Naujienų srautas

Pasaulyje2014.10.03 14:38

Ukrainoje – baimė dėl strateginio objekto

DELFI.lt 2014.10.03 14:38

Ekspertai įsitikinę, kad Donecko oro uostas – strateginis objektas, kurį separatistai gali išnaudoti kaip placdarmą atakoms ir priedangai aviacija.

Ekspertai įsitikinę, kad Donecko oro uostas – strateginis objektas, kurį separatistai gali išnaudoti kaip placdarmą atakoms ir priedangai aviacija.

Pastarosiomis dienomis vyksta nuožmios kovos dėl oro uosto kontrolės. Ukraina tvirtina vis dar kontroliuojanti šį objektą, tačiau ir prorusiški separatistai teigia kontroliuojantys didžiąją jo dalį, praneša bbc.co.uk.

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos atstovas Andrijus Lysenka pareiškė, kad Donecko oro uostas nėra apsuptas.

„Ten keliauja pastiprinimas. Jį kontroliuoja Ukrainos kariai. Separatistai naudoja įvairią šturmavimo taktiką, tačiau visos atakos buvo atremtos“, – sakė A. Lysenka.

Tuo pat metu vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) atstovai internete praneša, kad toliau tęsiasi „oro uosto valymas“, iš čia išvaromi ukrainiečių daliniai.

Mūšiuose dėl oro uosto žuvo devyni Ukrainos kariai – tai buvo didžiausi Ukrainos pajėgų nuostoliai per vieną dieną nuo tada, kai buvo pasiektas susitarimas dėl ugnies nutraukimo.

BBC Ukrainos tarnybos korespondentas Vičislavas Šramovičius pakalbino Ukrainos valdžios atstovus ir ekspertus apie tai, kodėl šis oro uostas toks svarbus separatistams ir Ukrainos kariuomenei.

Antiteroristinės operacijos spaudos tarnybos atstovas Vladislavas Seleznevas: „Pati oro uosto infrastruktūra stipriai pažeista. Ar įmanoma dabar jį naudoti pagal paskirtį – ekspertams skirtas klausimas. Po apšaudymų čia reikia atlikti komunikacijų ir oro uosto būklės vertinimą. Dėl jo strateginės reikšmės, tai prisiminkite Krymo įvykius. Krymą okupavusios Rusijos pajėgos pirmiausia užėmė visus Krymo oro uostus. Tai strateginiai objektai, svarbūs susisiekimo centrai. Taip pat, kaip stambūs jūrų uostai ir geležinkelių mazgai.“

Razumkovo centro Užsienio politikos ir tarptautinio saugumo programų direktorius Aleksijus Melnikas sako, jog akivaizdu, kad kai tik separatistai užims oro uostą, ten atsiras aviacija.

„Tada konflikto masteliai bus visai kiti. Ši aviacija jau stovi Kryme. Juk tie lėktuvai, kuriuos Rusijos kariuomenė perdavė Ukrainai, buvo su defektais. O veikiantys lėktuvai liko. Tai buvo ne atsitiktinumas. Lėktuvai nebūtinai turi skristi iš Donecko oro uosto. Separatistams svarbiausia – užfiksuoti, kad jie turi oro uostą ir iš ten pakyla lėktuvai. Iš tikrųjų ir dabar aviacijai niekas netrukdo atskristi iš kitos Rusijos ir Ukrainos sienos pusės (Rusija neigia dalyvaujanti konflikte Rytų Ukrainoje – DELFI)“, – sako A. Melnikas.

Jis tęsia: „Tačiau dabar visa tai bus pateikiama kaip neva DLR separatistų užgrobti lėktuvai. Svarbu tai, kad visi šie koviniai veiksmai dėl oro uosto vyksta paliaubų metu. Separatistai kaltina Ukrainos pajėgas taikos pažeidimais kituose rajonuose, tačiau čia jie patys raportuoja apie savo mėginimus šturmuoti oro uostą. Tai byloja apie tai, kad jie neketina sustoti ties sąlyginės zonos siena, nustatyta taikos derybų metu.“

Artimųjų Rytų tyrimų centro direktorius Ihoris Semivolosas: „Donecko oro uostas iš pat pradžių buvo kontroliuojamas Ukrainos pajėgų, todėl nėra jokios prasmės iš ten išeiti. Šis objektas, sprendžiant pagal viską, yra svarbus placdarmas. Jo netekimo atveju, nesant natūralių kliūčių, mums gali kilti grėsmė, kad iš Donecko oro uosto bus puolami miestai, kuriuos kontroliuoja Ukrainos pajėgos – Konstantynivkos, Kramatprsko, Slovjansko kryptimis. Kiek galima suprasti, į oro uostą neįmanoma patekti iš visų pusių. Todėl jį galima kur kas lengviau apginti. Jeigu mes galime išlaikyti šį objektą, kuris yra kliūtis tolimesniam separatistų puolimui, kodėl mes turėtume jį palikti?“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi