Pasaulyje

2014.10.02 12:15

Lenkijos premjerė E. Kopač parlamente laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo

ELTA, BNS 2014.10.02 12:15

Lenkijos vyriausybės vadovė Ewa Kopacz laimėjo balsavimą šalies parlamente dėl pasitikėjimo. Po kelias valandas trukusių debatų naujosios premjerės programą parėmė 259 deputatai, 183 buvo prieš ir 7 susilaikė.

Lenkijos vyriausybės vadovė Ewa Kopacz laimėjo balsavimą šalies parlamente dėl pasitikėjimo. Po kelias valandas trukusių debatų naujosios premjerės programą parėmė 259 deputatai, 183 buvo prieš ir 7 susilaikė.

Donaldo Tusko įpėdinė, kalbėdama parlamente, paskelbė apie „pragmatišką politiką“ santykiuose su Ukraina. Ji pabrėžė, kad svarbi bendra tarptautinės bendrijos pozicija konflikte.

Kartu E. Kopacz pareiškė norinti stiprinti Lenkijos vaidmenį Europos Sąjungoje (ES) ir siekti energetinio saugumo. „Mes negalime taikstytis su situacija, kad Lenkija ir regiono valstybės yra priklausomos nuo dujų tiekimo malonės ar nemalonės“, – pabrėžė premjerė.

E. Kopacz teigė sieksianti dialogo su pilietėmis ir piliečiais. „Mes čia esame ne dėl mūsų pačių, o dėl piliečių“, – kalbėjo ji. Pirmasis žingsnis esą turi būti nuolatinis pasirengimas kalbėtis. Kaip gydytoja ji esą puikiai žino, kaip svarbu išklausyti pacientus.

Įtikino savo pirmtaką paspausti ranką opozicijos lyderiui Kaczynskiui

E. Kopacz trečiadienį paskatino netikėtą susitaikymo žingsnį šalies politinėje scenoje – jos pirmtakas, būsimasis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, ir ekspremjero pagrindinis priešininkas opozicijoje pirmąkart per daugelį metų paspaudė vienas kitam ranką.

„Galime tai pateikti kaip „politinę bombą“ ar netgi „stebuklą“, – D. Tuskas sakė po to, kai paspaudė ranką konservatyviosios opozicijos lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui.

Tai buvo pirmasis per ilgą draugiškas ženklas tarp abiejų veikėjų, simbolizuojantis, jog dabar, kai jų keliai išsiskiria, jie nori palikti praeityje savo politinį priešiškumą.

„Visi žinome, kad Lenkijos visuomenės gyvenimą pastaraisiais metais temdė J. Kaczynskio asmeninis priešiškumas D. Tuskui“, – E. Kopacz sakydama savo pirmąją politinę kalbą.

AFP/Scanpix nuotr.

Jos raginimas „užbaigti šią asmeninę nesantaiką“ ir „išvaduoti Lenkiją nuo šio neapykantos prakeiksmo“ iškart davė netikėtų rezultatų: J. Kaczynskis priėjo prie D .Tusko ir ištiesė jam ranką.

„Pasakiau premjerui Tuskui, kad netikėtų, jog jo neapkenčiu. Palinkėjau sėkmės Briuselyje“, – J. Kaczynskis vėliau sakė žurnalistams.

D. Tuskas naująsias Europos Sąjungos (ES) prezidento pareigas pradės eiti gruodį. Iš Lenkijos premjero posto jis atsistatydino rugsėjo 9-ąją, kad galėtų imtis naujo darbo.

Daugiausiai ūkininkų palaikoma Lenkijos liaudies partija (PSL), priklausanti valdančiajai koalicija, šį rankos paspaudimą vertina nepatikliai.

„Laukėme šio ženklo nuo ano nesėkmingo mėginimo 2005-aisiais“ suformuoti koaliciją tarp J. Kaczynskio konservatyviosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) bei D. Tusko liberaliosios Pilietinės platformos partijos (PO)“, – sakė PSL lyderis ir ekonomikos ministras Januszas Piechocinskis.

„Tai yra epochos pabaiga“, – komentavo politikos apžvalgininkas Erykas Mistewiczius.

Tačiau jis sakė naujienų agentūrai AFP skeptiškai vertinantis prielaidą, kad politinis atšilimas gali būti tvarus, žinant, kad lapkritį vyks vietos valdžios, o ateinančiais metais – parlamento rinkimai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.