Pasaulyje

2019.03.07 17:31

Šiaurės Korėja piktinasi Vašingtono ir Seulo karinėmis pratybomis

BNS 2019.03.07 17:31

Šiaurės Korėja tebesitęsiančias Seulo ir Vašingtono karines pratybas ketvirtadienį pavadino „tikru iššūkiu“ siekiant taikos Korėjos pusiasalyje.

JAV ir Pietų Korėja sekmadienį susitarė vietoje kiekvieną pavasarį vykusių plataus masto manevrų „Key Resolve“ ir „Foal Eagle“ („Esminis ryžtas“ ir „Jaunasis erelis“) šiemet surengti trumpesnes pratybas „Dong Maeng“ (Aljansas). Jos prasidėjo šią savaitę.

Tokiu žingsniu siekiama toliau mažinti santykiuose su Pchenjanu tvyrančią įtampą, jau pastebimai atslūgusią dėl nuo 2018 metų pradžios dedamų diplomatinių pastangų.

Pietų Korėjoje dislokuoti beveik 30 tūkst. JAV karių, o jų kasmetiniai mokymai visuomet įsiutina Šiaurės Korėją, laikančią šiuos manevrus provokaciniu pasirengimu invazijai.

Po JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno pernai Singapūre įvykusio pirmojo susitikimo amerikiečių lyderis sukėlė nuostabą pareiškęs, kad Vašingtonas nutrauks „itin provokacinius“ JAV ir Pietų Korėjos karinius mokymus.

Abu lyderiai pasirašė aptakiai suformuluotą pareiškimą dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos.

Tačiau šiaurės korėjiečių valstybinė naujienų agentūra KCNA perspėjo, kad prasidėję devynių dienų manevrai yra „tikras iššūkis“ siekiant taikos ir stabilumo regione.

„JAV ir Pietų Korėjos kariuomenės savo įtartinais veiksmais beatodairiškai pažeidžia Vašingtono ir Pchenjano pasirašytą bendrą pareiškimą, taip pat Šiaurės ir Pietų Korėjų deklaracijas, įpareigojančias užbaigti priešpriešą ir mažinti karinio pobūdžio įtampą“, – pažymėjo KCNA.

Aistros įsiliepsnojo vos kelios dienos po to, kai D. Trumpo ir Kim Jong Uno antrasis susitikimas Vietname buvo nutrauktas pirma laiko Vašingtonui nepavykus įtikinti skurdžią ir izoliuotą šalį atsikratyti savo branduolinio arsenalo.

Deryboms atsidūrus aklavietėje tyrėjai šią savaitę informavo, kad Pchenjanas galimai atstato Sohės ilgojo nuotolio raketų bandymų poligoną, nors Kim Jong Unas pernai sutiko jį uždaryti, taip pademonstruodamas Pchenjano gerą valią.

D. Trumpas pareiškė, kad būtų „labai, labai nusivylęs“, jei šie pranešimai pasitvirtintų.