Pasaulyje

2019.03.08 20:34

ES siūlo Londonui vienašališką pasitraukimą iš Muitų sąjungos

ELTA2019.03.08 20:34

Kad būtų išspręstas klausimas dėl Šiaurės Airijos sienos, Europos Sąjungos „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier`as pasiūlė Didžiajai Britanijai nebūti Muitų sąjungos su ES dalimi. ES suteikia Londonui „galimybę vienašališkai išstoti“ iš Muitų sąjungos, penktadienį tviteryje rašė M. Barnier`as. Šiaurės Airijos problema yra sunkiausias klausimams ratifikuojant išstojimo sutartį, kurią kartą britų parlamentas jau atmetė.

Ir ES, ir Didžioji Britanija nenori, kad po „Brexito“ atsirastų „reali siena“ tarp Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos. Baiminamasi, kad priešingu atveju vėl gali atsinaujinti kruvinas Šiaurės Airijos konfliktas, kuris buvo užbaigtas 1998-aisiais.

Nepriėmus kito sprendimo, Jungtinė Karalystė, remianti ligšioliniais susitarimais tarp Londono ir Briuselio, turėtų kurį laiką likti Muitų sąjungoje su ES, kad būtų išvengta fizinės sienos. Tačiau „Brexito“ šalininkai būgštauja, kad Didžioji Britanija tada ilgam liks susaistyta su ES ir negalės sudaryti savo prekybos sutarčių.

M. Barnier`as su savo pasiūlymu dėl vienašališko Londono pasitraukimo iš Muitų Sąjungos grįžta prie pirminio ES pasiūlymo, kad Muitų sąjungoje su ES liktų tik Šiaurės Airija, o ne visa Jungtinė Karalystė, sakė vienas ES diplomatas. Tačiau ministrė pirmininkė Theresa May šį pasiūlymą yra atmetusi, nes tada būtų reikalingos pasienio kontrolės tarp Šiaurės Airijos ir likusios Jungtinės karalystės Airijos jūroje.

M. Barnier`o pasiūlymas reiškia, kad „dabar nebūtų sienos Airijos jūroje“, – aiškino ES šaltinis.

Didžiosios Britanijos Bendruomenių Rūmai sausį atmetė su ES išsiderėtą išstojimo sutartį. Th. May ateinantį antradienį vėl ketina sutartį pateikti balsavimui parlamente.