Pasaulyje

2019.03.09 12:57

Venesuelai antrą parą gyvenant be elektros, Guaido ir Maduro planuoja mitingus

BNS 2019.03.09 12:57

Neveikiant hidroelektrinei „Guri“, 80 proc. Venesuelos teritorijos jau ilgiau kaip 30 valandų netiekiama elektros energija, tačiau prezidentui Nicholui Maduro ir opozicijos lyderiui Juanui Guaido tai nesutrukdė savo šalininkus šeštadienį pakviesti į mitingus.

„Kviečiu Venesuelos žmones rytoj išeiti į gatves ir išreikšti protestą prieš grobuonišką, korumpuotą ir neveiksnų režimą, dėl kurio mūsų šalis nugrimzdo į tamsą“, – penktadienio vakare parašė J. Guaido socialiniame tinkle „Twitter“.

„Grįžtame į gatves ir išeisime tik pasiekę savo tikslą“, – pareiškė 35 metų Nacionalinio susirinkimo lyderis, kurį daugiau kaip 50 valstybių yra pripažinusios laikinuoju Venesuelos prezidentu.

J. Guaido mėgina nušalinti nuo valdžios N. Maduro, kurio pergalę gegužę įvykusiose rinkimuose laiko neteisėta, ir surengti naujus rinkimus.

Tuo tarpu N. Maduro savo šalininkus pakvietė į šeštadienį rengiamas eitynes prieš „imperializmą“.

Kol politinis spaudimas didėja, didžioji dalis Venesuelos vis dar neturi elektros. Šis ketvirtadienio vakare prasidėjęs elektros energijos tiekimo sutrikimas jau vadinamas didžiausiu ir ilgiausiu šalies šiuolaikinėje istorijoje.

Kai kuriais duomenimis, elektra buvo dingusi 22-jose iš 23-jų Venesuelos valstijų. Dėl šalies elektros energetikos sistemos avarijos tamsoje skendo ir sostinė Karakasas.

Penktadienio popietę elektros tiekimas Karakase ir Mirandos bei Vargaso valstijose, kuriose veikia šalies tarptautinis oro uostas ir pagrindinis uostas, buvo iš dalies atkurtas. Tačiau netrukus po to elektra vėl dingo.

N. Maduro pareiškė, kad elektros tiekimas sutriko dėl JAV sabotažo ir penktadienį uždarė biurus ir mokyklas.

Prie kelių veikiančių degalinių nusidriekė ilgos eilės žmonių, atėjusių įsigyti kuro generatoriams.

Elektra „buvo atsiradusi, bet vėl dingo“, agentūrai AFP pareiškė Antonio Belisario (Antonijus Belisarijus), maždaug valandą laukęs eilėje prie degalinės.

Sutrikusios viešosios paslaugos

Venesuelą jau daugiau kaip ketverius metus alina recesija, dėl kurios šalyje trūksta ir maisto, ir vaistų.

Sutrikus elektros energijos tiekimui, padėtis dar pablogėjo.

Vietos spauda praneša apie didžiojoje šalies dalyje kilusį chaosą, sutrikusį ligoninių darbą ir kitų viešųjų paslaugų teikimą.

Liudininkai pasakojo apie sumaištį keliose ligoninėse, kur žmonės mėgino tamsoje išvesti sergančius giminaičius ir nuvežti juos į klinikas, turinčias atsarginių generatorių.

„Elektros karas“

Elektra Venesuelos sostinėje dingo ketvirtadienį 16.50 val. vietos (22.50 val. Lietuvos) laiku. Sutrikimo priežastis vis dar nežinoma.

Tūkstančiai namų Karakase liko be vandens. Nutrūko telefono ir interneto ryšys, sustojo metro traukiniai.

Be elektros liko sostinės Simono Bolivaro tarptautinis oro uostas bei kiti šalies oro uostai.

N. Maduro nusprendus uždaryti sienas, kad į šalį nebūtų įvežta žmonėms skirta humanitarinė pagalba, penktadienį šalis buvo visiškai izoliuota.

„Elektros karą mūsų žmonėms paskelbę ir surežisavę JAV imperialistai bus nugalėti“, – parašė N. Maduro tviteryje.

Kritikai sako, jog elektros tiekimas sutriko dėl to, kad vyriausybė neinvestavo į tinklų priežiūrą.

Valstybinė energetikos bendrovė „Corpoelec“ pranešė apie sabotažą Bolivaro valstijoje veikiančioje hidroelektrinėje „Guri“, kuri yra viena didžiausių Lotynų Amerikoje. Tačiau išsamesnės informacijos ji nepateikė.

JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo (Maikas Pompėjas) pareiškė, jog N. Maduro klysta dėl Venesuelos problemų kaltindamas Jungtines Valstijas ar kitas šalis.

„Elektros energijos tiekimo sutrikimai ir badas yra Maduro režimo nekompetencijos padarinys“, – parašė jis tviteryje.