Pasaulyje

2014.10.09 08:14

Kobanę ginantys kurdai tebesilaiko, aviacijos smūgiai intensyvėja

BNS 2014.10.09 08:14

Kurdų pajėgos „tebesilaiko“, gindamos nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) Sirijos pasienio miestą Kobanę, o JAV vadovaujamos koalicijos aviacija suintensyvino bombardavimą, privertusį atsitraukti kovotojus, norinčius užimti tą teritoriją, trečiadienį pranešė JAV kariškiai.

Kurdų pajėgos „tebesilaiko“, gindamos nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) Sirijos pasienio miestą Kobanę, o JAV vadovaujamos koalicijos aviacija suintensyvino bombardavimą, privertusį atsitraukti kovotojus, norinčius užimti tą teritoriją, trečiadienį pranešė JAV kariškiai.

JAV ir Jordanijos lėktuvai įvykdė papildomus aštuonis smūgius prieš IS Kobanės apylinkėse, o nuo antradienio jų buvo surengta iš viso 14.

Dar per 19 antskrydžių buvo bombarduojamos teritorijos netoli Kobanės, nurėdė JAV Centrinis štabas, koordinuojantis šias aviacijos operacijas ir Amerikos pajėgas Vidurio Rytuose.

„Esama ženklų, kad kurdų kovotojai tebekontroliuoja didžiąją dalį miesto ir tebesilaiko prieš ISIL(IS)“, – sakoma Centrinio štabo pranešime.

Tokia formuluotė buvo neįprasta Centrinio štabo pranešimams, kuriuose iki šiol būdavo pateikiamos tik glaustos santraukos apie aviacijos smūgius be jokių konkrečių mūšių įvertinimų arba užuominų, ar IS laimi, ar traukiasi.

„JAV centrinis štabas toliau atidžiai stebės padėtį Kobanėje“, – nurodoma pranešime.

Kobanė atsidūrė tarptautinės bendruomenės dėmesio centre, kurdų lyderiams desperatiškai prašant pagalbos, kai dėl tų kautynių apie 200 tūkst. pabėgėlių pasitraukė kitapus sienos į Turkiją.

Demonstracijos Turkijoje, per kurias Ankara buvo kaltinama nesugebanti imtis veiksmų, kad išgelbėtų tą kurdišką miestą, išprovokavo susirėmimus, per kuriuos žuvo bent 19 žmonių.

Per vėliausius smūgius Kobanės apylinkėse buvo sunaikinti penki ginkluoti automobiliai, IS atsargų sandėlys, viena vadavietė, logistikos kompleksas ir aštuonerios kovotojų užimtos kareivinės, nurodė JAV Centrinis štabas.

Per kitą reidą į pietvakarius nuo Rakos miesto buvo sunaikinti keturi ginkluoti automobiliai, o dar du – apgadinti.

JAV naikintuvai ir kiti orlaiviai toliau bombardavo taikinius Irake: po vieną ataką buvo surengta į šiaurės vakarus nuo Ramadžio, Mosule, ir į pietus nuo Kirkuko.

Negali išgelbėti vien smūgiai iš oro

Pentagonas trečiadienį perspėjo, kad JAV aviacija viena negali užkirsti kelio džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS) užimti strategiškai svarbaus Sirijos pasienio miesto Kobanės, nors JAV karo lėktuvai toliau bombarduoja taikinius toje teritorijoje.

JAV vadovaujamos koalicijos aviacija smogia IS kiekviena palankia proga, tačiau nesant gerai parengtų antžeminių pajėgų, su kuriomis būtų galima bendradarbiauti, bombardavimo iš oro kampanijos rezultatai bus riboti, Pentagono atstovas kontradmirolas Johnas Kirby sakė žurnalistams.

„Vien smūgiai iš oro to nepadarys – neišspręs problemos, neišgelbės Kobanės miesto, – pažymėjo jis. – Mes tai žinome. Ir mes nuolat tai sakydavome.“

Galiausiai kurios nors „pajėgios“ antžeminės pajėgos – Sirijos sukilėliai arba Irako vyriausybės kariniai daliniai – turės įveikti IS, tačiau tam reikės laiko, sakė kontradmirolas.

J. Kirby skundėsi, kad „šiuo metu neturime pasiruošusių, pajėgių, veiksmingų partnerių ant žemės Sirijoje. Tai tiesiog faktas.“

Kiti miestai taip pat gali atitekti džihadistams, kol neatsiras antžeminių pajėgų, pajėgų duoti jiems atkirtį, pabrėžė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.