Pasaulyje

2019.03.07 09:23

Italijoje startuoja minimali piliečio alga

Italijos bedarbiai jau gali kreiptis į socialinio draudimo tarnybas ir prašytis minimalaus garantuojamo 780 eurų atlyginimo. Tokią ambicingą, bet labai brangią Italijos bedarbių rėmimo ir skatinimo programą bando įgyvendinti dabartinė Italijos valdžia.

Pirmoji diena, kai jau buvo galima pateikti prašymus, pačių italų nuomone, buvo stebėtinai rami ir jokios bedarbių minios pašto skyrių ir kitų įstaigų šturmuoti nepuolė.

Ši garantuotų „piliečių pajamų“ programa – pagrindinis į valdžią iškopusio populistinio „Penkių žvaigždžių“ judėjimo rinkiminis punktas. Taip siekiama padėti maždaug 5 milijonams skurstančių italų bei imigrantų, nors imigrantai gali prašytis tokios paramos tik išgyvenę šalyje 10 metų.

Nepaisant milžiniškos valstybės skolos, populistų ir nacionalistų vyriausybė nusprendė skirti šioms piliečių algoms beveik 7 milijardus eurų.

„Atitinku visus reikalavimus. Neturiu darbo nuo 2013-ųjų. Dirbau kompanijoje, kurioje buvo pusantro šimto žmonių, bet ją netikėtai uždarė ir nuo to laiko nuolatinio darbo neturiu“, – savo istoriją pasakoja vienas italas.

Pirmąsias piliečių algas italai galės gauti jau gegužę, bet šiais pinigais kol kas bus galima mokėti tik už maisto produktus. Vėliau bus galima atsiskaityti ir už kitas pirmojo būtinumo prekes.

Jei mėnesiui skirta 780 eurų suma nebus išnaudota, likutis grįš į šalies biudžetą. Bet svarbiausias programos tikslas – įdarbinti žmones.

„Pirmas dalykas – noriu rasti darbą. Tai svarbiausias dalykas, nes jau 5 metus esu bedarbis. Turėjau tik trumpalaikius ir neteisėtus darbus. Darbas kiekvienam žmogui ir jo šeimai reikalingas ir dėl orumo. Žmogus be darbo – žlugęs ir nesulaukia jokios pagarbos. Todėl tikiuosi, kad šis prašymas, šis sprendimas padės man darbo rinkoje“, – sako darbo neturintis italas.

Gaunantys piliečio atlyginimą negalės atmesti daugiau kaip dviejų darbo pasiūlymų. Jau pagal antrą pasiūlymą gali teikti važiuoti dirbti už 250 kilometrų, o pagal trečiąjį darbas gali būti pasiūlytas bet kurioje Italijos vietoje.

Panašią programą, tik su ribotu bedarbių skaičiumi, porą metų bandė Suomija. Ji buvo nutraukta, kaip neveiksminga. Suomių statistika parodė, kad gaudami garantuotas pajamas bedarbiai jautėsi geriau, bet tai nepadėjo jiems greičiau susirasti naujų darbų.