Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Kijevas atšaukia rytinių regionų ypatinguosius statusus

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba pritarė prezidento Petro Porošenkos siūlymui atšaukti įstatymą, kuriuo Donecko ir Luhansko sritims buvo suteiktas ypatingasis statusas.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba pritarė prezidento Petro Porošenkos siūlymui atšaukti įstatymą, kuriuo Donecko ir Luhansko sritims buvo suteiktas ypatingasis statusas.

Saugumo taryba rekomendavo  prezidentui nedelsiant pateikti atitinkamą siūlymą  Aukščiausiajai Radai.

Spalio viduryje  P. Porošenka pasirašė įstatymą, pagal kurį Donecko ir Luhansko sričių rajonams suteikiamas ypatingasis statusas. Tuomet skelbta, kad pagrindinis šio sprendimo tikslas – normalizuoti padėtį regione, atkurti teisinę sistemą, konstitucines teises. Tokia tvarka turėjo laikinai galioti trejus metus.

Tuo metu Ukrainos prezidentas antradienį nurodė į šalies rytinę dalį nusiųsti daugiau karių, kurie atremtų galimą čia esančių miestų puolimą. Sprendimas priimtas po to, kai pranešta, kad prie Ukrainos sienos priartėjo Rusijos pajėgos.

„Neatmetu, kad po šių Nacionalinio saugumo tarybos sprendimų bus smarkiai sustiprinta kontrolė postuose, kad būtų suvaržytas žvalgybinių-diversinių grupių judėjimas. Neatmetu, kad būsime priversti sugriežtinti ir ekonominį režimą“, – kalba Ukrainos vadovas.

Kita vertus, P. Porošenka neatmeta galimybės surengti separatistiniuose regionuose dar vienus rinkimus pagal Ukrainos įstatymus, kaip tai buvo suformuluota Minsko susitarimuose dėl ugnies nutraukimo.

Ukraina išsiuntė notą Rusijai, kurioje reiškiamas protestas dėl agresijos Rytų Ukrainoje ir dėl savaitgalį vykusių rinkimų Donbase pripažinimo.

Separatistai kaltina Kijevą pakertant taikos žingsnius

Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų lyderiai trečiadienį apkaltino Ukrainos valdžią pakertant taikos žingsnius – sprendimu sustabdyti įstatymo, kuriuo rytiniams separatistų kontroliuojamiems regionams buvo suteiktas specialus statusas, galiojimą.

Separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublika“ ir „Luhansko liaudies respublika“ bendrame pareiškime sako, kad šiuo sprendimu pažeidžiamas protokolas, dėl kurio buvo susitarta rugsėjo 5 dieną per derybas Baltarusijos sostinėje Minske ir pagal kurį Rytų Ukrainoje buvo paskelbtas ugnies nutraukimas.

Užsimindami, kad, jų nuomone, tai anuliuoja Minsko susitarimus, jie priduria: „DNR ir LNR negali veikti remdamosi dokumentu, iš kurio Porošenka pašalino esmingai svarbius punktus“.

Pasak separatistų, jie yra pasirengę iš naujo derėtis dėl Minsko susitarimo, kuriuo buvo siekiama padėti užbaigti konfliktą, nuo balandžio vidurio Rytų Ukrainoje jau pareikalavusį daugiau kaip 4 tūkst. gyvybių.

P. Porošenka yra sakęs, kad pasiūlys naują įstatymą dėl „specialios ekonominės zonos“ Donbaso regione ir paskirs naują datą planuojamiems Ukrainos vietos valdžios rinkimams, kuriuos iš pradžių buvo ketinta surengti gruodžio pradžioje.

Siūlo atnaujinti derybas

Ukrainos prezidentas siūlo atnaujinti derybas, vykusias Ženevoje, dėl padėties sureguliavimo Donbase. Tai P. Porošenka sakė kalbėdamasis telefonu su Jungtinių Valstijų valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.

Ukrainos, Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų  derybos Ženevoje buvo surengtos balandžio mėnesį.Tuomet sutarta dėl neteisėtų ginkluotų grupuočių nuginklavimo, užimtų administracinių pastatų išlaisvinimo ir amnestijos vykusių neramumų dalyviams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi