusių karių kūnus. Tai – nelengvas darbas, tačiau savanoriai jį dirba neprašydami jokio užmokesčio.

Kaip rašo Mashable.com, J. Žilkinas ir jo bendražygiai rinkti lavonus pradėjo prieš kelis mėnesius.

43 metų vyras susitarė su teroristų kontroliuojamų teritorijų vadais dėl patekimo į tam tikras vietas. Jam buvo leista paimti kovose žuvusių Ukrainos karių kūnus.

Visai neseniai J. Žilkinas kartu su pagalbininkais lankėsi prie pat Rusijos sienos esančiame Marinovkos kaime, kuriame gyveno pora šimtų daugiausia garbingo amžiaus žmonių. Vasarą šis kaimas buvo sudaužytas iš artilerijos.

J. Žilkino komanda, kuriai priklauso 37 savanoriai, vadinasi „Juodąja tulpe“ – taip karo Afganistane metu vadinosi lėktuvas, kuriuo buvo gabenami kareivių kūnai.

Komanda važinėja baltu furgonu, ant kurio kapoto nupaišytas raudonas kryžius.

Kiek anksčiau tą pačią dieną, kai vyrai bendravo su žurnalistais, J. Žilkinui paskambino ir pranešė, jog keli likę Marinovkos gyventojai rado dviejų vyrų kūnus. Jis paklausė, ar komanda negalėtų atvažiuoti jų pasiimti.

Darbą sunkina gyvūnai

Peržengti fronto liniją – sunki ir pavojinga užduotis. Didžioji dalis žuvusiųjų kūnų atrodo siaubingai, yra ne tik sudarkyti, bet ir apirę.

„Mūsų darbą sunkina benamiai šunys ir lapės“, – pabrėžė jis.

Šis darbas yra itin pavojingas, nes kartais kūnai būna užminuoti. Tačiau „Juodosios tulpės“ savanoriai savęs ypatingai nesaugo – jie dėvi dujokaukes, kurios apsaugo nuo siaubingo pūvančių kūnų dvoko, ir oranžines liemenes.

„Mes nenorime, kad žmonės mus palaikytų teroristais. Mes – taiki misija“, – sakė J. Žilkinas.

Per pastarąsias šešias savaites vyrai surado daugiau kaip 150 Ukrainos karių kūnų.

Atradę žuvusio kario lavoną, savanoriai jį paima, surenka visus jo daiktus ir perduoda Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, kurios rūpinasi kareivio identifikavimu ir jo kūno bei daiktų perdavimu šeimai.

Rugsėjį kelis kartus lankydamiesi labiausiai nusiaubtose teritorijose prie Donecko vyrai rado 135 kūnus, tai yra dešimt kartų daugiau, nei skelbė oficialūs duomenys.

Per pusmetį buvo nusiaubtos didelės Donecko ir Luhansko sričių teritorijos, vien oficialūs skaičiai skelbia, kad žuvo daugiau kaip 3,6 tūkst. karių ir taikių gyventojų.

Pavojingas savanorio darbas J. Žilkiną padarė įžymybe Kijeve, jis dažnai kviečiamas į televizijos laidas.

Vienas iš septynių kareivių lieka neatpažintas

„Juodąją tulpę“ gerbia ir žiauriausi teroristų vadai, kurie kartais prašo padėti surinkti savo žuvusiųjų lavonus. J. Žilkinas sakė, kad kol kas nevyko pagal tokius prašymus, tačiau jis pabrėžė, kad žuvus žmogui, nebesvarbu, kurioje pusėje jis kovėsi.

„Niekas nekovoja su mirusiaisiais“, – pabrėžė jis.

Vienas iš septynių žuvusių Ukrainos karių lieka neatpažintas, tokie kūnai atgula bevardžiuose kapuose. Ant tokio kapo kryžiaus parašoma „Laikinai pradingęs be žinios kovoje Ukrainos gynėjas“.

Prieš palaidojant neatpažintą karį, J. Žilkino komanda paima DNR mėginį. Kol kas Ukrainoje dar nesukurta DNR duomenų bazė, tačiau viliamasi tokią sukurti.

J. Žilkinas piktinosi, kad Ukrainos kariuomenė kariams neišduoda žetonų, kuriuose būtų pateikiama visa informacija apie juos, tai labai palengvintų kūnų atpažinimo procesą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi