Naujienų srautas

Pasaulyje2014.11.03 18:16

Buvęs Vokietijos kancleris naujoje knygoje kritikuoja savo įpėdinius dėl euro ir Rusijos

BNS 2014.11.03 18:16

Buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis vėl kritikuoja savo įpėdinius naujoje knygoje, kuri pasirodo šią savaitę, peikdamas jų politiką Rusijos ir euro atžvilgiu.

Buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis vėl kritikuoja savo įpėdinius naujoje knygoje, kuri pasirodo šią savaitę, peikdamas jų politiką Rusijos ir euro atžvilgiu.

Praėjus kelioms savaitėms, kai buvo paskelbti buvusią H.Kohlio politinę globotinę ir dabartinę Vokietijos kanclerę Angelą Merkel menkinantys komentarai, kad vos atėjusi į politiką ji „nemokėjo deramai naudotis peiliu ir šakute“, buvęs lyderis surengė naujų atakų, rodo sekmadienį savaitraščio „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ paskelbtos knygos ištraukos.

84 metų politikos veteranas, laikomas Vokietijos pakartotinio suvienijimo tėvu, teigia, kad centro kairioji Gerhardo Schroederio vyriausybė, dirbusi 1998–2005 metais, padarė lemtingų klaidų, leisdama priimti į euro zoną prasiskolinusią Graikiją ir apeidama fiskalinio stabilumo pakto taisykles.

Tiedu sprendimai „yra vienos ir didžiausių klaidų, padarytų ES (Europos Sąjungoje) ir euro zonoje“ per pastaruosius dešimtmečius.

„Tai, kas nutiko, yra tikra gėda Vokietijos politikai ir tuo pat metu Vokietijos bei Prancūzijos bendradarbiavimo išdavystė“, – rašo H. Kohlis.

Stabilumo sutartis susvyravo, kai ES finansų ministrai 2003 metais sutiko faktiškai netaikyti jos taisyklių Prancūzijai ir Vokietijai, nors šios šalys ne kartą peržengė didžiausio leidžiamo valstybės biudžeto deficito ribą.

H.Kohlis, ilgiausiai Vokietijos kanclerio poste dirbęs politikas, atmetė bet kokią jo atžvilgiu reikštą kritiką dėl ES bendrosios valiutos įkūrimo, sakydamas, kad euras yra „tvirtas veržtuvas, laikantis Europą kartu“.

Buvęs kancleris savo knygą „Dėl susirūpinimo Europa“ (Aus Sorge um Europa) pirmadienį pristatys Frankfurte kartu su naujuoju Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude`u Junckeriu.

Buvusio kanclerio išsakytos mintys temdo atmosferą prieš lapkričio 9-ąją, kai bus minima 25 metų sukaktis po Berlyno sienos griūties, metais vėliau atvedusios į Vokietijos suvienijimą.

Rašydamas apie Rusiją, H.Kohlis taip pat kritikuoja Vakarų šalių lyderius dėl Maskvos „izoliavimo“ per Ukrainos krizę.

Turtingųjų šalių sprendimas birželį surengti viršūnių susitikimą Didžiojo septyneto formatu nepakviečiant Rusijos buvo „drastiškas ir slegiantis “.

„Vakarai, kaip ir Rusija bei Ukraina, turi elgtis atsargiai, kad nesugriautų visko, ką pasiekėme praeityje“, – pabrėžė H. Kohlis.

H.Kohlis pateikė teismui ieškinį dėl praeitą mėnesį išleistos knygos, pagrįstos daugiau negu 600 valandų trukmės jo duotų interviu įrašų. Ta medžiaga pasinaudojo vienas žurnalistas, turėjęs padėti buvusiam kancleriui parašyti prisiminimų knygą, nors vėliau to projekto buvo atsisakyta.

Toje knygoje cituojami H. Kohlio pareiškimai, menkinantys protestuotojų vaidmenį Berlyno sienos griūtyje ir kritikuojantys A. Merkel.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi