Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:10

Amerikiečiai renka prezidentą

Po pusantrų metų trukusios kampanijos Jungtinės Valstijos šiandien rinka prezidentą. Tokios sunkiai prognozuojamos rinkimų baigties dar nėra buvę. Demokratas Barackas Obama ir respublikonas Mittas Romney žengia petys į petį. Šie rinkimai ypatingi ir tuo, kad iki 40 proc. rinkėjų balsavo iš anksto. 

Po pusantrų metų trukusios kampanijos Jungtinės Valstijos šiandien rinka prezidentą. Tokios sunkiai prognozuojamos rinkimų baigties dar nėra buvę. Demokratas Barackas Obama ir respublikonas Mittas Romney žengia petys į petį. Šie rinkimai ypatingi ir tuo, kad iki 40 proc. rinkėjų balsavo iš anksto.

Išankstinis balsavimas buvo į naudą B. Obamai per 2008-ųjų rinkimus. Todėl šįkart ne tik demokratai, bet ir respublikonai ragino balsuoti iš anksto.

Amerikoje galioja taisyklė – ką renka Ohajo valstija, tą ir visa šalis. Taip buvo per pastaruosius vienuolika rinkimų. Bet šįkart Ohajuje abiejų kandidatų šansai lygūs gauti 18 valstijai skirtų balsų.

„Mano nuomone, menka persvara Ohajuje pirmauja B. Obama, bet daug kas priklausys nuo rinkėjų aktyvumo“, – teigė politologas Herbas Asheris.

Pagal sudėtingą rinkimų sistemą, amerikiečiai faktiškai renka Rinkikų kolegiją, o ne tiesiogiai prezidentą. 538 Rinkikų kolegijos balsai pagal gyventojų skaičių paskirstomi 50 valstijų ir Kolumbijos apygardai, kuriai priklauso Vašingtonas. Kandidatui, laimėjusiam valstijose, atitenka visi tai valstijai skirti balsai. Kad laimėtų, kandidatui reikia surinkti mažiausiai 270 rinkikų balsų. Apie 40 valstijų tradiciškai balsuoja už demokratus arba respublikonus, tad kandidatams reikia kovoti dėl vadinamųjų svyruojančių valstijų balsų. Daugiausia balsų tarp svyruojančių turi Florida, Ohajas – antras. Valstija labai įvairi – kaimas ir didmiesčiai, vargingi ir turtingi. Šachtininkai – už M. Romney, nes B. Obamos administracijos įvesti gamtosaugos reikalavimai jiems ne į naudą. Automobilių įmonių darbuotojai – už B. Obamą, nes jo administracija išgelbėjo nuo bankroto. B. Obama kai kuriems rinkėjams patinka asmeniškai.

„Jis toks vaikinas, su kuriuo galiu išgerti bare alaus ir maloniai pasišnekėti. Net ir būdamas prezidentu, jis nepamirš, ką aš jam pasakiau. Nemanau, kad tokiems kaip M. Romney tai rūpi“, – sakė kalbintas amerikietis.

Kaip ir daugelyje šalių, moterys aktyvesnės rinkėjos ir Amerikoje, todėl sakoma – jų balsai lems šių rinkimų baigtį.      

„Dėmesys moterims ir jų padėčiai – nieko nauja, bet svyruojančių valstijų nėra daug, todėl ypač šiais metais kandidatai stengėsi į savo pusę patraukti moteris“, – tvirtino Amerikos universiteto Moterų ir politikos instituto direktorė Jennifer Lawless.

Nuomonių apklausos rodo, kad daugiau moterų palaiko B. Obamą, o rinkėjai vyrai tvirčiau remia M. Romney. Bet ekonomika – svarbiausia per šiuos rinkimus. Greitai B. Obama galės įsitikinti, ar, amerikiečių nuomone, jis nuveikė pakankamai. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi