Pasaulyje

2019.03.07 16:25

Ispanijos daržovių ir vaisių augintojai bijo „Brexito“

Ispanijos Almerijos regiono vaisių ir daržovių augintojai, kurių derlius sunoksta anksčiausiai Europoje, nerimauja, kad po „Brexito“ gali netekti ketvirtojo pagal dydį produkcijos pirkėjo arba eksportą gali komplikuoti naujos procedūros. Jie nerimauja, kad rasti naujų rinkų kitose bendrijos šalyse nebus lengva, be to, britai pageidavo itin aukštos kokybės produktų, už kurią buvo pasirengę mokėti patrauklią kainą.

Vieni pirmųjų vaisių ir daržovių Europoje subręsta Almerijos regiono šiltnamiuose. Čia užaugintas gėrybes noriai perka valgytojai Šiaurės Europoje. Augintojai nerimauja, kad dėl „Brexito“ jų verslas patirs milijonų eurų nuostolius, o gal net žlugs. Užpernai Jungtinė Karalystė buvo trečia pagal dydį ispaniškų vaisių ir daržovių pirkėja, pasirengusi mokėti itin patrauklią kainą.

„Brexito“ nežinia kelia nerimą šioje Viduržemio pakrantėje. „Turime dirbti neatmesdami galimybės, kad Jungtinė Karalystė gali tapti trečiąja valstybe, o tai - lyg eksportuoti į Kiniją ar Japoniją ir būtų labai sudėtinga, visų pirma dėl to, kad iki šiol eksportavome didžiulius kiekius, o dabar nežinome, ko tikėtis“, - pasakojo vaisių ir daržovių augintojas Andresas Gongora.

Iki šiol jis visą savo derlių pardavė britų prekybos tinklui „Tesco“. Britams vien šis regionas kasmet tiekia beveik tris šimtus tūkstančių tonų produkcijos.

Augintojai baiminasi, kad jei nepavyktų pasiekti „Brexito“ susitarimo, žala jiems būtų labai didelė: gresia importo tarifai ir procedūros, nepalankus valiutos kursas bei nusilpusi britų ekonomika. O rasti naujų valgytojų nėra parasta.

Kaip teigia vaisių ir daržovių augintojų asociacijos vadovas Francesas Llochas: „Problema, kad Ispanijos tiekėjams, kurie dabar parduoda Anglijai, teks ieškoti kitų rinkų, o perimti rinkos dalį iš kitų eksportuotojų nelengva.“

Neabejojama, kad dėl „Brexito“ britams ši produkcija brangs, todėl jie gali atsigręžti į vietinius produktus. Prognozuojama, kad pasitraukus Jungtinei Karalystei konkurencija vidinėje bendrijos rinkoje išaugs, kainos kris, todėl augintojai patirs nuostolių.

Šviežius produktus ypač svarbu skubiai pristatyti, dabar kyla grėsmė, kad sunkvežimiams pasienyje teks laukti ilgas eiles.

„Stengiamės, kad mūsų kompanijos būtų pasirengusios iš anksto, siekiame, kad muitinėse būtų trukdoma kuo mažiau, bet negaliu pasakyti, kas nutiks tą dieną. Veikiausiai kils problemų,“ - tvirtina pramonės, turizmo ir prekybos ministerijos atstovė Alicia Sanchez.

Didžiausią nerimą kelia scenarijus, kad dėl naujų procedūrų galėtų nusidriekti sunkvežimių eilės, kuriose belaukiant Jungtinei Karalystei skirti vaisiai ir daržovės virstų puvenomis.