Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Australijos premjeras žada konfrontuoti su V. Putinu per G-20 viršūnių susitikimą

BNS 2015.09.08 13:45

Australijos premjeras Tony Abbottas pirmadienį pažadėjo konfrontuoti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu per ateinantį mėnesį vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą, protestuodamas dėl Malaizijos lėktuvo katastrofą rytų Ukrainoje, nusinešusią Australijos piliečių gyvybių.

Australijos premjeras Tony Abbottas pirmadienį pažadėjo konfrontuoti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu per ateinantį mėnesį vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą, protestuodamas dėl Malaizijos lėktuvo katastrofą rytų Ukrainoje, nusinešusią Australijos piliečių gyvybių.

Australija šį susitikimą organizuoja Brisbano mieste, o iki šiol tiksliai nebuvo žinoma, ar V. Putinas jame dalyvaus.

Tačiau iždo sekretorius Joe Hockey sekmadienį patvirtino, kad Kremliaus vadovas atvyks, nors išlieka didelis susirūpinimas dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje per kelis pastaruosius mėnesius.

T. Abbottas nevengė griežtos retorikos Rusijos atžvilgiu po to, kai liepą virš Rytų Ukrainos buvo numuštas oro bendrovės „Malaysia Airlines“ keleivinis laineris ir žuvo visi 298 juo skridę žmonės. Premjeras pirmadienį sakė, kad mes iššūkį V. Putinui dėl tos tragedijos.

„Ketinu stovėti veidu į poną Putiną – aš tikrai tai padarysiu“, – T. Abbottas sakė žurnalistams, pavartodamas australų sporto terminą, nusakantį žaidėjų konfrontaciją.

„Ketinu pasakyti ponui Putinui, kad buvo nužudyta australų ir kad juos nužudė Rusijos remiami sukilėliai, naudodami Rusijos perduotą įrangą. Mes dėl to esame labai nepatenkinti“, – pabrėžė jis.

„Sutinkame, jog jūs nenorėjote, kad taip nutiktų, – pridūrė T. Abbottas. – Tačiau dabar reikalaujame jūsų visokeriopo bendradarbiavimo atliekant baudžiamąjį tyrimą, o jei tas baudžiamasis tyrimas įvardys įtariamuosius, kuriems jūs turite tam tikros įtakos, jie turės būti suimti, o teisingumas turės būti įvykdytas.“

Kijevas ir Vakarų šalys kaltina Maskvos palaikomus separatistus numušus tą lėktuvą raketa „žemė oras“, paleista iš zenitinio komplekso „Buk“, kuris sukilėliai gavo iš Rusijos. Maskva šiuos kaltinimus neigė ir tvirtino, kad dėl tos katastrofos kaltas Kijevas.

Australija iš pradžių priešinosi V. Putino dalyvavimui G-20 viršūnių susitikime, tačiau šios grupės narės nurodė, kad jis turėtų dalyvauti, kad būtų galima tartis dėl sprendimų geopolitinei įtampai mažinti.

„Nors Australija šiemet pirmininkauja G-20, mes negalime priiminėti vienašališkų sprendimų. Tai turi būti daroma bendru sutarimu, o G-20 konsensusas – jog Rusija turėtų atvykti“, – aiškino T. Abbottas.

„Dabar manau, kad bus daug griežtų pokalbių su Rusija, ir numanau, kad mano pokalbis su ponu Putinu bus griežčiausias iš visų, – pridūrė jis. – Tačiau bet kuriuo atveju ne mums spręsti, kas yra ir kas nėra G-20 narė. Aš noriu, kad G-20 tęstųsi. Noriu, kad Australija turi būti konstruktyvi ir stipri G-20 narė. Nenoriu būti G-20 ardytojas.“

G-20 lyderių susitikimas vyks lapkričio 15–16 dienomis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi