Pasaulyje

2019.03.05 14:16

Juanas Guaido grįžo į Venesuelą

Venesuelos opozicijos lyderis Juanas Guaido saugiai grįžo į tėvynę, nepaisydamas grasinimų, kad Nicolo Maduro režimas jį gali suimti. Analitikų nuomone, J. Guaido politinis svoris tiek išaugęs, kad režimas negali imtis įprastų priemonių – įgrūsti į kalėjimą, priversti palikti šalį ar užpuldinėti.

Saugų Juano Guaido grįžimą pasveikino Jungtinės Valstijos.

Jis važinėjo po Lotynų Ameriką, telkdamas paramą, susitiko su Kolumbijos, Brazilijos, Paragvajaus, Ekvadoro prezidentais, Amerikos viceprezidentu Mike`u Pence`u.

Sugrįžo, nors galėjo būti suimtas, nes esą pažeidė teismo draudimą išvykti iš šalies. Oro uoste Juaną Guaido pasitiko kai kurių Europos šalių ir JAV diplomatai, o venesueliečiai sveikino kaip didvyrį.

J. Guaido yra tikras, kad Nicolą Maduro, kuris valdo naftos turtingą šalį, galima nuversti taikiai, ir ragina žmones šeštadienį vėl eiti į gatves protestuoti.

„Twitteryje“ J. Guaido paskelbė įrašą iš lėktuvo, kurio keleiviai audringai pritarė opozicijos lyderio optimizmui.

„Esu tikras, pasieksime demokratijos ir laisvės. Klausiu visų jūsų – ar galime to pasiekti“, – sakė jis.

Prieš jam grįžtant į tėvynę, JAV prezidento patarėjas Johnas Boltonas „Twitteryje“ perspėjo, kad Jungtinės Valstijos reaguos ryžtingai, jeigu valdžia trukdys opozicijos lyderiui sugrįžti saugiai, panašų pareiškimą paskelbė ir viceprezidentas M. Pence`as.

Jį palaikė ir Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini. J. Guaido, kuris yra Venesuelos Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas ir pasiskelbė laikinuoju šalies vadovu, palaiko pusšimtis valstybių.

Jo grįžimas – didelis iššūkis Nicolui Maduro, kuris grasina grįžusį opozicijos lyderį persekioti teisiškai. Analitikų nuomone, imtis tradicinių priemonių – pagrobti, įgrūsti į kalėjimą – jis negali ir dėl užsienio bei vidaus spaudimo, ir dėl išaugusio J. Guaido politinio svorio.

J. Guaido tvirtina, kad kariškiai jam padėjo patekti į Kolumbiją vasario 23-ąją, nors galiojo teismo draudimas išvykti. Tačiau kariuomenės viršūnės lieka ištikimos Nicolui Maduro, blokuoja pasienio perėjas, kad į šalį nepatektų Jungtinių Valstijų siųsta humanitarinė pagalba, nors venesueliečiams trūksta maisto ir vaistų.