Pasaulyje

2014.10.01 16:47

Ukrainos prorusiški sukilėliai baigia užimti Donecko oro uostą

BNS, ELTA2014.10.01 16:47

Ukrainos prorusiški separatistai tikriausiai baigia užimti pagrindinį oro uostą prie savo tvirtovės – rytinio Donecko miesto, o toks pasiekimas sukilėliams būtų strategiškai svarbi pergalė ir dar labiau susilpnintų trapias paliaubas su Kijevo vyriausybe.

Ukrainos prorusiški separatistai tikriausiai baigia užimti pagrindinį oro uostą prie savo tvirtovės – rytinio Donecko miesto, o toks pasiekimas sukilėliams būtų strategiškai svarbi pergalė ir dar labiau susilpnintų trapias paliaubas su Kijevo vyriausybe.

Vienas sukilėlių vadas blokavimo poste netoli oro uosto sakė naujienų agentūros AP reporteriui, kad sukilėliai kontroliuoja didžiąją dalį to objekto, kuris buvo vienų iš įnirtingiausių kautynių židinys tame regione pastarąsias kelias savaites.

Iš toli matėsi, kad artilerijos sviediniai į oro uostą skrieja iš vyriausybės pajėgų pozicijų Donecko prieigose, todėl tikėtina, Kijevas oro uosto jau nekontroliuoja.

Žurnalistai taip pat matė tris žmones, kurie žuvo, kai artilerijos sviedinys sprogo vienos mokyklos kieme Donecko šiauriniame gyvenamajame rajone netoli oro uosto.

Per artilerijos apšaudymą mokykloje ir jos kaimynystėje žuvo 10 žmonių

Ukrainos prorusiškų separatistų kontroliuojamame rytiniame Donecko mieste mažiausiai 10 žmonių žuvo trečiadienį, kai artilerijos sviediniai pataikė į mokyklos kiemą ir mikroautobusą gretimoje gatvėje, pranešė miesto valdžia ir incidentų liudininkai.

Per sprogimą 57-osios mokyklos kieme pirmąją naujųjų mokslo metų dieną vaikų nežuvo. Tačiau liudininkai sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kad tarp žuvusiųjų buvo biologijos mokytoja ir vieno moksleivio vienas tėvų.

„Reuters“ korespondentai toje mokykloje matė trijų suaugusiųjų kūnus, taip pat dar šešis lavonus sudegusiame mikroautobuse gretimoje gatvėje.

Donecko srities administracija pranešė, kad trečiadienį per artilerijos bombardavimus mieste žuvo iš viso 10 žmonių. Doneckas yra pagrindinė prorusiškų separatistų, kovojančių su Kijevo provakarietiška vyriausybe, tvirtovė.

Dar devyni žmonės buvo sužeisti per šiuos įvykius, septyni iš jų buvo hospitalizuoti, sakoma administracijos pranešime.

Kijevui pavaldi Donecko srities administracija kaltino dėl šio apšaudymo sukilėlius, o separatistai – vyriausybės pajėgas. Ši ataka sutrikdė trapias paliaubas konflikte, kuris, kaip rodo Jungtinių Tautų statistika, nusinešė jau apie 3,5 tūkst. gyvybių.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka praėjusią savaitę sakė įžvelgiantis aiškių ženklų, kad paliaubos, kurios yra jo plano užbaigti jau šešis mėnesius besitęsiantį kruviną konfliktą dalis, yra veiksmingos. Tačiau padėtis pradėjo blogėti pirmadienį ir antradienį, kai per susirėmimus su separatistais žuvo devyni Ukrainos kariai.

„Reuters“ korespondentai mokyklos kieme ir gretimoje gatvėje matė dvi sprogimų duobes ir tris lavonus. Mokykla yra už kelių kilometrų nuo pagrindinio Donecko oro uosto, iš kurio separatistai jau kelias pastarąsias dienas stengėsi išstumti vyriausybės pajėgas.

Mokyklos kieme ir jos viduje prie įėjimo telkšojo kraujo klanai. Du lavonai buvo pastato viduje, o trečiasis – sukilėlio, vilkėjusio slepiamąją uniformą – tįsojo gatvėje.

Netoli apšaudytos mokyklos „Reuters“ grupė matė du apdegusius lavonus supleškėjusiame mikroautobuse, šalia gatvėje dar du kūnus, taip pat dar du užmuštus toje pačioje gatvėje už maždaug 20 metrų. Sukilėliai nurodė, jog dar du žuvusieji buvo išvežti.

Vieno sukilėlių dalinio vadas Viktoras Chaliava sakė, kad mokyklai smogė penkios salvinės raketų ugnies sistemos „Uragan“ raketos, paleistos Kijevo vyriausybės pajėgų.

„Taikytasi tiesiai į mokyklą“, – pabrėžė jis.

Tačiau savivaldybės pareigūnai dėl atakos mokyklai ir mikroautobusui sukilėlių paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ sukilėlius.

S. Lavrovas: daugiau nei 400 kūnų buvo rasti masinėse kapavietėse

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pranešė, kad daugiau nei 400 kūnų buvo rasti masinėse kapavietėse netoli Donecko Rytų Ukrainoje, skelbia „RIA Novosti“.

„Vienareikšmiškai tai – karo nusikaltimas. Jau daugiau nei 400 kūnų rasta masinėse kapavietėse Donecke. Tikimės, kad Vakarai šių faktų nenuslėps, kadangi jie yra siaubingi“, – pabrėžė S. Lavrovas.

Pranešama, kad dauguma aukų yra civiliai. Vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ vicepremjeras Andrejus Purginas tvirtino, kad daugumos aukų tapatybių neįmanoma identifikuoti, tačiau kūnai nugabenti į morgus.

„Kūnai rasti įvairiose vietose, kurios dabar kontroliuojamos separatistinių pajėgų, tačiau prieš tai šias teritorijas valdė Ukrainos vyriausybinės pajėgos“, – tvirtino A. Purginas.

Nors Ukrainos paliaubų sutartis įsigaliojo rugsėjo 5 dieną, neramumai šalyje tęsiasi.

Rusija antradienį pradėjo tyrimą dėl Kijevo vykdomo genocido rusakalbiams gyventojams Ukrainos rytuose. Reaguodami į kaltinimus, Kijevo atstovai apkaltino Rusijos teisėsaugos tarnybas separatistų ir „teroristinių“ grupuočių rėmimu šalyje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt