Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Politinių kalinių sąrašą pristatę aktyvistai perspėja dėl Maskvos neofašizmo

BNS 2015.09.08 13:45

Žmogaus teisių aktyvistai Vilniuje ketvirtadienį paskelbė 114 politinių kalinių Rusijoje sąrašą ir perspėjo, kad šalyje įsivyrauja neofašizmas ir sovietinio stiliaus represijos.

Žmogaus teisių aktyvistai Vilniuje ketvirtadienį paskelbė 114 politinių kalinių Rusijoje sąrašą ir perspėjo, kad šalyje įsivyrauja neofašizmas ir sovietinio stiliaus represijos.

Daugumą politinių kalinių sudaro asmenys, kurie buvo suimti dėl opozicinės nuomonės. Tarp jų yra ir Ukrainos aktyvistai iš Krymo bei lakūnė Nadija Savčenko, Estijos kontržvalgybos pareigūnas Estonas Kohveras.

Sąrašas paskelbtas tokia pat forma, kokia tuometinės Sovietų Sąjungos politinių kalinių sąrašas buvo paskelbtas devintajame dešimtmetyje Miunchene.

„Siekiame parodyti tuometinės situacijos panašumą su šiandieninėmis aktualijomis bei atkreipti visų dėmesį į sovietinio stiliaus represijų tęstinumą Rusijoje“, – per spaudos konferenciją naujienų agentūroje BNS sakė idėjos autorius, Nyderlanduose įkurto fondo fondo vadovas Robertas van Vorenas.

Fondo „Inostrannyi Agent“ valdybos pirmininkas, Vytauto Didžiojo universiteto ir Ilia Valstybinio universiteto Tbilisyje profesorius, Pasaulinės psichinės sveikatos asociacijos Europos viceprezidentas teigė, kad Rusijoje „šiuo metu vyksta didžiausias Europoje fašistinis judėjimas“.

„Deja, daug Rusijos piliečių tiki Putino neofašistine retorika“, – sakė R. Van Vorenas.

„Kaip ir Adolfas Hitleris ketvirtajame dešimtmetyje, V. Putinas siekia įtvirtinti šalies vienybę sukurdamas vidaus ir išorės priešus. Jo veiksmų rezultatas – vulkanas, kuris anksčiau ar vėliau išsiverš, o šio sprogimo pasekmės bus toli siekiančios ir juntamos tiek Europoje, tiek už jos ribų“, – kalbėjo R. Van Vorenas.

Pasak jo, sąrašą padėjo sudaryti buvę disidentai pačioje Rusijoje. Fondas lėšas renka parduodamas „Užsienio agento“ (Inostrannyj Agent) degtinę.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs buvęs disidentas kunigas Julius Sasnauskas, kuris dėl „antitarybinės veiklos“ buvo ištremtas į Sibirą, teigė, kad politiniams kaliniams moralinė parama yra labai svarbi.

„Tie dešimtys, šimtai laiškų, kuriuos beveik visus parsivežiau, leido man ir kitiems žmonėms atlaikyti visa tai. Be to, tie sąrašai trukdė tarybiniam režimui susidoroti su tais žmonėmis kaip anonimais“, – kalbėjo J. Sasnauskas.

Vaizdo konferencija prisijungęs britų rašytojas ir žurnalistas Edwardas Lucasas sakė manantis, kad represijos Rusijoje nepasieks Stalino laikų lygio, o daugelis režimo kritikų paprasčiausiai emigruos.

Rusijos politinių kalinių sąrašą galima rasti čia: http://inostrannyi-agent.org/files/1-5-en.pdf

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.