Pasaulyje

2014.11.04 20:27

ES ir NATO įspėja: Ukrainos separatistų rinkimai kelia grėsmę taikiam konflikto sprendimui

BNS, ELTA2014.11.04 20:27

Prorusiškų separatistų Ukrainos rytuose surengti rinkimai kelia grėsmę, kad užsidarys „galimybių langas“ taikiam kruvinos krizės sprendimui, pasakė antradienį ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

Prorusiškų separatistų Ukrainos rytuose surengti rinkimai kelia grėsmę, kad užsidarys „galimybių langas“ taikiam kruvinos krizės sprendimui, pasakė antradienį ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

„Didžiausias pavojus kurį aš dabar matau, yra tas, kad mes galime uždaryti šį vidaus dialogo ir dialogo su Rusija langą“, įgyvendinant visų šalių rugsėjį sutartą taikos planą, pasakė F. Mogherini per spaudos konferenciją kartu su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu.

„Jie rizikuoja sukelti rimtą pavojų dialogo ir taikos keliui“, nubrėžta Minsko susitarimais, sakė ji ir pakartojo, kad separatistų surengti rinkimai buvo neteisėti ir nepripažintini.

„Svarbiausia šios dienos tema turėtų būti kaip užsitikrinti, kad randame konflikto sprendimą“, – nurodė F. Mogherini, paklausta, ar šie rinkimai pateisins naujas Europos Sąjungos sankcijas Rusijai, dėl jos vaidmens konflikte, kuris nusinešė jau apie 4 tūkst. gyvybių.

Europos Sąjungai šis klausimas nuolat rūpi, tad sankcijos, kaip vėl buvo aiškiai pažymėta, gali būti pakeistos priklausomai nuo realios padėties, pažymėjo ji.

J. Stoltenbergas, savo ruožtu, pasakė, kad „vadinamieji rinkimai ... vyko visiškai prieš“ paliaubų ir taikos protokolą, sutartą Baltarusijos sostinėje Minske.

Nors Rusija ir palaikė šiuos susitarimus, bet paskui pareiškė pripažinsianti separatistų rinkimus, dėl ko gali dar labiau sustiprėti konfliktas Ukrainos rytuose.

Po minėtų susitarimų Minske kovos kiek atslūgo, bet abiem pusėms pažeidinėjant paliaubas, aukų skaičius pastoviai augo.

J. Stoltenbergas pareiškė, kad Rusija ir toliau ginkluoja, apmoko ir remia separatistus, jos specialiosios pajėgos vis dar Ukrainoje, be to prie sienos telkiamos papildomos pajėgos.

Jis vėl paragino Rusiją pasinaudoti savo įtaka separatistams, kad šie laikytųsi Minsko susitarimų.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka tvirtina, kad Kijevas ir toliau laikosi taikos karo draskomuose rytuose plano, nepaisydamas prieštaringai vertinamų, prorusiškų separatistų surengtų rinkimų.

„Ukraina lieka tvirta taikos plano šalininkė“, – pareiškė P. Porošenka per gynybos vadovų posėdį, tačiau, „kiti dalyviai“ nesilaiko savo įsipareigojimų, pridūrė prezidentas.

Kijevas į Rytų Ukrainą siunčia daugiau karių

Ukrainos vadovybė nurodė į šalies rytinę dalį nusiųsti daugiau karių. Pasak P Porošenkos, jis savo kariuomenės vadams davė įsakymą į regioną nusiųsti papildomų dalinių, kad būtų apsaugoti miestai Rytuose ir Pietryčiuose, pranešė agentūra „Interfax“.

Dalinių užduotis yra atremti galimą Mariupolio, Berdiansko, Charkovo ir Luhansko šiaurės puolimą, pareiškė P. Porošenka Nacionalinio saugumo komiteto posėdyje.

Ukrainos URM Maskvai įteikė notą

Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) pirmadienį išsiuntė kolegoms Rusijos URM protesto notą, pranešė Kijevo užsienio politikos žinybos atstovas Jevhenas Perebijnysas.

„Vakar Ukrainos URM išsiuntė Rusijos užsienio reikalų žinybos adresu notą, kurioje reiškiamas protestas dėl tebesitęsiančių Rusijos agresijos prieš Ukrainą aktų, palaikymo LLR ir DLR, dėl to, kad tęsiami veiksmai padėčiai Ukrainoje eskaluoti, taip pat dėl ginkluotųjų grupuočių telkimo Rusijoje prie Ukrainos valstybinės sienos“, – sakė J. Perebijnysas per spaudos konferenciją antradienį.

Praėjusią savaitę Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Maskva ketina pripažinti vadovų ir parlamento rinkimus apsišaukėlių respublikose DLR ir LLR.

„Mūsų vertinimu, tai viena svarbiausių Minsko susitarimų krypčių. Laukiame, kad rinkimai įvyks, kaip sutarta, ir mes, žinoma, pripažinsime jų rezultatus, – sakė praėjusią savaitę S. Lavrovas, atsakydamas į klausimą apie būsimus rinkimus vadinamosiose Donecko ir Luhansko liaudies respublikose. – Tikimės, kad valios išraiška bus laisva ir niekas iš išorės nemėgins tam sutrukdyti“.

Tada Rusijos URM vadovas pabrėžė, kad šie rinkimai yra svarbūs DLR ir LLR „valdžiai legetimizuoti“.

O pirmadienį, lapkričio 2 dieną, Rusijos URM sekmadienį Ukrainos pietryčiuose vykusius rinkimus pavadino teisėtais ir pabrėžė, kad tai visiškai atitinka Minsko susitarimus.

„Pašauktinių (taip Rusijoje vadinami Ukrainos separatistai) pozicija rinkimų rengimo būtent lapkričio 2 dieną atžvilgiu yra teisėta ir visiškai atitinka Minsko susitarimuose suderintus laiko parametrus“, – sakoma Rusijos URM pareiškime.

Rusijos URM tvirtina, kad Minske buvo suderinta minėtus rinkimus rengti laikotarpiu tarp spalio 9 ir lapkričio 3 dienos.

Separatistai įspėja apie taikos proceso žlugimą

Po prieštaringai vertinamų rinkimų Rytų Ukrainoje prorusiški separatistai įspėjo centrinę vyriausybę Kijeve dėl taikos proceso žlugimo.

Provakarietiška vyriausybė „vilkino laiką ir pernelyg ilgai žmones Donbase laikė nežinioje“, – Rusijos televizijos stočiai „Rossija-24“ pareiškė separatistų lyderis Denisas Pušilinas. Todėl sukilėliai esą buvo priversti veikti ir patys organizuoti regionų rinkimus.

D. Pušilinas „isterijos priepuoliu“ pavadino Ukrainos prezidento Petro Porošenkos grasinimą atšaukti įstatymą dėl krizių regionų dalinės autonomijos. „Tai nieko bloga, nes įstatymas ir taip neveikia“, – pridūrė jis.

P. Porošenka antradienį Kijeve su saugumo ekspertais aptars galimą įstatymo, kuris, be kita ko, separatistams numato dalinę autonomiją trejiems metams bei amnestiją, atšaukimą. „Banditai ir teroristai“, surengdami „pseudorinkimus“, torpedavo įstatymą ir gerokai paaštrino padėtį Donbase, per Ukrainos televiziją pareiškė P. Porošenka.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.