Pasaulyje

2012.11.09 14:53

JAV administracijoje laukiama rimtų pokyčių

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba2012.11.09 14:53

Barakui Obamai laimėjus rinkimus, laukia rimtas galvosūkis – suformuoti naują komandą. Apžvalgininkai pastebi, kad Jungtinių Valstijų administracijoje numatomi rimti pokyčiai. 

Barakui Obamai laimėjus rinkimus, laukia rimtas galvosūkis – suformuoti naują komandą. Apžvalgininkai pastebi, kad Jungtinių Valstijų administracijoje numatomi rimti pokyčiai.

Bene svarbiausias klausimas – kas pakeis besitraukiančią valstybės sekretorę Hillary Clinton.

B. Obama, dėkodamas savanoriams už pagalbą rinkimų kampanijoje, susigraudino. Tačiau, ko gero, dar daugiau emocijų pareikalaus atsisveikinimas su tais administracijos nariais, su kuriais dirbo pastaruosius ketverius metus. Traukiasi gynybos sekretorius Leonas Panetta, iždo sekretorius Timothy Geithneris ir valstybės sekretorė Hillary Clinton – bene populiariausia politikė B. Obamos administracijoje.

Jos vyras Billas Clintonas per kampaniją aktyviai rėmė B. Obamą. Kai kurie apžvalgininkai spėlioja, kad taip jau rengiamasi 2016-ųjų rinkimams. Demokratai H. Clinton laiko neįkainojama kandidate. Kol kas ji sako pavargusi nuo politikos.

„Daug kartų girdėjome, kad jie ketina atiduoti pareigas pasekėjui, o tada grįžti į privatų gyvenimą ir džiaugtis poilsiu, mąstyti, rašyti ir panašiai“, – teigė Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland.

Politikos apžvalgininkai mano, kad realiausia kandidatė tapti naująja valstybės sekretore – Susan Rice, dabartinė Jungtinių Valstijų ambasadorė Jungtinėse Tautose, kur ji aktyviai gina šalies pozicijas.

Rusija, pasveikinusi B. Obamą su pergalę ir pakvietusį jį apsilankyti šalyje kitais metais, jau išreiškė susirūpinimą dėl S. Rice kandidatūros. S. Rice ne kartą susirėmė su Rusijos diplomatais Sirijos klausimu. Rusijos žiniasklaidoje sklando pareiškimai esą santykiai tarp šalių taps sunkesni, jei S. Rice pakeis H. Clinton. Rusus labiau tenkintų Johnas Kerry, dabartinis Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas.

Kitas svarbus galvosūkis – iždo sekretoriaus kandidatūra. Dabar pareigas einantis T. Geithneris irgi bus pakeistas. Tiesa, pareigas jis tikriausiai eis ,kol bus išspręsta vadinamoji fiskalinio skardžio problema. Tai sąvoka, kuri simbolizuoja staigų Jungtinių Valstijų deficito augimą prasidėjus finansų krizei. Per kelerius metus jis nuo 2 proc. pakilo iki 10 proc. B. Obamos administracija iki šiol suka galvas, kaip sumažinti deficitą, siūlymams dažnai nepritaria Kongrese daugumą turintys respublikonai.

Apžvalgininkai prognozuoja, kad B. Obama į iždo sekretoriaus vietą gali pakviesti kokį nors sėkmingą verslininką. Gal tai palengvintų derybas su respublikonais, kuriuos dažnai palaiko finansinio sektoriaus milžinai.

Apžvalgininkai mano, kad B. Obama, formuodamas administraciją, gali priimti dar vieną istorinį sprendimą, jei gynybos sekretorių L. Paneytą pakeis Michele Flournoy. Ji būtų pirmoji moteris, einanti gynybos sekretoriaus pareigas. Tiesa, L.Paneta, artimas T. Geithnerio sąjungininkas ir neblogas finansų ekspertas, taip pat kurį laiką dar gali eiti pareigas, kad padėtų išspręsti fiskalinio skardžio problemą.