Pasaulyje

2014.10.03 10:16

Dar vienam kandidatui į EK sunkiai sekėsi įtikinti europarlamentarus

BNS2014.10.03 10:16

Naujos sudėties Europos Komisijos formavimui virstant politine kova, Prancūzijos kandidatui Pierre'ui Moscovici ketvirtadienį sunkiai sekėsi įtikinti Europos Parlamento įstatymų leidėjus, kad jis sugebės priversti Europos Sąjungos (ES) nares laikytis biudžeto taisyklių, kurias jo paties šalis ne kartą pažeidė.

Naujos sudėties Europos Komisijos formavimui virstant politine kova, Prancūzijos kandidatui Pierre'ui Moscovici ketvirtadienį sunkiai sekėsi įtikinti Europos Parlamento įstatymų leidėjus, kad jis sugebės priversti Europos Sąjungos (ES) nares laikytis biudžeto taisyklių, kurias jo paties šalis ne kartą pažeidė.

Socialistas politikas, kuris dar prieš šešis mėnesius Paryžiuje užėmė finansų ministro postą, žadėjo reikalauti, kad visos euro zonos šalys, įskaitant Prancūziją, vienodai laikytųsi Bendrijos taisyklių dėl biudžeto deficito, jeigu jis būtų paskirtas ekonomikos ir pinigų reikalų komisaru.

Tačiau skeptiškai nusiteikę konservatyvių pažiūrų įstatymų leidėjai užvertė P. Moscovici klausimais, kaip jis galėtų įtikinamai raginti vykdyti reformas ir išlaidų karpymus ministrams, kai tokių žingsnių nesiėmė namuose.

„Biudžeto taisyklės turi būti gerbiamos – ir gerbiamos visų šalių narių, taip pat nebūti vieniems griežtesnės negu kitiems“, – P. Moscovici sakė Europos Parlamentui per svarstymą dėl jo paskyrimo.

„Galite kliautis, kad būsiu sąžiningas ir nešališkas arbitras, – žadėjo jis. – Taisyklės bus mano vienintelis kompasas.“

Išgirdęs pasikartojančius vienodus klausimus, jis pareiškė prancūzų, vokiečių ir anglų kalbomis: „Visos šalys turi gerbti susitarimą!“

Iškilus grėsmei, kad gali sutrikti trapi politinė pusiausvyra jo pasiūlytoje komandoje, būsimasis Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris įsikišo, mėgindamas sumažinti kritikos bangą, nukreiptą prieš kandidatus.

„Išrinktasis pirmininkas Junckeris įsitikinę, kad visi kandidatai iki šiol įtikinamai pademonstravo savo kompetenciją ir europinius įsipareigojimus“, – jo atstovas sakė žurnalistams.

Šaltiniai Europos Parlamente sakė, kad sprendimas dėl P. Moscovici gali būti atidėtas iki kitos savaitės, o šio kandidato likimas gali tapti dalimi politinio susitarimo, apimančio kitus paskyrimus, dėl kurių nesutaria besivaržančios frakcijos.

„Gyvulių ūkio“ komisaras

Priekabus P. Moscovici kamantinėjimas vyko kitą dieną po to, kai Prancūzija neišpildė partnerių lūkesčių, paskelbusi 2015 metų biudžetą, kuris ir vėl neatitinka ES kriterijų.

Paryžius sako, kad jam reikės dar dvejų metų, kad biudžeto deficitą sumažintų iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), kaip reikalauja euro zonos taisyklės, nors Prancūzijai dveji papildomi metai jau buvo suteikti.

Atkartodamas Paryžiaus poziciją, P. Moscovici sakė, kad deficitas negali būti sumažintas nesant ekonomikos augimui, taip pat žadėjo išnaudoti visą ES taisyklių lankstumą, kad būtų skatinamos investicijos, ūkio augimas ir darbo vietų kūrimas.

Jis išprovokavo nepatiklių aiktelėjimų, kai pareiškė, jog Paryžius niekuomet nepažeidė taisyklių, kadangi kiekvieną kartą Prancūzijos biudžetas būdavo iš anksto patvirtinamas ES institucijų.

Konservatyviajai stovyklai priklausanti olandė Esther de Lange paklausė, ar P. Moscovici ketina tapti „Gyvulių ūkio“ komisaru, kuriam kai kurios šalys yra lygesnės už kitas“.

Jos kolega austras Othmaras Karasas kalbėjo apie „pasitikėjimo atotrūkį“ tarp to, ką P. Moscovici žada daryti naujame poste, ir to, ką jis darė namuose.

Priekabus socialisto P .Moscovici klausinėjimas tam tikra prasme buvo kerštas už pirtį, kurią kairiųjų ir žaliųjų frakcijos įstatymų leidėjai trečiadienį buvo užkūrę Ispanijos konservatyvių pažiūrų kandidatui į ES energetikos ir klimato politikos komisaro postą Migueliui Ariasui Canete dėl jo šeimos ryšių su naftos pramone.

Kairieji ir žalieji taip pat privertė Britanijos kandidatą į finansinio stabilumo, finansinių paslaugų ir kapitalo rinkų sąjungos eurokomisaro postą Jonathaną Hillą atvykti į pakartotinį svarstymą ateinančią savaitę, kai jis suklupo atsakinėdamas į smulkmenišką kamantinėjimą apie euroobligacijas, sparčiąją prekybą, šešėlinę bankininkystę bei planus dėl siūlomos ES kapitalo rinkų sąjungos.

Kita vertus, opozicija J. Hillui atrodė prislopinta, nors Britanijos konservatoriai nėra vienos iš pagrindinių Europos Parlamento frakcijų dalis, o nenoras priešinti vis labiau euroskeptiškos Londono vyriausybės gali padėti J. Hillui užsitikrinti tą postą.

Centro kairioji stovykla taip pat pareikalavo raštiškų atsakymų iš Vengrijos kandidato Tiboro Navracsicsiaus, kuriam siūlomas švietimo ir kultūros komisaro portfelis, ir iš Čekijos centristės Veros Jourovos, ketinančios tapti teisingumo, vartotojų teisių ir lyčių lygybės komisare.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.