Pasaulyje

2012.11.09 09:35

Irano naikintuvai Persijos įlankoje atakavo JAV lėktuvą

15min.lt 2012.11.09 09:35

Du Irano karinių oro pajėgų (KOP) naikintuvai Su-25 atakavo Jungtinių Valstijų KOP nepilotuojamą žvalgybos lėktuvą „Predator“. Kaip skelbia CNN, Pentagonas ketvirtadienį atskleidė, kad šis incidentas Persijos įlankoje įvyko lapkričio 1-ąją.

Du Irano karinių oro pajėgų (KOP) naikintuvai Su-25 atakavo Jungtinių Valstijų KOP nepilotuojamą žvalgybos lėktuvą „Predator“. Kaip skelbia CNN, Pentagonas ketvirtadienį atskleidė, kad šis incidentas Persijos įlankoje įvyko lapkričio 1-ąją.

Incidentas virš teritorijos, kuria nusidriekę gyvybiškai svarbūs naftos gabenimo iš Persijos įlankos maršrutai, pasak CNN, padidino JAV prezidento Baracko Obamos administracijos nerimą dėl agresyvios Irano laikysenos.

Nepilotuojamas lėktuvas vykdė eilinę žvalgybinę misiją virš tarptautinių vandenų į rytus nuo Kuveito ir skrido 16 mylių (25,7 km) atstumu nuo Irano pakrantės, pareiškė JAV pareigūnai. Per ataką JAV nepilotuojamas lėktuvas nenukentėjo.

„Mūsų orlaivis nebuvo patekęs į Irano oro erdvę. Jis visą laiką skrido tarptautinėje erdvėje. Visuotinai pripažinta valstybės riba jūroje yra 12 jūrmylių (22,22 km) nuo pakrantės, o mes šios ribos nekirtome“, – sakė Pentagono atstovas spaudai George`as Little`as, atsakydamas į CNN žurnalistų klausimus.

Pasak G. Little`o, tai pirmas kartas, kai Irano naikintuvai atakavo JAV orlaivį tarptautiniuose Persijos įlankos vandenyse. 2011 metų gruodį JAV nepilotuojamas žvalgybos lėktuvas sudužo Irano rytuose. Tada iraniečiai paskelbė numušę įsibrovėlį ir išdidžiai demonstravo pasauliui jo nuolaužas bei pagal jas sukurtą repliką.

G. Little`as atsisakė incidentą vertinti kaip karo veiksmą, tačiau pabrėžė, kad Pentagonas yra labai sunerimęs dėl šio įvykio.

JAV pareigūnai patikslino, kad naikintuvai priklausė Irano revoliucinės gvardijos pajėgoms. Jie į JAV nepilotuojamą lėktuvą paleido mažiausiai dvi papliūpas iš savo kulkosvaidžių. Kai nepilotuojamas lėktuvas pamėgino išvengti atakos ir ėmė trauktis tolyn nuo užpuolikų, Irano naikintuvai pradėjo jį vytis, sukti ratus aplink, tačiau vėliau nutraukė persekiojimą ir grįžo į savo teritoriją.

 B. Obamos administracija nutylėjo apie šį incidentą prieš prezidento rinkimus, tačiau trys aukšti neįvardinti pareigūnai ketvirtadienį patvirtino CNN, kad redakcijos gautos žinios yra tikros.

Žvalgybos lėktuvo vaizdo kameros užfiksavo artėjančius Su-25 naikintuvus ir šūvius. Kulkosvaidžių papliūpos praskriejo žemiau nepilotuojamo lėktuvo „Predator“ ir jo nekliudė. JAV karinės žvalgybos analitikai kol kas neturi atsakymo į klausimą, ar Irano pilotai nesugebėjo pataikyti į JAV lėktuvą dėl kovinės patirties stokos, ar sąmoningai šaudė greta, nes nesiekė numušti amerikiečių orlaivio.

Tačiau, kaip sakė vienas JAV pareigūnas, „tai neturi skirtumo, nes jie vis dėlto šaudė į mus“.

G. Little`as sakė, kad JAV administracijos atstovų nuomone, iraniečiai mėgino numušti JAV lėktuvą. JAV pateikė Iranui protesto notą, tačiau kol kas nesulaukė jokio atsakymo.