Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.06 17:07

ES šalys vetavo Europos Komisijos siūlytą juodąjį valstybių sąrašą

ELTA 2019.03.06 17:07

Visų 28 ES valstybių narių įgaliotiniai vienbalsiai atmetė Europos Komisijos (EK) siūlytą juodąjį valstybių, nepakankamai kovojančių su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, sąrašą, į kurį buvo įtraukta Saudo Arabija, JAV užjūrio teritorijos ir keletas kitų valstybių, teigia ES šaltiniai.

Europos Komisijos juodasis sąrašas supykdė Saudo Arabiją ir Jungtines Valstijas bei suerzino ES politikus. ES valstybių narių vidaus reikalų ministrai formaliai atmes EK siūlymą posėdyje Briuselyje ketvirtadienį, naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš ES šaltinių.

ES vyriausybės negali palaikyti dabartinio siūlymo, sakoma preliminariame dokumente, kurį turės patvirtinti ministrai. ES diplomatai tikino, kad tai, kaip Komisija parengė juodąjį sąrašą, sukėlė daug klausimų ir galimai tokiam sąrašui būtų iškeltos bylos.

„Sąrašas nebuvo parengtas skaidraus ir lankstaus proceso metu, kuris paskatintų paveiktas šalis imtis ryžtingų žingsnių, tačiau taip pat gerbtų jų teisę būti išgirstoms“, – sakoma dokumente.

Kontraversiškai vertintas EK juodasis sąrašas susidūrė ir su diplomatiniu pasipriešinimu – Saudo Arabijos karalius Salmanas asmeniškai įsitraukė į kovą su juoduoju sąrašu ir laišku paragino Europos lyderius pasipriešinti jo patvirtinimui.

Karaliaus Salmano laiške, kurį cituoja AFP, sprendimas į juodąjį sąrašą įtraukti Persų įlankos karalystę yra vadinamas „stebinančiu ir netikėtu“. Pats Salmanas įspėjo, kad Saudo Arabijos įtraukimas į sąrašą „pakenktų prekybai ir investicijų srautams tarp Karalystės ir Europos Sąjungos“.

JAV ambasadorius Europos Sąjungoje Gordonas Sondlandas penktadienį juodąjį sąrašą pavadino „dogmatine laikysena“ dėl to, kad jame atsidūrė ir JAV užjūrio teritorijos – Guamas, Puerto Rikas, Amerikos Samoa ir JAV Mergelių salos.

Kaip teigė Europos Komisija, juodasis sąrašas, į kurį įtrauktos 23 valstybės, iš jų net 7 šalys nebuvo įtrauktos į praeitą sąrašą, padeda užkardyti kelią pinigų plovimui ir terorizmo finansavimui ir apsaugoti ES finansų sistemą. Nors įtraukimas į sąrašą nereiškia, kad šalims įvedamos sankcijos, ES bankai ir kitos finansų institucijos, bendradarbiaudamos su į sąrašą patekusiomis valstybėmis, turėtų imtis griežtesnių finansų priežiūros priemonių.

Į sąrašą įtrauktos šalys buvo Afganistanas, Amerikos Samoa, Bahamos, Botsvana, Šiaurės Korėja, Etiopija, Gana, Guamas, Iranas, Irakas, Libija, Nigerija, Pakistanas, Panama, Puerto Rikas, Samoa, Saudo Arabija, Šri Lanka, Sirija, Trinidadas ir Tobagas, Tunisas, JAV Mergelių salos ir Jemenas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi