Pasaulyje

2014.10.05 19:40

Iš paliaubų Ukrainoje po mėnesio liko tik pavadinimas

BNS2014.10.05 19:40

Ukrainos pajėgos ir prorusiškų separatistų kovotojai sekmadienį vieną mėnesį nuo to laiko, kai buvo pasirašytos Kremliaus remiamos paliaubos, mini vienu įnirtingiausių mūšių per jau pusmetį trunkantį karą Ukrainos rytuose.

Ukrainos pajėgos ir prorusiškų separatistų kovotojai sekmadienį vieną mėnesį nuo to laiko, kai buvo pasirašytos Kremliaus remiamos paliaubos, mini vienu įnirtingiausių mūšių per jau pusmetį trunkantį karą Ukrainos rytuose.

Artilerijos sviedinių sprogimai sekmadienį ryte drebino Donecką – lygiai mėnuo nuo tos dienos, kai separatistai pasirašė 12 punktų susitarimą su Kijevo atstovais, kuris turėjo sustabdyti kovos veiksmus, Rytų Ukrainoje jau pareikalavusius daugiau kaip 3,3 tūkst. gyvybių.

„Nėra ugnies nutraukimo. Girdite?“ – sakė 31 metų Jekaterina Mananikova, rodydama Donecko oro uosto kryptimi. Šis oro uostas kažkada buvo spindinti didžiausio Rytų Ukrainos miesto vitrina, o dabar yra nusiaubta nepaliaujamų susišaudymų vieta.

„Taika jau deklaruota, kiek kartų ją reikia deklaruoti, kad ji veiktų? Du, tris kartus? – sakė 29 metų Vitalijus Čura. – Manau, kad Ukrainos armija bandė laikytis taikos, bet separatistai atakavo oro uostą“.

Ukraina sako, kad nuo rugsėjo 5 dienos, kai buvo oficialiai paskelbtas ugnies nutraukimas, žuvo 75 kariai ir civiliai žmonės.

Ukrainos kariškiai sakė, kad Kijevas nepradės pajėgų atitraukimo, kol separatistai nesiliaus šaudę į armijos pozicijas, įskaitant oro uostą.

Donecko sukilėlių pareiškime, kuris neseniai buvo paskelbtas jų oficialioje interneto svetainėje, nurodoma pastarosiomis dienomis miestui padaryta žala ir pateikiama išvada: „Paliaubos blogiau už kovos veiksmus“.

Tačiau nepaisydamos tęsiamo kraujo liejimo, abi konflikto šalys nepaskelbė paliaubų negaliojančiomis. Rusijos ir Ukrainos kariai net įsteigė bendrą su Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO) kontaktinę stebėjimo grupę, kuri patruliuos prie fronto linijos.

Šeštadienį vakare ESBO sakė, kad konflikto šalys įkūrė „bendrą centrą dėl kontrolės ir koordinavimo“ ryšium su ugnies nutraukimo režimu, ir išreiškė viltį, kad jis „skatins tolesnį situacijos deeskalavimą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.