Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

J.-C. Junckerio vadovaujama naujoji Europos Komisija pradeda darbą

BNS 2015.09.08 13:45

Naujoji Europos Komisija, vadovaujama Europos Sąjungos (ES) politikos veterano Jean'o-Claude'o Junckerio, šeštadienį oficialiai pradėjo veikti, žadėdama „kibti į darbą“, Europai kilus įvairių politinių ir ekonominių iššūkių.

Naujoji Europos Komisija, vadovaujama Europos Sąjungos (ES) politikos veterano Jean'o-Claude'o Junckerio, šeštadienį oficialiai pradėjo veikti, žadėdama „kibti į darbą“, Europai kilus įvairių politinių ir ekonominių iššūkių.

Komisijos darbotvarkė bus įtempta: pirmasis J.-C. Junckerio uždavinys bus iki Kalėdų paleisti 300 mlrd. eurų (1,04 trln. litų) investicijų planą, turintį išjudinti stringančią Bendrijos ekonomiką, slegiamą beveik rekordinėse aukštumose stabiliai besilaikančio nedarbo.

Tuo pat metu nesimato beveik jokių ženklų, kad gali sušvelnėti krizė Ukrainoje; Europos Sąjunga yra įsitraukusi į sudėtingas derybas su Vašingtonu dėl didžiulio masto, tačiau prieštaringai vertinamos prekybos sutarties, o Britanijos ateitis šiame bloke atrodo neaiški.

„Dabar laikas pasiraitoti rankoves ir kibti į darbą. Europos iššūkiai negali laukti, – J.-C. Junckeris rašo šeštadienį paskelbtame pranešime. – Nuo šiandien mano komanda ir aš uoliai dirbsime, kad suteiktume Europai naują startą, kaip žadėjome.“

Pirmasis išbandymas laukia sekmadienį, kai prorusiški separatistai žada surengti rinkimus savo kontroliuojamose teritorijose rytų Ukrainoje, nepaisydami ES pozicijos, kad toks balsavimas yra neteisėtas, nebus pripažintas ir pakenks trapioms taikos pastangoms.

Europos Komisija, kuri yra ES aukščiausioji vykdomosios valdžios institucija ir kurios būstinė įsikūrusi didžiuliame Berlemono pastate iš stiklo ir plieno Briuselio centre, turi dideles galias – ji rengia teisės aktų projektus, kurie įsigalioja, jeigu juos patvirtina Bendrijos narės.

Komisija, turinti 23,5 tūkst. darbuotojų, taip pat teigia daugybė pasiūlymų visoje Bendrijos programoje – pradedant ekonomika ir baigiant aplinkos apsauga. Tuos pasiūlymus šalių narių lyderiai svarsto per Europos Vadovų Tarybos susitikimus.

Patyręs politikas

J.-C. Junckeris – ne naujokas Briuselio valdžios koridoriuose.

Jis 19 metų dirbo Liuksemburgo premjeru ir vadovavo euro zonos finansų ministrų grupei tamsiausiomis šio bloko skolų krizės dienomis, kai ES vieningoji valiuta atrodė atsidūrusi prie žlugimo slenksčio.

Pagarsėjęs J.-C. Junckerio santūrus humoras, gebėjimas įvykdyti patikėtus uždavinius, rasti bendrą sutarimą netgi iš pažiūros beviltiškais atvejais ir mokėjimas džiaugtis gyvenimu labai jam padėjo siaučiant krizei, kai pasitarimai tęsdavosi iki išnaktų.

J.-C. Junckeris pakeitė portugalą Jose Manuelį Barroso, vadovavusį Europos Komisijai 10 metų, per kuriuos ES narių padaugėjo nuo 15 iki 28, ir ši institucija įgijo precedento neturinčias galias ekonomikos politikoje, taip pat ir teisę blokuoti Bendrijos šalių biudžetus.

Tačiau dėl prastos ekonomikos padėties, sunkiai atsigaunančio ūkio augimo ir menkos naujų darbo vietų pasiūlos Europos svajonės tviskesys daugeliui nublanko, o euroskeptiškos partijos reikšmingai sustiprėjo per gegužę vykusius Europos Parlamento rinkimus.

Atsakydamas J.-C. Junckeris ne kartą žadėjo, kad paskatins Europą vėl dirbti dėl savo 500 mln. piliečių.

„Tai „paskutinės galimybės“ Komisija, – jis sakė Europos Parlamente praeitą mėnesį. – Arba mums pavyks sutelkti Europos piliečius, drastiškai sumažinti nedarbo lygį ir pasiūlyti kelią į priekį mūsų jaunimui – arba mes patirsime nesėkmę.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi