Naujienų srautas

Pasaulyje

2014.10.27 10:14

L. Kasčiūnas: Ukrainoje laimėjo provakarietiškos jėgos, bet oligarchija nedingo

BNS 2014.10.27 10:14

Ukrainos parlamento rinkimuose laimėjo provakarietiškos jėgos, kurios užsitikrino stabilią daugumą, reikalingą imtis reformų, tačiau išlieka daug klausimų dėl oligarchų įtakos tolesnei šalies raidai, sako Rytų Europos studijų centro ekspertas Laurynas Kasčiūnas.

Ukrainos parlamento rinkimuose laimėjo provakarietiškos jėgos, kurios užsitikrino stabilią daugumą, reikalingą imtis reformų, tačiau išlieka daug klausimų dėl oligarchų įtakos tolesnei šalies raidai, sako Rytų Europos studijų centro ekspertas Laurynas Kasčiūnas.

Politologo teigimu, Ukrainos valdančiąją koaliciją turėtų sudaryti prezidento Petro Porošenkos blokas, ministro pirmininko Arsenijaus Jaceniuko Liaudies frontas ir nauja Lvovo mero įkurta partija. Visos šios politinės jėgos pasisako už Ukrainos narystę Europos Sąjungoje (ES).

„Laimėjo proeuropietiškos jėgos, deklaruojančios aiškią kryptį link ES. Minėtos trys politinės jėgos teoriškai galėtų imtis politinių reformų pagal asociacijos ir laisvos prekybos susitarimą“, – pirmadienio rytą sakė L. Kasčiūnas.

„Vis dėlto klaustukų yra, nes oligarchija iš Ukrainos niekur nedingo. Tie oligarchai, kurie darė didžiulę įtaką buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus laikotarpiu, susilpnėjo, tačiau sugebėjo rasti kanalų, kaip integruoti į Radą sau svarbių žmonių“, – pridūrė jis.

Pasak L. Kasčiūno, Rusija ir toliau bandys išlaikyti įtampą Ukrainoje, o motyvaciją imtis skausmingų reformų mažina tai, kad ES nežada Ukrainai narystės perspektyvos.

„Atsinaujinimas yra geras, reikia žiūrėti, ar tai transformuosis į rimtus sprendimus, kurie truktelėtų Ukrainą iš posovietinio pasaulio“, – sakė politologas.

Jo nuomone, riboto masto karinis konfliktas Rytų Ukrainoje gali užsitęsti, Rusijai siekiant palaikyti įtampą. Kartu politikos ekspertas sakė neatmetantis galimybės, kad po rinkimų prezidentas P. Porošenka „gali konstatuoti, kad ši teritorija yra laikinai okupuota Rusijos ir pasakyti, kad ilgainiui kylant ekonomikai Donbasas pats grįš į Ukrainą“.

Ukrainos opozicijos blokas, susijęs su nušalintu prorusišku prezidentu V.  Janukovyčiumi, kuriam vadovauja buvęs energetikos ministras Jurijus Boiko, per rinkimus užsitikrino 7,6 proc. paramą.

Į parlamentą taip pat turėtų patekti populistinė Radikalioji partija, kuri gali tikėtis maždaug 7 proc. balsų paramos ir nacionalistinė partija „Svoboda“ („Laisvė“), už kurią galėjo balsuoti per 5 proc. rinkėjų.

Partija „Batkivščyna“ („Tėvynė“), kuriai vadovauja ekspremjerė Julija Tymošenko, pasirodė blogiau, nei tikėtasi, tačiau užsitikrinusi 5,6 proc. balsų ji taip pat gali tikėtis patekti į parlamentą.

Kaip ir buvo prognozuojama, rinkimų barjero nepavyko įveikti Ukrainos komunistų partijai, kuri surinko apie 4 proc. balsų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi