Pasaulyje

2019.03.06 14:53

Čekijos kibernetinio saugumo agentūra: dėl „Huawei“ nebuvome spaudžiami

ELTA2019.03.06 14:53

Čekijos kibernetinio saugumo agentūra (NUKIB) nebuvo spaudžiama nei Jungtinių Valstijų, nei kieno nors kito išplatinti įspėjimą dėl galimo pavojaus saugumui, kurį kelia Kinijos telekomunikacijų milžinas „Huawei“, teigia Čekijos kibernetinio saugumo atašė Vašingtone Danielis Baggė.

Gruodį NUKIB išplatintas įspėjimas dėl „Huawei“ galimai keliamo pavojaus nustebino tiek Jungtines Valstijas, tiek ir patį „Huawei“, interviu „Reuters“ sakė NUKIB atstovas Jungtinėse Valstijose.

Kelios Vakarų šalys jau uždraudė ar svarsto uždrausti diegti „Huawei“ ir kitos Kinijos bendrovės ZTE įrangą 5G mobiliojo ryšio tinkluose, tačiau, D. Baggės teigimu, NUKIB išvadas dėl pavojaus saugumui parengė pati, remdamasi viešai prieinama, slapta ir partnerių pateikta informacija.

„Dėl įspėjimo nesitarėme nei su JAV, nei su kuo nors kitu. Gruodžio įspėjimas vienodai nustebino ir JAV institucijas, ir „Huawei“, - tikino D. Baggė.

Čekijos premjeras Andrejus Babišas ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su Donaldu Trumpu ir kalbėsis, be kita ko, ir apie saugumą. Pasak D. Baggės, Čekijos tarnybų pozicija „Huawei“ klausimu galėjo paskatinti Vašingtoną pasikviesti A. Babišą į Baltuosius rūmus.

A. Babišas, ne kartą kritikavęs NUKIB dėl įspėjimo nekonkretumo, tačiau pabrėžęs, kad vyriausybė turi laikytis saugumo agentūros rekomendacijų, taip pat trečiadienį susitiks su Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktore Gina Haspel.

NUKIB išplatintas įspėjimas neuždraudė „Huawei“ ir ZTE technologijų Čekijoje, tačiau 160 viešų ir privačių kritinės svarbos infrastruktūros operatorių nuo gruodžio privalo įvertinti galimas kiniškų technologijų įsileidimo į šalies tinklus grėsmes. Tačiau kol kas nei vienas Čekijos ryšio operatorius neatsisakė „Huawei“ technologijų.

D. Baggė teigė, kad Čekijos kibernetinio saugumo agentūros įspėjimas buvo išplatintas dėl Kinijos priimtų įstatymų, o ne technologinių problemų. Kinija 2017 m. priėmė įstatymą, kuris įpareigoja kiekvieną Kinijos bendrovę bendradarbiauti su nacionalinės žvalgybos tarnybomis ir remti jas.

„Huawei“ ne kartą neigė jam mestus kaltinimus esą įmonės technologijomis šnipinėjimo tikslais gali pasinaudoti Pekinas. „Huawei“ atstovas tikino siekiantys, kad Čekijos situacija būtų išspręsta draugiškai, tačiau neatmetė galimybės ginti savo teises teisme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt