Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

F. Mogherini: bendraujant su Rusijos „meška“ reikia tvirtumo ir takto

BNS 2015.09.08 13:45

Būsimoji Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pirmadienį sakė, kad bendraujant su Rusijos „meška“ reikia ir tvirtumo, ir takto.

Būsimoji Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pirmadienį sakė, kad bendraujant su Rusijos „meška“ reikia ir tvirtumo, ir takto.

Kai kurios rytinės ES narės griežtai kritikavo F. Mogherini paskyrimą rugpjūčio mėnesį ir sakė, jog ji, kaip Italijos užsienio reikalų ministrė ir centro kairės politikė, parodė, jog yra pernelyg švelni Maskvai dėl jos vaidmens per Ukrainos krizę.

Per italės paskyrimo svarstymą Europos Parlamente jos buvo paklausta, kaip ji bendraus su Rusijos „meška“, kaip diplomatiniuose sluoksniuose sutrumpintai vadinama galinga ir neprognozuojama Maskva.

„Neturiu daug bendravimo su meškomis patirties“, – sakė F. Mogherini, užsimindama, kad jos kolegos iš arčiau Rusijos esančių šalių galbūt galėtų geriau atsakyti į šį klausimą.

„Tačiau pasakyčiau, kad mums reikia atkaklaus primygtinumo ir diplomatijos derinio ... Balansas priklausytų nuo meškos reakcijos“, – pridūrė ji.

ES keliais etapais įvedė Rusijai griežtas ekonomines sankcijas dėl krizės Ukrainoje ir tai yra didžiausias įtampos tarp Maskvos ir Vakarų padidėjimas po Šaltojo karo.

F. Mogherini, kuri, kaip sako kai kurie kritikai, ne itin linko pritarti sankcijoms, leido suprasti, jog Rusija yra kalta Ukrainoje, kur jos veiksmai prilygsta „tarptautinių principų pažeidimui ir (rodo), ... kaip pavojinga yra jėga keisti sienas“.

Tačiau į tai reaguojant įvestos sankcijos kol kas davė mišrius rezultatus, sakė ji.

„Ar jos buvo veiksmingos? Taip, Rusijos ekonomika pradeda kentėti, gana nemažai. Ar jos veiksmingos Rusijos politiniams sprendimams? Čia vis dar turime klaustuką“, – sakė F. Mogherini.

Ji pakartojo, kad su Rusija reikia elgtis realistiškai.

„Rusija šiandien galbūt nėra partnerė, bet ji vis tiek yra strateginė šalis ir kaimynė“, – sakė ji ir pridūrė, kad Briuselis turi bendrauti su Maskva, jei ir tik savo interesų sumetimais, tokiais svarbiais tarptautiniais klausimais, kaip ginklų kontrolė.

F. Mogherini pripažino, kad nuo kovo, kai Rusija Ukrainoje aneksavo Krymą, „daug kas pasikeitė ir ne į gera“, tačiau akcentavo, kaip svarbu laikytis rugsėjo 5 dieną pasirašyto ugnies nutraukimo tarp Kijevo ir prorusiškų separatistų.

„Labai tikiuosi, kad (pastangų dėl taikos) ... bus laikomasi“, – sakė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi