Naujienų srautas

Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusija pasirengusi perskaičiuoti Ukrainos skolos už dujas sumą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį vakare Milane pradėjo dvišalį pokalbį.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį vakare Milane pradėjo dvišalį pokalbį.

P. Porošenka prieš tai bendravo su Japonijos premjeru Shinzo Abe, o V. Putinas – su Austrijos kancleriu Werneriu Faymannu salėje, į kurią vėliau atėjo P. Porošenka.

Ukrainos prezidentą lydėjo užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas ir energetikos ministras Jurijus Prodanas.

Po šio susitikimo laukiama spaudos konferencijos.

Šis dvišalis V. Putino ir P. Porošenkos susitikimas yra antras per pastaruosius du mėnesius.

Pirmąjį kartą jiedu susitiko rugpjūčio pabaigoje Minske, kur vyko derybos Muitų sąjungos, ES ir Ukrainos formatu. „Akis į akį“ jiedu Minske kalbėjosi apie dvi valandas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

V. Putinas pareiškė sutaręs su Porošenka dėl dujų tiekimo „bent žiemai“

V. Putinas penktadienį pareiškė sutaręs su savo kolega Ukrainoje Petro Porošenka dėl gamtinių dujų tiekimo sąlygų „bent žiemos laikotarpiu“.

Jis taip pat pažymėjo, kad Ukrainai trūksta lėšų, todėl tikisi, kad Kijevo partnerės Vakaruose padės Ukrainai įveikti lėšų trūkumą.

Tuo tarpu Ukrainos prezidentas P. Porošenka, kaip praneša naujienų agentūra AFP, pasakė, kad per derybas penktadienį su V.Putinu jokių praktinių šių dviejų šalių ginčo dėl dujų rezultatų nepasiekta.

„Mums nepavyko pasiekto kokių nors praktinių rezultatų dujų klausimu. Tačiau mes tikimės, kad iki spalio 21 dienos, iki Ukrainos, Rusijos ir Europos Komisijos delegacijų susitikimo, mums pavyks rasti sprendimą šiuo klausimu“, – sakė P. Porošenka.

Taip pat pranešta Rusija sutiko nusileisti Ukrainai ir perskaičiuoti kainą dujoms, pateiktoms 2014 metų antrąjį ketvirtį po 385 JAV dol. už tūkst. kubų, pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas per spaudos konferenciją Milane. Vadinasi, dujų kaina perskaičiuota su nuolaida 100 JAV dol. už tūkst. kubų, o bendra skolos už pateiktas dujas suma sumažės nuo 5,3 mlrd., iki 4,5 mlrd. JAV dolerių.

Bandė konfrontuoti su V. Putinu

Anksčiau penktadienį P. Porošenka sakė turintis vilčių, kad per pusryčius vyksiantis susitikimas su Rusijos lyderiu padės sustiprinti trapias paliaubas tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų sukilėlių šalies rytuose. „Taika ir stabilumas Ukrainoje – tai vienintelis dalykas, kurio tikimės“, – P. Porošenka sakė žurnalistams ketvirtadienio vakarą po derybų su Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Vokietijos lyderė vėlų vakarą taip pat susitiko su V. Putinu, kuris ketvirtadienį padidino įtampą savo konfrontacijoje Vakarų šalimis, perspėjęs, kad Rusijos dujų tiekimas ES šalims ateinančią žiemą gali susidurti su „dideliais tranzito kliuviniais“.

Šie diplomatiniai veiksmai dėl Ukrainos vyksta Azijos ir Europos (ASEM) viršūnių susitikimo kuluaruose. Šį forumą visiškai užgožė Ukrainos krizė, pagilėjusi pastarosiomis dienomis.

NATO pareiškė nepastebėjusi jokio didelio Rusijos pajėgų atitraukimo nuo sienos su Ukraina, nors V. Putinas anksčiau šią savaitę pareiškė, kad beveik 18 tūkst. karių buvo išvesti iš to regiono.

JAV ir ES lyderiai sveikino tą pareiškimą kaip teigiamą žingsnį prieš derybas su P. Porošenka, tačiau taip pat priminė V. Putinui, kad jų sankcijos liks galioti, kol jis visiškai liausis kišęsis į Ukrainos reikalus.

Finansų rinkas apėmus sąmyšiui – iš dalies ir dėl neaiškios padėties Ukrainoje – A. Merkel anksčiau pareiškė, kad tolesnė įvykių eiga priklauso nuo V. Putino valios.

Pasak A. Merkel, Rusijai tenka didžiausia atsakomybė užtikrinti, kad paliaubų ir taikos planas, dėl kurio praeitą mėnesį buvo susitarta su sukilėliais, „būtų iš tikrųjų įgyvendintas“.

„Akivaizdu, kad visų pirma Rusijai tenka uždavinys parodyti, kad Minsko susitarimo laikomasi. Deja, tebėra daug trūkumų“, – sakė A. Merkel.

A. Merkel, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande, Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas ir Italijos lyderis Matteo Renzi dalyvaus V. Putino ir P. Porošenkos susitikime.

„Tai bus proga pasiųsti kolektyvinę žinią, kad Putinas turi pradėti realias taikos derybas“, – sakė vienas F. Hollande'o padėjėjas.

Jau anksčiau buvo prognozuojama, kad penktadienį vyksiantis susitikimas bus sudėtingas, o vėliausi įvykiai šias prognozes dar labiau pagrindžia.

ASEM viršūnių susitikime dalyvaus daugiau negu 50 šalių, palaikančių vienus iš glaudžiausių pasaulyje prekybos ryšių tuo metu, kai didėja netikrumas dėl ekonomikos perspektyvų.

Italijos premjeras nusiteikęs „išties pozityviai“

Netrukus po V. Putino ir P. Porošenkos derybų pabaigos Italijos premjeras M. Renzi pareiškė „išties pozityviai“ vertinantis perspektyvas rasti Ukrainos krizės sprendinį. „Apskritai esu išties pozityviai nusiteikęs po šio susitikimo“, – M. Renzi sakė po derybų Milane, kuriose taip pat dalyvavo Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai.

„Tikiuosi, ši (dialogo) dvasia tęsis“, – pridūrė jis, sakydamas, kad būtina kuo greičiau užbaigti konfliktą, nusinešusį jau per 3,6 tūkst. žmonių gyvybių.

Paliaubų ir taikos sutartis, rugsėjo pradžioje pasirašyta Minske tarp Kijevo ir prorusiškų sukilėlių rytų Ukrainoje, iki šiol tebegalioja, tačiau ji ne kartą buvo pažeista. M. Renzi pridūrė, kad per pusryčius vykusiame susitikime buvo pasiekta pakankama pažanga tolesnėms deryboms, tačiau išsamiau to nepaaiškino.

Tuo metu Jungtinės Karalystės premjeras D. Cameronas taip pat vadino tą susitikimą pozityviu, nes V. Putinas „labai aiškiai pasakė nenorintis įšaldyto konflikto, padalytos Ukrainos“. Tačiau „jeigu tai tiesa“, V. Putinas dabar privalo vykdyti savo įsipareigojimus pagal Minsko sutartį ir užbaigti Rusijos intervenciją Ukrainoje.

Jeigu tai nebus padaryta, Europos Sąjunga neturės kitos išeities, tik palikti galioti Rusijai paskelbtas griežtas sankcijas, pabrėžė D. Cameronas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi