Pasaulyje

2019.03.06 16:28

Sovietų Sąjungos meilė limonadui kompaniją „Pepsi“ pavertė karine galybe

LRT.lt2019.03.06 16:28

Šaltojo karo pabaigoje tarp pasaulio karinių galių netikėtai atsirado „PepsiCo“ kompanija. Trumpą laiką vaisvandenius gaminanti korporacija galėjo pasigirti šešta stipriausia pasaulio kariuomene, tiksliau, laivynu. Į mūšį flotilė, kurią sudarė 20 kompanijai priklausiusių laivų, išvesta nebuvo.

Ši istorija susijusi su Sovietų Sąjungos pomėgiu gerti juodos spalvos limonadą. 1959 metais Maskvos Sokolnikų parke vyko JAV gaminių paroda. Čia sovietiniai piliečiai galėjo pamatyti amerikietiškus automobilius, meno ir mados dirbinius, tokių kompanijų kaip „Disney“, „IBM“ ir „PepsiCo“ gaminius, rašo „Atlas Obscura“.

Liepos 24-ąją tuometinis JAV prezidentas Richardas Nixonas aprodė parodos eksponatus SSRS generaliniam sekretoriui Nikitai Chruščiovui. Parodoje įvyko žinomi „virtuvės debatai“, kai abu valstybių lyderiai stovėdami amerikietišką virtuvę pristatančioje ekspozicijos dalyje susiginčijo dėl komunizmo ir valstybinių santykių. R. Nixonas palydėjo N. Chruščiovą prie stendo, kuriame buvo pilstomas „Pepsi“ limonadas: vienas gamintas su rusišku, kitas su amerikietišku vandeniu.

Kaip rašo „Atlas Obscura“, šis žingsnis buvo suplanuotas iš anksto. Vakarą prieš tai, kompanijos direktorius Donaldas Kendallas paprašė JAV prezidento, kad jis pristatytų SSRS generaliniam sekretoriui limonadą. Sovietų Sąjungos vadovas parodoje pirmą kartą paragavo „Pepsi“ limonado, kuris jam ir kitiems lakytojams padarė įspūdį.

1972-aisiais „PepsiCo“ sudarė sandorį su Sovietų Sąjungos valdžia. JAV korporacija gavo leidimą iš sovietinės imperijos eksportuoti „Stolichnaya“ degtinę, mainais į sirupo, iš kurio gaminamas juodos spalvos limonadas, importą į SSRS. Anot „New York Times“, tai buvo pirmasis kapitalistinių Vakarų produktas, legaliai importuojamas į Sovietų Sąjungą.

Sovietų Sąjungos ir „PepsiCo“ sandoris nuo pat pradžių rėmėsi ne piniginiu atlygiu, nes Rusijos rubliai nebuvo vertingi tarptautinėje finansų rinkoje. Tačiau 1989 metais buvo sudarytas itin neįprastas sandoris.

Mainais už importo teisių pratęsimą, „PepsiCo“ gavo 17 sovietinių povandeninių laivų, vieną fregatą, kreiserį ir eskadrinį minininką. Tuo metu šis laivynas sudarė 6 pajėgiausią pasaulio karinę galią, tiesa, laivai greičiausiai kompanijai buvo perduoti nuginkluoti.

„PepsiCo“ laivus netrukus pardavė į metalo laužą Švedijoje. Manoma, jog šio sandorio vertė siekė 3 mlrd. JAV dolerių, teigia „Business Insider“.

Tuometinis kompanijos direktorius D. Kendallas, anot „Atlas Obscura“, prezidento George`o H.W. Busho nacionalinio saugumo patarėjui Brentui Scowcroftui sakė, kad „Mes nuginkluojame Sovietų Sąjungą greičiau, nei tai darote jūs.“

Kai 1991 metais SSRS iširo, ankstesni susitarimai nustojo galioti. Rusijoje ir nepriklausomybę atgavusiose respublikose aktyvią reklaminę kampaniją pradėjo konkurentų korporacijos ir „PepsiCo“ turėjo varžytis laisvoje rinkoje.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.