Pasaulyje

2019.03.08 05:30

Pasaulio bankas: tik šešios šalys užtikrina lygias moterų teises, tarp jų – Latvija

LRT.lt 2019.03.08 05:30

Tik šešios pasaulio šalys teisiškai užtikrina visiškai lygias vyrų ir moterų teises, skelbiama Pasaulio banko ataskaitoje. Viena iš jų – Latvija.

Kitos šalys, surinkusios maksimalų 100 balų skaičių, yra Belgija, Danija, Prancūzija, Liuksemburgas ir Švedija.

Pasaulio bankas savo ataskaitoje „Moterys, verslas ir įstatymai 2019“ vertino moterų teisinę padėtį aštuoniose srityse: judėjimo laisvė, įsidarbinimas, atlyginimas už darbą, santuoka, vaikų auginimas, turto valdymas ir pensija.

Kiekvienoje srityje šalys vertinamos pagal 4-5 kriterijus, pavyzdžiui, „ar moteris gali pasirinkti, kur gyventi, taip pat kaip ir vyras“ (judėjimo laisvė) arba „ar egzistuoja bent 14 savaičių mokamos motinystės atostogos“ (vaikų auginimas).

Pasak ataskaitos rengėjų, tyrimas siekė „geriau atskleisti, kaip teisinė diskriminacija veikia moterų įdarbinimą ir verslumą“ ir „kaip moterims tenka suktis tarp diskriminacinių įstatymų ir taisyklių, ribojančių jų lygias galimybes, kiekviename karjeros žingsnyje“.

Tiesa, Pasaulio bankas vertino tik formaliai galiojančius įstatymus, o ne realų jų įgyvendinimą bei jam įtakos turinčius socialinius bei kultūrinius veiksnius.

Lietuva Pasaulio banko vertinime surinko 93,75 balo ir rikiuojasi 27–30 vietose. Tiek pat balų surinko Bulgarija, Vengrija ir Lenkija. Estija užima 7-15 vietą su 97,5 balo.

Lietuva surinko maksimalų balų skaičių visose srityse, išskyrus vieną: moterų ir vyrų lygybė pensijos užtikrinimo srityje. Čia Lietuvai skirta 50 iš 100 balų.

Pensijos kategorijoje Pasaulio bankas žiūrėjo, ar įstatymai numato galimybę arba būtinybę vyrams ir moterims išeiti į pensiją to paties amžiaus ir ar skaičiuojant darbo stažą bei pensijos dydį atsižvelgiama į laiką, praleistą auginant vaikus.

Reitingų viršuje rikiuojasi Europos šalys ir Kanada, o paskutinės pagal įstatymuose įtvirtintą lyčių lygybę atsidūrė Vidurio Rytų šalys. Saudo Arabija surinko 25,63 balo ir yra sąrašo gale. Mažiau nei 35 balus taip pat surinko Sudanas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Sirija, Kataras ir Iranas.

Vidutinis 187 įvertinų šalių balas – 74,71. Ataskaitos rengėjai pažymi, kad per dešimtmetį nemažai šalių priėmė lyčių lygybę užtikrinančių įstatymų. Didžiausią šuolį reitinguose padarė Prancūzija, kuri priėmė smurto artimoje aplinkoje įstatymą, kriminalizavo seksualinį priekabiavimą darbo vietoje ir išplėtė mokamas tėvystės atostogas.

Didžiausia pasaulio ekonomika JAV surinko 83,75 balo ir liko už geriausiai lyčių lygybę užtikrinančių šalių penkiasdešimtuko ribų. Mažiausiai taškų JAV surinko vaikų auginimo srityje, kurioje vertinamas mokamų motinystės ir tėvystės atostogų užtikrinimas.

Teigiamų pokyčių per dešimtmetį įvyko Pietų ir Rytų Azijoje bei Užsachario Afrikoje. Demokratinė Kongo Respublika pakilo nuo 42,5 balo prieš dešimt metų iki 70 balų pastarojoje ataskaitoje.

„Ši pažanga iš dalies atspindi reformas, leidžiančias ištekėjusioms moterims įsteigti verslą, atidaryti sąskaitą banke, pasirašyti sutartis, įsidarbinti ir pasirinkti, kur gyventi, tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir vyrams“, – teigiama ataskaitoje. Šalis taip pat panaikino įstatymą, reikalaujantį, kad žmonos paklustų savo vyrams.

Ataskaitoje taip pat sakoma, kad daugelis reitingų viršuje esančių šalių priėmė seksualinį priekabiavimą reglamentuojančius įstatymus ir uždraudė diskriminaciją išduodant paskolas.