Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukrainoje artėjant rinkimams, Slovjanske tebetvyro prorusiškos nuotaikos

BNS 2015.09.08 13:45

Ukrainoje artėjant šį sekmadienį įvyksiantiems rinkimams, karo sužalotame Slovjansko mieste šalies rytuose nedaug kas žvelgia į ateitį su viltimi.

Ukrainoje artėjant šį sekmadienį įvyksiantiems rinkimams, karo sužalotame Slovjansko mieste šalies rytuose nedaug kas žvelgia į ateitį su viltimi.

Daugiau kaip du mėnesius šis provincijos miestas buvo įnirtingų kovų tarp ukrainiečių pajėgų ir Maskvos remiamų prorusiškų separatistų epicentras, kol liepos mėnesį separatistai, susidūrę su įnirtingu puolimu, atidavė jį vyriausybinėms pajėgoms.

Nusiaubti namai ir iš artilerijos pabūklų apšaudyti daugiabučiai vis dar liudija apie smurto nuožmumą, o prorusiškos nuotaikos, kai kam dėl to smurto kaltinant Kijevą, tebėra stiprios.

Kaip ir daugelis kitų gyventojų, pensininkė Raisa Serhijivna sako, kad per rinkimus balsuos už promaskvietiškus komunistus.

„Visų pirma, mums reikia pagalbos atstatant tai, kas buvo sugriauta per karą“, – sakė ši 68 metų pensininkė.

„Mano butas buvo sunaikintas per bombardavimą, – sakė Raisa. – Visų prašau pagalbos, bet veltui. Mano pensija menka, o vaistų kainos smarkiai išaugo“.

Pasak jos, ji sieja viltis su vietos verslininku ir komunistų kandidatu Jurijumi Solodu.

„Jis davė pinigų vienam vaikų darželiui atstatyti. Jis daro praktinius dalykus, kad padėtų žmonėms“, – pridūrė Raisa.

Kita Slovjansko gyventoja, 51 metų mokytoja Olha Konstyantynivna, balsuos už provakarietiško prezidento Petro Porošenkos partiją, bet sako, kad taip darys nedaugelis.

„Matau, kad žmonės čia neremia valdžios Kijeve“, – sakė ji.

Pasak jos, daug žmonių parems neseniai įsteigtą Opozicijos bloką, kuris, kaip mano žmonės, atstovauja nušalinto buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partijos, kuri oficialiai boikotuoja rinkimus, interesams.

„Daug žmonių bijo, kad karas gali atsinaujinti. Yra žmonių, kurie to nori ir viliasi, kad miestą vėl užims separatistai. Aš – už vieningą Ukrainą ir nenoriu, kad tas siaubas atsinaujintų“, – sakė ji.

Slovjansko centrinėje aikštėje, kur Lenino paminklas buvo apsiaustas geltonos ir melsvos – Ukrainos vėliavos – spalvų audeklu, prie nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) kandidato Serhijaus Lilejevo rinkimų palapinės buvo nedaug žmonių.

„Tie, kurie rėmė Janukovyčių, yra labai įtakingi Slovjanske“ ir rytiniuose šalies regionuose, sakė šis 30 metų politikas.

„Jie perka balsus ir kadangi sudaro daugumą rinkimų komisijoje, galės manipuliuoti rezultatais, kaip paprastai. Daug žmonių balsuos už komunistus, o rinkėjų aktyvumas bus mažas“, – pridūrė jis.

Netoliese vaikišką vežimėlį stumdęs jaunas tėvas Ilja sakė, kad vis dar neapsisprendė, balsuoti ar ne.

„Dabar dėl rinkimų sulaukiame tam tikros pagalbos, bet nežinome, kas bus po to“, – sakė jis.

NATO ragina Rusiją išvesti savo pajėgas iš Ukrainos dar iki rinkimų

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas penktadienį paragino Rusiją išvesti savo pajėgas iš Ukrainos, kai ši šalis rengiasi parlamento rinkimams, kurių promaskvietiški separatistai ketina neleisti savo kontroliuojamame regione.

Praėjusį mėnesį aukščiausią NATO postą užėmęs ir svarbiausiu klausimu savo dienotvarkėje šią krizę laikantis J.Stoltenbergas pareiškė, kad Rusijos karinės pajėgos, tebebūdamos Ukrainoje ir remdamos maištininkus, pažeidžia tarptautinę teisę, taip pat Ukrainos suverenumą bei teritorinį vientisumą.

Maskva neigia, kad jos karių esama Ukrainoje ir kad ji remia prorusiškus maištininkus ginklais.

Kijevas ir maištininkai rugsėjo 5 dieną sutarė dėl paliaubų, kurios, deja, dažnai pažeidžiamos. Šis susitarimas buvo išplėstas, nurodant įsipareigojimą atitraukti karines pajėgas, bet daugelio sutarties sąlygų nesilaikoma, aukų skaičius siekia 3700.

Anot J.Stoltenbergo, Rusija turėtų paveikti maištininkus, kad šie laikytųsi paliaubų, ir išvesti savo pajėgas iš Ukrainos bei atitraukti sutelktas Rusijoje prie Ukrainos sienos.

Taip padarius, „būtų deeskaluota įtampa ir sudarytas stabilesnis pamatas politiniam sprendimui“, sakė jis lankydamasis NATO karinėje būstinėje netoli Monso miesto Belgijos vakaruose.

J.Stoltenbergas pabrėžė, kad „labai svarbu“, jog visos šalys gerbtų sekmadienį vyksiančių rinkimų rezultatus, nes tai esminis Ukrainos žingsnis stabilios demokratijos link.
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi