Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:10

JAV prezidentu perrinktas B. Obama

ELTA 2015.02.14 17:10

Jungtinėms Valstijoms dar ketverius metus vadovaus demokratas Barackas Obama. Jis JAV prezidento rinkimuose nugalėjo respublikoną Mittą Romney.

Jungtinėms Valstijoms dar ketverius metus vadovaus demokratas Barackas Obama. Jis JAV prezidento rinkimuose nugalėjo respublikoną Mittą Romney.B. Obama trečiadienį pažadėjo kartu su M. Romney spręsti šaliai iškilusias problemas ir pareiškė, kad grįžta į Baltuosius rūmus dar ryžtingiau nusiteikęs.

„Jūs privertėte išgirsti jūsų balsą, – pasakė jis, kreipdamasis į daugiatūkstantinę šalininkų minią Čikagoje, kur yra jo rinkimų štabas. – Aš ką tik kalbėjausi su (buvusiu) gubernatoriumi M. Romney, pasveikinau jį su įtemptos rinkimų kampanijos pabaiga. Galbūt mūsų kova buvo įnirtinga, bet tik todėl, kad mes karštai mylime šią šalį ir jaudinamės dėl jos ateities.“

Pasak valstybės vadovo, jis tikisi artimiausiomis savaitėmis „sėsti ir pakalbėti su M. Romney apie tai, kokiais klausimais mes galėtume dirbti kartu, kad šalis galėtų žengti į priekį“.

JAV prezidentas demokratas Barackas Obama perrinktas dar vienai ketverių metų kadencijai. Jis nugalėjo savo varžovą respublikoną Mittą Romney.

„Aš grįžtu į Baltuosius rūmus dar ryžtingiau nusiteikęs ir dar optimistiškiau žiūrėdamas į darbą, kurį reikės atlikti, ir į ateitį“, – pažymėjo B. Obama.

Dabartinis valstybės vadovas užsitikrino daugiau kaip 270 rinkikų kolegijos narių balsus, reikalingus bendrai pergalei. Kartu balsų skaičiavimas parodė, kad nacionaliniu mastu už kiekvieną iš kandidatų balsavo po 49 procentus rinkėjų.

Apie B. Obamos perrinkimą antrai kadencijai kaip apie jau įvykusį faktą kalba visos didžiausios Amerikos televizijos kompanijos ir nepriklausomi ekspertai. Jie mano, kad jo pergalė tapo akivaizdi suskaičiavus didelę dalį biuletenių Ohajo, Ajovos ir Kolorado valstijose, kurios laikomos svarbiausiomis balsavimo baigčiai.

Analitinio centro „Real Clear Politics“ duomenimis, šiuo metu B. Obama pagal rinkikų kolegijoje iškovotų balsų skaičių pirmauja rezultatu 303:203. Be Ohajo, Ajovos ir Kolorado, jo aktyve atsidūrė tokios svyruojančios valstijos kaip Virdžinija, Pensilvanija, Mičiganas, Viskonsinas, Naujasis Hampšyras ir Nevada.

Naujausiais duomenimis, B. Obama taip pat laimi Floridoje, nors ir minimalia 0,7 procento persvara. Jo atotrūkis nuo varžovo Ohajo valstijoje taip pat nedidelis – viso labo 1 procentas, bet net jei ten respublikono reikalavimu būtų perskaičiuoti balsai ir situacija šioje valstijoje pasikeistų, tai vis tiek nenusvertų svarstyklių lėkštės jo naudai.

B. Obamos rinkimų štabe Čikagoje viešpatauja linksmybė, nors jis pats kol kas neskuba priimti sveikinimų.

Demokratai Vašingtono gatvėse jau švenčia savo kandidato pergalę. Prie Baltųjų rūmų susirinko džiūgaujanti minia. Girdėti entuziastingi Demokratų partijos šalininkų šūksmai ir ilgi automobilių signalai.

Išrinkta ir dalis Kongreso

Preliminariais rinkimų į Kongreso aukštuosius rūmus duomenimis, demokratai išsaugojo daugumą vietų JAV Kongreso Senate – šios partijos atstovai užsitikrino mažiausiai 51 mandatą iš 100.

Rinkimai į aukščiausią šalies įstatymų leidžiamosios valdžios instituciją, per kuriuos renkamas trečdalis Senato, vyksta lygiagrečiai su prezidento rinkimais.

Dabartinis jėgų santykis tarp demokratų ir respublikonų Senate – 53 prieš 47 (įskaitant du nepriklausomus kandidatus, kurie tradiciškai balsuoja su demokratais).

Tuo metu respublikonų opozicija JAV Kongrese išsaugojo Atstovų Rūmų kontrolę. Trečiadienį gautais duomenimis, pagal balsavimo rezultatus iki šiol jiems pavyko iškovoti Atstovų Rūmuose mažiausiai 218 vietų. Kaip tik tiek mandatų jiems reikėjo, kad galėtų paskelbti savo pergalę.

Tad Kapitolio kalvoje išlieka status quo. Naujos sudėties Kongresas pradės darbą ateinančių metų sausio pradžioje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi