Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Prie Ukrainos parlamento kilo susirėmimai

BNS 2015.09.08 13:45

Priešais Ukrainos parlamentą antradienį kilo susirėmimai tarp nevaldomų demonstrantų, svaidžiusių akmenis ir dūminius užtaisus bei šaudžiusius iš pneumatinių ginklų į langus, ir pastatą saugančių milicininkų.

Priešais Ukrainos parlamentą antradienį kilo susirėmimai tarp nevaldomų demonstrantų, svaidžiusių akmenis ir dūminius užtaisus bei šaudžiusius iš pneumatinių ginklų į langus, ir pastatą saugančių milicininkų.

Kaip praneša Ukrainos VRM vyriausiosios valdybos Kijeve spaudos tarnyba, šiuo metu prie Aukščiausiosios Rados pastato susirinkę apie 8 tūkst. demonstrantų, o tvarką stengiasi palaikyti apie 4 tūkst. milicininkų.

„Apie 12 val. 30 min. (vietos ir Lietuvos) laiku pavieniai akcijos dalyviai pradėjo įstatymus pažeidžiančius veiksmus. Grupė agresyviai nusiteikusių protestuotojų pradėjo svaidyti dūminius užtaisus į teisėsaugos pareigūnus ir Aukščiausiosios Rados administracijos pastatą, taip pat provokuoti konfliktą su milicijos darbuotojais“, – sakoma tarnybos pranešime.

Vidaus reikalų ministro padėjėjas Antonas Heranščenka nurodė, kad per šiuos susirėmimus buvo sužeisti 15 milicininkų, taip pat buvo suimtas 21 protestuotojas.

„Susirėmimai prie Aukščiausiosios Rados ką tik pasibaigė. Milicija panaudojo jėgą įstatymų numatytose ribose. Nuo provokatorių neteisėtų veiksmų nukentėjo 15 milicijos darbuotojai“, – А. Heraščenka parašė socialiniame tinkle „Facebook“.

Parlamento deputatai, kurie savo paskutinę darbo dieną prieš spalio 26-ąją vyksiančius rinkimus priėmė teisės aktų dėl kovos su korupcija ir patvirtino naujo gynybos ministro kandidatūrą, paskelbė pertrauką dėl lauke kilusių neramumų.

Vienas naujienų agentūros „Reuters“ fotografas sakė, kad dauguma protestuotojų buvo jauni kaukėti vyrai, ginkluoti lazdomis ir grandinėmis. Jie buvo susitelkę prie centrinio įėjimo į parlamentą ir pradėjo svaidyti įvairius daiktus.

Prie parlamento užvirė aistros, kai deputatai pakartotinai atmetė pasiūlymus oficialiai pripažinti prieštaringai vertinamą Ukrainos Antrojo pasaulinio karo laikų partizanų grupę nacionaliniais didvyriais.

Tūkstančiai nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) šalininkų anksčiau antradienį mitingu pagerbė Ukrainos sukilėlių armiją, kurios kovą už nacionalinę nepriklausomybę suteršė kolaboravimas su naciais.

Vėliau kaukėti vyrai atakavo policijos linijas prie parlamento, kur tuo metu vyko sesija, ir svaidė pirotechnikos priemones.

„Šiais provokuojančiais veiksmais siekiama destabilizuoti padėtį Ukrainoje“, – sakė vidaus reikalų ministro padėjėjas Zorianas Škiriakas.

Pasak „Reuters“ fotografo, dauguma langų pastato pirmajame aukšte buvo išdaužyti arba sušaudyti iš pneumatinių šautuvų, kurių turėjo kai kurie protestuotojai.

„Svoboda“ neigė, jog jos nariai yra atsakingi už šiuos neramumus, ir ragino policiją imtis visų būtinų priemonių, kad būtų išvengta aukų.

Ultradešinysis judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) taip pat tvirtino, kad jo žmonės riaušėse nedalyvavo.

Apie rengiamą provokaciją Kijeve valdžia žinojo

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad šalies valdžia žinojo apie provokacijas, rengiamas prie Aukščiausiosios Rados, ir sugebėjo užbėgti už akių masinėms riaušėms.

„Galiu pasakyti, kad tai, kas buvo planuojama Kijeve – savivalė. Mes apie tai žinojome, aš rinkau karius, ir mes žinojome apie skaičių – 50 tūkst. žmonių, bet jie buvo sustabdyti dar nepriartėję (prie miesto), provokatoriams sutrukdė. Realiai iki Aukščiausiosios Rados atėjo mažiau kaip 200 žmonių, mano nuomone, milicija pagaliau pradėjo dirbti“, – sakė P. Porošenka žurnalistams Chorticėje (saloje Dnepro upėje, Zaporižios srityje).

Prezidento turima informacija, sulaikyta daugiau kaip 50 asmenų. „Aš, Ukrainos prezidentas, vyriausiasis (kariuomenės) vadas, pareiškiu, kad neleisiu atidaryti antrojo fronto šalies viduje nei provokatoriams, nei dezertyrams, nei samdomiems kitos šalies agentams“, – pareiškė P. Porošenka.

Jis pabrėžė, kad provokacijas „inspiravo asmenys, neturintys ryšio su politiniu procesu, nors iš pradžių manyta, kad mėginta įsiūbuoti padėtį, dar iš pradžių manyta, kad tai sietina su rinkimais. Laimei, tai nepasitvirtino“. „2014 metų Tėvynės karas, vykstantis šiuo metu Ukrainos rytuose“, suvienijo ukrainiečius, pareiškė P. Porošenka, kuris dar pridūrė, kad didžiuojasi ukrainiečiais, kurie neleidžia įsiūbuoti padėtį šalyje.

Kaip buvo anksčiau pranešta, priešais Ukrainos parlamentą antradienį kilo susirėmimai tarp nevaldomų demonstrantų, svaidžiusių akmenis ir dūminius užtaisus bei šaudžiusius iš pneumatinių ginklų į langus, ir pastatą saugančių milicininkų. Nukentėjo 15 milicininkų, dviejų iš jų būklė – sunki, ir 11 Nacionalinės gvardijos karių.

Vidaus reikalų ministro padėjėjas Antonas Heraščenka nurodė, kad sulaikyta 50 susirėmimų dalyvių, sulaikymai tęsiasi.

Nacionalistų partija „Svoboda“ ir ultradešinysis judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) tvirtino, kad jų žmonės riaušėse nedalyvavo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.