Pasaulyje

2019.03.05 19:04

Aliaksandras Lukašenka ragina gerinti santykius su NATO ir Vakarais

BNS2019.03.05 19:04

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka antradienį paragino gerinti ryšius su NATO ir panaikino apribojimus JAV diplomatams.

Užsimindamas apie Minsko draugiškų santykių su Vakarais perspektyvą jis veikiausiai siekia nuolaidų iš Maskvos.

A. Lukašenkos pareiškimas dėl NATO nuskambėjo jo pagrindinei rėmėjai ir sąjungininkei Rusijai nusprendus padidinti naftos kainą Baltarusijai.

„Jeigu mums uždarys duris, mes ieškosime kito kelio“, – pareiškė A. Lukašenka. Jis pridūrė, kad Baltarusija sieks gerinti ryšius su Vakarais ir megzti ryšius su NATO.

A. Lukašenka jau beveik ketvirtį amžiaus geležiniu kumščiu valdo 10 mln. gyventojų turinčią šalį, negailestingai kovodamas su disidentais ir laisva žiniasklaida. Rusijos paskolos ir pigūs energetiniai ištekliai palaiko šalies sovietinio stiliaus ekonomiką.

Praėjusį rudenį Rusija sudavė Minskui skaudų smūgį paskelbusi, kad didina Baltarusijai parduodamos naftos kainą. Eksportuodama naftos produktus, pagamintus iš rusiškos naftos, Baltarusija gaudavo didelį pelną.

Anksčiau A. Lukšenkai yra pavykę laimėti Maskvos nuolaidų, pagrasinus glaudesniais ryšiais su Vakarais. Manoma, kad antradienį jis vėl ėmėsi šios taktikos, norėdamas perspėti Rusiją, kad jos daromas spaudimas privers Baltarusiją ieškoti kitų ryšių.

Jis pareiškė, kad nors Rusija „alergiškai ir net isteriškai“ reaguoja į Baltarusijos bandymus normalizuoti ryšius su Vakarais, Minskas toliau eis šiuo keliu.

„Ko čia isterikuoti? – stebėjosi A. Lukašenka. – Jūs neįsileidžiate mūsų produktų į savo rinką, vadinate mus išlaikytiniais, darote mums spaudimą, kur tik galite.“

„Esame tokioje padėtyje, kad visą laiką turime dairytis,.. nes esame Europos viduryje“, – pridūrė jis.

Baltarusijos lyderis taip pat pabrėžė, kad jo tauta yra toliau pasiryžusi stiprinti ryšius su Rusija.

Rusija ir Baltarusija 1997 metais pasirašė glaudesnius ryšius numatantį sąjungos susitarimą, vos nesusitarė dėl bendros sąjunginės valstybės įkūrimo.

Baltarusija turi sieną ne tik su Rusija ir Ukraina, bet ir NATO narėmis Lietuva, Latvija ir Lenkija.

„Mes turime megzti santykius su NATO tarpusavio pagarbos pagrindu, kad sustiprintumėme mūsų šalies saugumą, – pareiškė A. Lukašenka. – Nereikia į juos žiūrėti kaip į mūsų priešus.“

Baltarusija nuolat sulaukia JAV ir Europos Sąjungos kritikos dėl valdžios vykdomo susidorojimo su disidentais, nesąžiningų rinkimų. Dėl šių pažeidimų Vakarai taiko sankcijas A. Lukašenkos vyriausybei. Dauguma jų pastaraisiais metais buvo atšauktos, paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamam A. Lukašenkai pademonstravus ryžtą gerinti žmogaus teisių padėtį savo šalyje.

Antradienį Baltarusija taip pat panaikino apribojimus dėl šalyje dirbančių JAV diplomatų skaičiaus. Šie apribojimai buvo įvesti 2008 metais, atsakant į JAV sankcijas Baltarusijos valdžiai, paskelbtas dėl opozicijos protestų malšinimo.

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus, susitikęs su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo padėjėju George`u Kentu, išreiškė viltį, kad šis sprendimas padės sugrąžinti abiejų šalių santykius į geras vėžes.