Pasaulyje

2019.04.07 15:45

Kaip JAV milijardieriai, finansavę Trumpo fenomeną, remia dezinformaciją Europoje

LRT.lt 2019.04.07 15:45

Dezinformacijos kampanijas vykdo ne tik valstybės. Jau kurį laiką nedidelė milijardierių iš JAV grupė, savo šalyje finansuojanti dešinįjį Respublikonų partijos sparną, taip pat remia klaidinančios informacijos skleidimą ne vienoje Europos Sąjungos valstybėje, skelbia prancūzų dienraštis „Le Monde“.

Kitaip nei „Internet Research Agency“ – liūdnai pagarsėjusi rusų propagandos internete organizacija – šie verslininkai nevaldo trolių armijų ir neskleidžia dezinformacijos per netikras „Facebooko“ paskyras. Tačiau jų pinigai finansuoja nedideles aktyvistų grupuotes ir specializuotas politinės komunikacijos firmas, kurių skelbiama žinia sklinda per reklamas socialiniuose tinkluose.

Vieni pagrindinių tokių dezinformacijos mecenatų – investicijų fondo „Renaissance Technologies“ valdytojas Robertas Merceris ir jo dukra Rebekah, kurie Amerikoje finansavo interneto platformą „Breitbart News“, vadinamosios „alt-right“ arba „alternatyviosios dešinės“ – JAV ultradešiniųjų judėjimo – ruporą, ir Donaldo Trumpo prezidentinę kampaniją. Buvęs prezidento patarėjas ir kampanijos vadovas Steve`as Banonas buvo „Breitbart News“ vyriausiasis redaktorius.

„Būtent Merceriai paklojo pamatus Trumpo revoliucijai – pernai interviu „The Washington Post“ sakė S. Banonas. – Jei pažvelgtumėte, kas per pastaruosius ketverius metus daugiausia rėmė politines kampanijas, tai didžiausią poveikį padarė jie.“

Vis dėlto Mercerių dosnumas nesustoja ties JAV siena. Jie taip pat finansuoja Gatestone`o institutą, neokonservatyvų smegenų centrą, kuris domisi Europa ir publikuoja tekstus įvairiomis kalbomis. Kitas Mercerių projektas – Kanados portalas „The Rebel“, kuris taip pat labai domisi senojo žemyno aktualijomis.

2017 metais vienas iš jo darbuotojų, Jackas Posobiecas, reikšmingai prisidėjo prie vadinamojojo „MacronLeaks“ skandalo – Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono kampanijos darbuotojų elektroninio susirašinėjimo nutekinimo kelios dienos prieš antrąjį rinkimų turą. J. Posobiecas vienas pirmųjų ėmė platinti paviešintus laiškus ir labai greitai juos paskleidė JAV dešiniųjų tarpe.

„Rebel Media“ grupė, kuriai priklauso „The Rebel“ portalas, veikia keliose šalyse. Neseniai portalas siuntė savo korespondentą Londone Jacką Buckby ir vieną savo partnerių Martiną Markotą į Prancūziją filmuoti „geltonųjų liemenių“ protestų. M. Markota, kroatų kilmės amerikietė, Europoje kuruoja ir daugiau „Rebel Media“ projektų, tokių kaip filmukų apie „kultūrinę rezistenciją“ Lenkijoje arba „žiniasklaidos melą apie Kroatijos patriotizmą“ kūrimą.

Šis portalas ir įvairūs jo filialai Europoje savo turiniu artimi „Breitbart News“. Juose publikuojami straipsniai gąsdina migracija, islamu, demonizuoja JAV, Kanados ir Europos kairiuosius ir t.t. Portalas Europą aprašo kaip atsidūrusią ant skilimo ribos, labiausiai dėl imigracijos, ir agitavo už „Brexitą“ Didžiojoje Britanijoje.

Dienraštis „Le Monde“ kreipėsi į „Rebel Media“ įkūrėją Ezra Levantą komentaro, tačiau šis atsisakė atsakyti į klausimus. Elektroniniame laiške jis pareiškė, kad „jei „Le Monde“ rašo apie užsienio kišimąsi, tai tas pats, kas Harvey Weinsteinas, vadovaujantis seksualinio priekabiavimo tyrimui“. Jis taip pat paklausė, ar savo atsakymus turėtų siųsti „už jus atsakingam agentui Rusijos ambasadoje“ – nuorodą į tariamus laikraščio ryšius su KGB Šaltojo karo metais.

Neapykanta ir dezinformacija

„Rebel Media“ finansiškai remia ir dar vienas milijardierius. Portalo žurnalistų algas mokėti padeda Robertas Shillmanas, susikrovęs turtus su savo technologijų kompanija „Cognex“. Tarp jo finansuojamų antiislamiškų projektų yra D. Horowitzo laisvės centras, kurį amerikiečių su neapykanta kovojanti organizacija SPLA apibūdina kaip „projektų tinklą, duodantį islamofobiškiems balsams ir radikaliausioms ideologijoms platformą skleisti neapykantą ir dezinformaciją“.

Nors R. Shillmano investicijų „Rebel Media“ mastai yra konfidencialūs, viešai žinoma, kad šis milijardierius finansuoja ne vieną „Shillmano bendradarbį“ („Shillman Fellows“), kurie dirba arba anksčiau dirbo „Rebel Media“ portaluose. Per įvairius savo fondus ir stipendijas R. Shillmanas taip pat yra finansavęs daugybę ultradešiniųjų grupių Europoje. Nyderlanduose jis remia kraštutinės dešinės politiką Geertą Wildersą, kuris ilgus metus savo padėjėjus rinkdavosi iš Horowitz fondo kandidatų. JAV kraštuninės dešinės veikėjai ypač žavisi G. Wildersu, o Nyderlandus laiko ypač svarbu kovos lauku, tad čia finansuoja įvairius politinės propagandos kanalus.

Pavyzdžiui, Gatestone`o institutas Nyderlanduose finansuoja filmukų, platinamų „Rebel Media“ portaluose, kūrimą. Vienas žinomiausių vadinasi „Gangster Islam“, kurį sukūrė žurnalistas Timonas Diasas, vienas iš instituto stipendininkų. Nuo to laiko T. Diasas paleido anglakalbį dešiniosios pakraipos portalą „The Old Continent“ ir kartu rašo „politiškai nekorektiškam“ blogui olandų kalba „Geenstijl“, kuris nuolat apkaltinamas seksizmu ir rasizmu.

„Rebel Media“ ir jos dosnių rėmėjų veikla ypač ryški anglakalbėse Europos šalyse. 2018 metų gale dienraštis „The Times“ atskleidė, kad keturi britų ultradešiniųjų aktyvistai yra gavę R. Shillmano skirtas stipendijas ir dirba amerikiečių milijardieriaus finansuojamoje „Rebel Media“. Šiai nedidelei grupei vadovavo Tommy Robinsonas, ultradešiniųjų grupuotės „English Defense League“ įkūrėjas, artimas UKIP partijai ir jos buvusiam lyderiui Nigelui Farage`ui.

Kampanijos prieš abortus

Ši grupuotė rašydavo straipsnius ir kurdavo filmukus, agituojančius prieš imigraciją ir už „Brexitą“. Projektas nutrūko pernai gegužę, kai T. Robinsonas buvo suimtas ir nuteistas trylikai mėnesių kalėjimo už islamofobišką neapykantą kurstantį reportažą.

Po suėmimo pasirodė daugybė T. Robinsoną ginančių straipsnių R. Shillmano finansuojamose žiniasklaidos priemonėse. Idėjų kalvė „Middle East Forum“, tarp kurio mecenatų yra ultrakonservatyvieji JAV milijardieriai broliai Charles`as ir Davidas Kochai, finansavo jo gynybą teisme, lygiai kaip 2009 gintis teisme padėjo Geertui Wildersui.

Vasario gale „Facebook“ paskelbė blokuojantis T. Robinsono paskyras „Facebooke“ ir „Instagrame“ už „daugkartinį taisyklių pažeidimą, už dehumanizuojančio turinio skleidimą ir smurto prieš musulmonus skatinimą“. Tai išskirtinis atvejis, kai blokuojama žinomos politinės figūros paskyra, turinti per milijoną sekėjų. Jis vis dar turi savo „YouTube“ kanalą.

Kita vasarį laikinai užblokuota paskyra priklausė Caolanui Robertsonui, kuris dažnai pasirodydavo T. Robinsono filmukuose ir taip pat priklausė R. Shillmano finansuojamai grupelei. Buvęs „Rebel Media“ darbuotojas, palikdamas kompaniją garsiai trenkęs durimis ir apkaltinęs buvusį savo darbdavį finansinėmis machinacijomis, yra jaunas „alt-right“ aktyvistas ir internete žinomas veikėjas. Pernai balandį, Airijai ruošiantis referendumui dėl abortų legalizavimo, jo siluetas pasirodė tūkstančių „Facebooko“ naudotojų srautuose. Viename agitaciniame filmuke jaunuolis pertraukinėja moteris, pasisakančias už teisę į nėštumo nutraukimą, o jis sumontuotas taip, kad jas pašieptų.

Per kelias savaites filmukas turėjo daugiau nei milijoną peržiūrų – šalyje, kurioje gyvena mažiau nei 5 mln. gyventojų. Kas finansavo šią agitaciją? T. Robinsonas patvirtino, kad už filmuko kūrimą sumokėjo „amerikiečių bendrovė“. Kelios savaitės prieš referendumą, Airijoje kilus pasipiktinimui dėl daugybės užsienio šaltinių – daugeliu atvejų iš Amerikos – finansuojamų kampanijų, „Facebook“ paskelbė blokuojantis visas „iš užsienio perkamas reklamas“ ir pažadėjo atskleisti jų užsakovus. Praėjus beveik metams po referendumo, šie duomenys vis dar ruošiami ir turėtų būti paskelbti „artimiausiomis savaitėmis“, teigiama „Facebook“ paaiškinime dienraščiui „Le Monde“. Filmukas su Caolany Robertsonu vis dar prieinamas internete.