Naujienų srautas

Pasaulyje2014.10.10 09:38

Milijonas Ukrainos pareigūnų gali netekti darbo dėl praeities ryšių su Rusija

BNS 2014.10.10 09:38

Ukrainos prezidentas ketvirtadienį patvirtino prieštaringai vertinamą kovos su korupcija įstatymą, pagal kurį iki 1 mln. valstybės tarnautojų gali būtų nedelsiant atleisti dėl numanomų ryšių su ankstesnėmis Sovietų Sąjungos arba prorusiškomis vyriausybėmis.

Ukrainos prezidentas ketvirtadienį patvirtino prieštaringai vertinamą kovos su korupcija įstatymą, pagal kurį iki 1 mln. valstybės tarnautojų gali būtų nedelsiant atleisti dėl numanomų ryšių su ankstesnėmis Sovietų Sąjungos arba prorusiškomis vyriausybėmis.

Vadinamasis liustracijos įstatymas buvo parengtas atsižvelgiant į kitų Rytų Europos šalių, išsivadavusių po dešimtmečius trukusio Maskvos dominavo, kai pasibaigė Šaltasis karas, patirtį.

Reikalavimas nutraukti ryšius su ankstesniais režimais taip pat buvo vienas iš pagrindinių šūkių per praeitą žiemą Kijevą krėtusius protestus, kurie nulėmė prorusiško prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir Ukrainos oligarchų klikos nuvertimą.

Pagal naująjį įstatymą turi būti atleisti visi pareigūnai, ilgiau negu metus užėmę postus centrinės arba regionų valdžios institucijose, vadovaujant V. Janukovyčiui, kuris dabar yra pasitraukęs į Rusiją.

Taip pat bus įkurta speciali komisija, kuri domėsis tais teisėjais ir teisėsaugos pareigūnais, kurių prabangus gyvenimo būdas atrodo neatitinkantis kuklaus atlyginimo valstybės tarnautojų postuose.

Viena iš naujojo teisės akto nuostatų draudžia asmenims, nesugebėjusiems pagrįsti savo pajamų šaltinių arba turto kilmės, 5–10 metų užimti pareigas valstybės tarnyboje.

Kai Aukščiausioji Rada nesugebėjo priimti šios įstatymo praeitą mėnesį, įsiplieskė audringi protestai prie parlamento pastato, kurį apgaubė tiršti deginamų padangų dūmai, o milicija buvo pasiųsta atkurti tvarkos gatvėse.

Šiame teisės akte sakoma, kad jis buvo parengtas siekiant padėti „atkurti pasitikėjimą valdžia ir sukurti naują valdymo sistemą, atitinkančią Europos standartus“.

„Tai istorinė diena Ukrainai, – prezidentas Petro Porošenka parašė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. – Valstybės aparatas bus išvalytas. Šlovė Ukrainai!“

Priemonė sąskaitoms suvesti?

Prieš šį įstatymą įnirtingai kovojo deputatai, atstovaujantys rytiniams Ukrainos regionams, kuriuose gyvena daugiausiai rusakalbiai. Tas regionas buvo pagrindinė ankstesnio režimo bazė, o šiuo metu dalį jo kontroliuoja prorusiški separatistai.

Dėl jo teisėtumo klausimų taip pat kėlė Europos Taryba ir verslo lyderiai, besibaiminantys dėl galinčio prasidėti žalingo kompetentingų valdininkų pasitraukimo.

Netgi prezidento specialusis atstovas vaikų teisių reikalams skundėsi, kad šis teisės aktas „pažeidžia pagrindines piliečių teises, yra antikonstitucinis ir neatitinka Europos teisinių procedūrų bei standartų“.

„Jis suteikia galimybę suvesti sąskaitas su jūsų (politiniais) oponentais“, – vaikų teisių ombudsmenas Jurijus Pavlenka rašė savo paskyroje „Facebook“.

Kitos nuostatos draudžia dirbti valstybės tarnyboje asmenims, pripažintiems kaltais dėl separatistų tikslų palaikymo, taip pat dirbusiems prokurorų pareigose arba užėmusiems aukštus valdžios postus tuo metu, kai per neramumus Kijeve žuvo beveik 100 protestuotojų.

Liustracijos komisija galės papildomai tirti valstybės tarnautojų ryšius su sovietinėmis slaptosiomis tarnybomis ir Komunistų partija.

Dėl šių priemonių jau atsistatydino du aukšto rango Finansų ir Ekonomikos ministerijų pareigūnai, gerbiami verslo bendruomenės, bet dirbę vyriausybėje per V. Janukovyčiaus kadenciją 2010–2014 metais.

Pastaruoju metu vyriausybėje vykusius pokyčius temdė politinės rietenos ir konkurencija tarp verslo klanų, dėl kurių stringa gyvybiškai svarbios ekonomikos restruktūrizavimo priemonės, o šalis yra atsidūrusi prie bankroto slenksčio bei priklausoma nuo užsienio pagalbos.

V. Janukovyčius ir jo sąjungininkai savo ruožtu irgi buvo kaltinami persekioją savo pirmtakus, taip pat dėl politinių priežasčių įkišę už grotų buvusią premjerę Julija Tymošenko.

Komunistų partijos lyderis Petro Symonenka, kurio organizacija gali būti uždrausta visoje Ukrainoje teismo sprendimu, pareiškė, kad dėl naujojo įstatymo „beveik kiekvienas valstybės tarnautojas tampa represijų taikiniu“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi