Pasaulyje

2014.10.25 10:04

V. Putinas pasakė itin griežtą kalbą

DELFI.lt, ELTA2014.10.25 10:04

Šaltojo karo nugalėtoja yra pasiryžusi pertvarkyti pasaulį pagal savo poreikius, per tarptautinę Valdajaus diskusijų klubo konferenciją Sočyje apie JAV kalbėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Šaltojo karo nugalėtoja yra pasiryžusi pertvarkyti pasaulį pagal savo poreikius, per tarptautinę Valdajaus diskusijų klubo konferenciją Sočyje apie JAV kalbėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Atrodo, kad vadinamoji Šaltojo karo „nugalėtoja“ pasiryžusi pertvarkyti pasaulį sau naudinga linkme, kad galėtų tenkinti savo poreikius. Dabartinė tarptautinių santykių, tarptautinės teisės, stabdžių ir atsvarų sistema yra nenaudinga, atgyvenusi ir pasiruošusi žlugti. Šaltojo karo laikotarpis baigėsi, tačiau taika taip ir neįsigaliojo“, – itin griežtoje kalboje tikino V. Putinas.

Per konferenciją Kremliaus vadovas negailėjo kritikos strėlių JAV ir jų prezidentui. Kalbėdamas apie teroro grėsmę ir komentuodamas padėtį Sirijoje ir Irake, V. Putinas tvirtino, kad Vakarai „šauna sau į koją“, remdami ekstremistinius judėjimus.

„Esu nustebęs, kad mūsų Vakarų partneriai nuolatos kartoja tą pačią klaidą. Jie kartą rėmė Afganistane kovojusius islamistus kautis prieš Sovietų Sąjungą. Iš šių ekstremistinių judėjimų atsirado Talibanas ir „Al-Qaeda“.

Pabrėždamas, kad Rusija daugiau nei du dešimtmečius yra stipri valstybė, V. Putinas tikino, esą Maskva „nemaldaus“ JAV ir Europos Sąjungos (ES) panaikinti šaliai pritaikytų sankcijų dėl krizės Ukrainoje.

V. Putinas pareiškė, kad krizė Ukrainoje nėra svarbiausia Rusijos ir Vakarų santykių pablogėjimo priežastis.

Anot prezidento, tai „tarptautinių santykių pusiausvyros sutrikimo rezultatas“.

„Priežastis – ši krizė (tarptautinių santykių pablogėjimo – red. past.), tačiau ji ne pagrindinė. Pati Ukrainos krizė – tarptautinių santykių pusiausvyros sutrikimo rezultatas“, – pareiškė Rusijos prezidentas.

Kalbėdamas apie šiandieninę tarptautinę situaciją, V. Putinas papasakojo anekdotą apie pesimistą ir optimistą, „Yra toks anekdotas: apie pesimistą ir optimistą. Pesimistas gurkšteli konjako, susiraukia ir pareiškia: „Dvokia blakėmis“. O optimistas ant sienos ieško tų blakių, vieną suspaudžia, pauosto ir sako: „Kvepia konjaku“, – teigia V. Putinas.

„Jau geriau būčiau pesimistas, kuris geria konjaką, o ne optimistu, kuris uosto blakes“, – pažymėjo Rusijos prezidentas.

V. Putinas mano, kad šiuo metu vyksta „pasaulio tvarkos pokytis“ ir primena, kad tokie procesai dažniausiai neatsiejami nuo rimtų konfliktų.

„Analizuodami šiandieninę situaciją, neturėtumėme pamiršti istorijos pamokų: pirmiausia pasaulio tvarkos pokytis – o būtent tokios svarbos procesus matome šiandien – įprastai neatsiejamas jeigu ne nuo pasaulinio karo, globalaus konflikto, tai bent jau nuo intensyvių vietinės reikšmės neramumų“, – pareiškė Rusijos prezidentas.

„Pasaulyje susikaupė daug prieštaravimų ir nuoskaudų. Atvirai paklauskime vieni kitų: ar turime reikiamą apsauginį tinklą? Deja, garantijų, tikėjimo, kad egzistuojanti pasaulinio ir regioninio saugumo sistema gali mus apsaugoti nuo sukrėtimų, nėra. Ši sistema – labai susilpnėjusi, išardyta ir deformuota“, – konstatuoja Rusijos lyderis.

BNS praneša, kad V. Putinas penktadienį pareiškė nemanąs, kad Europos šalys liausis pirkusios gamtines dujas iš Rusijos, nes tiesiog nėra realios alternatyvos.

„Jeigu, tarkime, nutrauktume visiškai mūsų energijos išteklių tiekimą į ES šalis, ar norime mes to? Žinoma, ne. Kam mums tai daryti, kai turime tvarkingą klientą, kuris moka. Bet galima įsivaizduoti, kad tai įvyks mūsų partnerių Europoje valia? Aš sunkiai tai įsivaizduoju“, – kalbėjo V. Putinas susitikęs su tarptautinio diskusijų klubo „Valdai“ dalyviais Sočyje.

Europos Sąjunga, paskelbusi sankcijas Rusijai dėl krizės Ukrainoje, nerimauja, kad gamtinių dujų tiekimas iš Rusijos per Ukrainą gali nutrūkti šią žiemą, ir nori diversifikuoti dujų tiekimą.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.